
View All Images
Hero Lectro C6
Hero Lectro C6 Price
The following details are indicative and subject to change.
| C6 STD 25 km/Hr25 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹34,999 |
Explore Similar Bikes
Motovolt Kivo 24Rs.28,999* Onwards
EMotorad X1Rs.24,999* Onwards
Polarity Smart ExecutiveRs.38,000* Onwards
EMotorad NeoRs.39,999* Onwards
Nexzu Rompus PlusRs.34,700* Onwards
Essel Energy GET 5Rs.42,119* Onwards
Toutche Heileo H100Rs.46,990* Onwards
Udchalo Virbike V2Rs.44,999* Onwards
Hero Lectro C6 Key Specs & Features
| Range | 25 km/charge |
| Kerb Weight | 70 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Battery Warranty | 2 Years |
- Key Specs
- What's Included
- All Specifications
Hero Lectro C6 Colours
Hero Lectro C6 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Silver
Red
Hero Lectro C6 Gallery
Hero Lectro C6 has 6 images, view picture gallery of C6 .
Hero Lectro C6 Range
The ARAI claimed range of Hero Lectro C6 is 25 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 25 km/charge |
Hero Lectro C6 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Additional Features Of Variant | 4 different modes- Pedal, Cruise, Pedalec & Throttle |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Additional Features | 4 different modes- Pedal, Cruise, Pedalec & Throttle |
| Display | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 70 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 160 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Water Proof Rating | 67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 25 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Steel Rigid aerodynamic blade type |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | V Brake |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Hero Lectro C6 Latest Updates
The Hero Lectro C6 is a mid-range electric bicycle aimed at the urban youth looking to cover short-distance commutes in an eco-friendly way. It is one of the most affordable electric bicycles that is equipped with front suspension for a comfortable riding experience over short-distance rides.
Hero Lectro C6 Price
The Hero Lectro C6 electric bicycle has a single variant which comes in two colours – Silver and Blue. Both colour options are priced at Rs 34,999 (on-road).
Hero Lectro C6 Key Features
The C6 features a frame-mounted battery and brake cable routing. The Hero Lectro C6 misses out on a speedometer and headlamp but does come with reflectors at both ends.
This electric bicycle comes with a PVC throttle grip with a functional on/off switch for easy transition between electric and pedalling modes. The Hero Lectro C6 also has anti-skid alloy pedals with reflectors.
Hero Lectro C6 Motor and Battery
The Hero Lectro C6 comes with a hub-mounted 250W electric motor. The claimed top speed of this e-bicycle is 25kmph and it has a single-speed gear.
The Hero Lectro C6 has a 6. 36Ah in-tube battery pack, which sits within the main tube of the frame. This battery takes a maximum of 6 hours for a complete charge, can cover a distance of 28km in the pure electric mode and around 35km in the pedelec mode.
Hero Lectro C6 Suspension And Brakes
The Hero Lectro C6 is equipped with a front fork that serves as its only suspension component. The electric bicycle has 19. 5-inch spoke rims shod with 700C tyres. For braking, it gets mechanical disc brakes at both ends.
Hero Lectro C6 Rivals
At its price, the Hero Lectro C6 competes with the following electric bicycles: EMotorad X3, Motovolt Kivo 24, and Nexzu Rompus Plus.