Hero Lectro C7+
Hero Lectro C7+ Price
The following details are indicative and subject to change.
| C7+ STD 25 km/Hr25 km/charge DISCONTINUED | ₹40,999 |
Explore Similar Bikes
Rs.47,999* Onwards
Rs.31,004* Onwards
Rs.36,999* Onwards
Rs.30,999* Onwards
Rs.32,950* Onwards
Rs.33,499* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Hero Lectro C7+ Key Specs & Features
| Range | 25 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tube |
- Key Specs
- All Specifications
Hero Lectro C7+ Range
The ARAI claimed range of Hero Lectro C7+ is 25 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 25 km/charge |
Hero Lectro C7+ Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Additional Features | Magnetic charging connector |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Water Proof Rating | 67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 25 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 60mm Travel Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | V Brake |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Hero Lectro C7+ Latest Updates
The Hero Lectro C7+ is a premium electric bicycle. It is an alternative to conventional bikes for urban commuting and recreational cycling. The Hero Lectro C7+ is primarily targeted environmentally conscious consumers who are looking for a eco-friendly transportation option for short-distance commutes, and also for those who are looking to be health-conscious but with the convenience of an all-electric mode.
Hero Lectro C7+ Price
The Hero Lectro C7+ comes in a single variant available for Rs 40,999 (ex-showroom Bengaluru). It is available in two colours — Grey and Blue.
Hero Lectro C7+ Key Features
The Hero Lectro C7+ is fitted with an LED-type display, giving riders access to essential metrics like speed and battery level. It also includes Bluetooth connectivity and controller in-built within the battery's lower case. The C7+ offers two riding modes: Pedelec (electric-assisted pedalling) and Throttle (pure electric mode). The e-cycle gets reflectors up front and rear.
Hero Lectro C7+ Motor and Battery
The Lectro C7+ is powered by a BLDC 36V/250W hub motor and comes with an integrated 6. 36Ah in-tube, removable battery. A 36V/2A charger, compatible with a 232V AC input, allows for convenient charging at common household plugs. The electric bicycle further features a PVC throttle grip with an On/Off switch.
The e-cycle can attain a maximum speed of upto 25kmph. Its battery requires approximately 4 hours to fully charge and can cover distances up to 30-35km on pedelec or 25-28km on throttle mode (with up to 70kg rider weight). The C7+ also comes with a seven-speed thumb shifter for easy gear shifts.
Hero Lectro C7+ Suspension and Brakes
The Hero Lectro C7+ is built on an alloy frame with a front fork for a comfortable riding experience. It comes with a 160mm mechanical disc brake, both at the front and rear. The e-bike comes with 27. 5-inch alloy spoke wheels with tubed tyres.
Hero Lectro C7+ Rivals
Given the pricing of Hero Lectro C7+, the e-bike squares off against the likes of Motovolt Kivo and EMotorad T-Rex in its category. Other electric bicycles within a similar price range include the Motovolt Hum and sibling Hero Lectro C6.
