
View All Images
PURE EV eTryst 350
PURE EV eTryst 350 Price
| eTryst 350 STD 94 km/Hr111-171 km/charge6 Hr | ₹1,49,999 |
PURE EV eTryst 350 Key Specs & Features
| Range | 111-171 km/charge |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Top Speed | 94 km/Hr |
| Acceleration(0-80) | 11.6 (0-75)s |
| Motor Power | 4 kW |
- DRLs
- Riding Modes
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
PURE EV eTryst 350 comparison with similar Bikes
PURE EV eTryst 350 Rs.1,49,999* Onwards 8 Reviews | Rs.1,99,000* Onwards 32 Reviews | Rs.1,99,000* Onwards 186 Reviews | Rs.1,39,950* Onwards 370 Reviews | Rs.1,04,999* Onwards 122 Reviews | Rs.1,49,000* Onwards 12 Reviews | Rs.1,29,999* Onwards 52 Reviews | Rs.98,382* Onwards 7 Reviews | Rs.1,16,499* Onwards 11 Reviews |
| Riding Range111-171 km/charge | Riding Range154 km/charge | Riding Range211 km/charge | Riding Range150 km/charge | Riding Range151 km/charge | Riding Range211 km/charge | Riding Range160-200 km/charge | Riding Range252 km/charge | Riding Range140 km/charge |
| Battery Capacity3.5 Kwh | Battery Capacity3.91 Kwh | Battery Capacity7.1 Kwh | Battery Capacity3.24 Kwh | Battery Capacity3.5 Kwh | Battery Capacity7.1 Kwh | Battery Capacity4 Kwh | Battery Capacity4.5 Kwh | Battery Capacity3.4 Kwh |
| Power4 kW | Power15.4 kW | Power27 kW | Power4.1 kW | Power13 kW | Power27 kW | Power5 kW | Power11 kW | Power7.5 kW |
| Charging Time6 Hr | Charging Time2.16 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4.6 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr |
| Top Speed94 km/Hr | Top Speed115 km/Hr | Top Speed155 km/Hr | Top Speed85 km/Hr | Top Speed116 km/Hr | Top Speed145 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed125 km/Hr | Top Speed95 km/Hr |
| Torque Motor60 Nm | Torque Motor60 Nm | Torque Motor90 Nm | Torque Motor170 Nm | Torque Motor- | Torque Motor100 Nm | Torque Motor- | Torque Motor58 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePermanent Magnet Synchronous Motor | Motor TypePermanent Magnet AC Motor | Motor TypeMid Drive | Motor Type- | Motor TypePermanent Magnet AC Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive Motor Integrated MCU | Motor Type- |
| Weight120 kg | Weight124 kg | Weight197 kg | Weight115 kg | Weight- | Weight197 kg | Weight- | Weight- | Weight143 kg |
| Currently Viewing | eTryst 350 vs Flying Flea C6 | eTryst 350 vs F77 | eTryst 350 vs RV400 | eTryst 350 vs Roadster | eTryst 350 vs X47 Crossover | eTryst 350 vs Ranger | eTryst 350 vs Roadster X+ | eTryst 350 vs Rorr EZ Sigma |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
PURE EV eTryst 350 Colours
PURE EV eTryst 350 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Puch Black
Sea Blue
Tan Red
PURE EV eTryst 350 Gallery
PURE EV eTryst 350 has 9 images, view picture gallery of eTryst 350 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

PURE EV eTryst 350 User Reviews
- All (8)
- Service (2)
- Color (2)
- Speed (2)
- Warranty (1)
- Space (1)
- Comfort (1)
- More...
