Essel Energy GET Max
Rs.49,725
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,542
Don't miss out on the best offers this April
Essel Energy GET Max Price
The price of Essel Energy GET Max in India starts at Rs. 49,725 . Essel Energy GET Max comes with 1 variants.
| GET Max STD 25 km/Hr30-40 km/charge4-5 Hr | ₹49,725 |
Essel Energy GET Max Key Specs & Features
| Range | 30-40 km/charge |
| Battery Capacity | 0.42 Kwh |
| Kerb Weight | 30 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Essel Energy GET Max comparison with similar Bikes
Essel Energy GET Max Rs.49,725* Onwards 2 Reviews | Rs.56,999* Onwards | Rs.36,999* Onwards 1 Reviews | Rs.47,999* Onwards 25 Reviews | Rs.34,999* Onwards | Rs.40,000* Onwards 3 Reviews | Rs.62,990* Onwards | Rs.34,999* Onwards | Rs.49,999* Onwards 3 Reviews |
| Riding Range30-40 km/charge | Riding Range75 km/charge | Riding Range50 km/charge | Riding Range105 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range70-75 km/charge |
| Battery Capacity0.42 Kwh | Battery Capacity0.61 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity0.72 Kwh | Battery Capacity36V / 7.65AH Kwh | Battery Capacity0.2 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity0.52 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W | Power1 kW | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time5-7 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time4 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed45 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC |
| Weight30 kg | Weight- | Weight22.38 kg | Weight40 kg | Weight20 kg | Weight55 kg | Weight21.1 kg | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | GET Max vs Ranger | GET Max vs T-Rex Air | GET Max vs Urbn e-Bike | GET Max vs ST-X | GET Max vs Sport | GET Max vs Heileo M200 | GET Max vs Virbike V1 | GET Max vs WINN-X |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Essel Energy GET Max Colours
Essel Energy GET Max is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Green
Essel Energy GET Max Gallery
Essel Energy GET Max has 6 images, view picture gallery of GET Max .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Essel Energy GET Max User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- LED (2)
- Power (2)
- Tyres (2)
- Lights (2)
- Sensors (2)
- Safety (2)
- More...
- Latest
- Get Max is a feather light cycleEssel Energy Get Max is a feather light and power packed e-cycle. The power packed lithium-ion removable battery makes it convenient to charge, while the heavy-duty tyres ensure stability on any surface. It is safe and smooth, has front and rear disc brakes and safety brake sensors. A good LED headlight ensures that one can go on long night rides.Read More
- Get Max is a feather light cycleEssel Energy Get Max is a feather light and power packed e-cycle. The power packed lithium-ion removable battery makes it convenient to charge, while the heavy-duty tyres ensure stability on any surface. It is safe and smooth, has front and rear disc brakes and safety brake sensors. A good LED headlight ensures that one can go on long night rides.Read More
- View All Essel Energy GET Max Reviews
Essel Energy GET Max Range
The ARAI claimed range of Essel Energy GET Max is 30-40 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 30-40 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Essel Energy GET Max Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 30 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.42 Kwh |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Swappable Battery | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 30-40 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Front Shocker |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Essel Energy GET Max Questions & answers
Q) Does Essel Energy GET Max need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Essel Energy GET Max.
Q) What is the range offered by Essel Energy GET Max on a full charge?
A) Essel Energy GET Max offers range of 30-40 km/charge.
Q) How much time Essel Energy GET Max will take to charge?
A) Essel Energy GET Max will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Essel Energy GET Max?
A) Top speed of Essel Energy GET Max is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Essel Energy GET Max?
A) Battery Capacity of Essel Energy GET Max is 0.42 Kwh.
Q) What is the weight of Essel Energy GET Max?
A) The weight of Essel Energy GET Max is 30 kg.
Q) When will the Essel Energy GET Max launch?
A) The Essel Energy GET Max was launched on May, 2024
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Essel Energy GET Max Summary
The Essel Energy GET Max is an electric bike, available in 1 variant, at a starting price of Rs 49,725. The battery capacity of the Essel Energy GET Max STD is 0.42 Kwh. The weight of the GET Max is 30 kg.The GET Max comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the GET Max in 2 colours - Black, Green.
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,542Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Essel Energy GET Max Brochure
Download the GET Max brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Essel Energy GET Max Price in India
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