- Latest
- Company doesn't provide service toCompany doesn't provide service to me under warranty period and charges for repair. I am very disappointed after buying this bike4
- My Bike Charger Is Small To Issue 28 Say pending cJaipur shyam nagar metro station ke pass service not good not certified not response bike payment over finance rate over
- Great BikeImpressive bike, and lives up to the hype. I'd choose to purchase it. Adding more variants would enhance the appeal, providing customers with a broader selection of color optionsRead More
- ALL THIS GOODHEAT PROBLEM , Battery charge time is long;2
- A Beautiful And Dependable Electric BikeAttractive electric two-wheeler PURE EV eTryst 350 costs Rs. 1.50 lakh. It provides simplicity in choices with only one variation and three available colors. Both environmentally concerned-and budget-conscious riders will find the eTryst 350 to be an enticing option because of its affordability and environmental friendliness. The eTryst 350 is a beautiful and dependable electric bike that is a good option to think about. It is a good option to think about if you're searching for a cheap and environmentally friendly journey. You should consider it if you are in the market.Read More1
- Ideal Mix Of Execution And EffectivenessThe PURE EV eTryst 350 Electric Cruiser offers the ideal harmony between execution and productivity. With its strong electric engine and high-level battery innovation, this bicycle conveys noteworthy speed increase and maximum velocities. The bicycle's dexterous dealing with and stable suspension give a certain and agreeable ride. The PURE EV eTryst 350's smooth plan and functional highlights make it a champion in its group. Find the ideal mix of execution and effectiveness with this extraordinary electric bike.Read More
- Best in the segmentAn electric bike called the Pure EV eTryst 350 costs Rs 1,54,999. It comes in three colours: Punch Black, Tan Red, and Sea Blue. The eTryst 350 is only available in one variant from Pure EV. A 3.5kWh battery is paired with a 3kW motor in the eTryst 350. The electric bike's top speed is restricted to 85 kph, and its maximum range is 140 kilometres. The eTryst 350 has regenerative braking and an LED as features.Read More2
- Stylish And Comfortable BikeVery stylish and comfortable bike, fabulous, entertaining, riding and has excellent space.2
- View All PURE EV eTryst 350 Reviews
PURE EV eTryst 350 Range
The ARAI claimed range of PURE EV eTryst 350 is 111-171 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 111-171 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
PURE EV eTryst 350 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Continuous Power | 3.0 kW (Nominal) |
| Motor Power | 4 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Hill Hold | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Ride Mode - Drive | Cross Over | Thrill, Parking Assist |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 672 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 16 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Ride Mode - Drive | Cross Over | Thrill, Parking Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | 7 inch LED |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Acceleration (0-80 Kmph) | 11.6 (0-75)s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 2040 mm |
| Saddle Height | 770 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1375 mm |
| Kerb Weight | 120 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 34 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 4.4s |
| Top Speed | 94 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Continious Power | 3.0 kW (Nominal) |
| Torque (Motor) | 60 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3.5 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 111-171 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Dual Suspension |
| Suspension Rear | Hydraulic Dual Suspension |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-80/100-18, Rear :-80/100-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 50,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
PURE EV eTryst 350 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The PURE EV eTryst 350 has a load capacity of 150 kg.
A) For this, we'd suggest you please visit the nearest authorized service centre as... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end. Stay tuned for ... Read More
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
PURE EV eTryst 350 Latest Updates
The PureEV eTryst X is an electric commuter bike that is positioned as an eco-friendly alternative to entry-level 110cc petrol-powered commuter bikes.
Price
The PureEV eTryst X is on sale at an ex-showroom price of Rs 1,49,999 (Bengaluru). This electric motorcycle from PureEV is offered in three colour choices – Red, Black and Blue.
Key Features
For an entry-level electric bike, the PureEV eTryst X has decent features like reverse mode, hill start assist, downhill assist and parking assist for added convenience. It also gets other features including coasting regeneration, smart regenerative braking and combined braking system.
The PureEV eTryst X also has an all-LED setup for its triangular headlamp, clear lens turn indicators and tail lamp. It comes with a full-LED instrument console with basic details, including the speed, riding mode, odometer readouts, remaining range and battery level. There are three riding modes on offer – Drive Mode, Cross Over Mode and Thrill Mode.
Motor and Battery
The PureEV eTryst X comes standard with a 3kW BLDC (Brushless DC) electric hub motor, which can produce a maximum torque output of 60Nm at 60kmph. The eTryst X can reach maximum speeds of 50 kmph, 75 kmph, and 85 kmph in the Drive Mode, Cross Over Mode, and Thrill Mode respectively.
The PureEV eTryst X gets a 3. 5kWh lithium-ion battery, which can be charged from 0 to 100 per cent in 6 hours. The maximum claimed range of the PureEV eTryst X varies between 111 km in the Thrill Mode and 171 km in the Drive Mode.
Suspension And Brakes
Like any conventional entry-level commuter, the PureEV eTryst X gets a telescopic fork at the front and dual coil springs at the rear. With an 80/100-18 front and 80/100-17 rear tyres, the PureEV eTryst X has a braking setup of 220mm discs at both ends.
Rivals
The PureEV eTryst X is priced similarly to entry-level electric commuter bikes like Revolt RV400, Oben Rorr, Hop Oxo and Komaki MX3.
Similar Bikes Like PURE EV eTryst 350
Rs.1,29,950* Onwards
Rs.1,49,900* Onwards
Rs.1,19,990* Onwards
Rs.1,69,999* Onwards
Rs.1,50,900* Onwards
Rs.1,28,601* Onwards
Rs.1,51,999* Onwards
Rs.1,27,922* Onwards
Rs.1,84,999* Onwards
Rs.1,18,000* Onwards
PURE EV eTryst 350 Brochure
PURE EV eTryst 350 Price in India
Trending PURE EV Bikes
PURE EV EcoDryftRs 1,18,699* Onwards