
View All Images
EMotorad T-Rex Air
EMotorad T-Rex Air Price
| T-Rex Air 27.5 25 km/Hr50 km/charge4-5 Hr | ₹36,999 | ||
| T-Rex Air 29 25 km/Hr50 km/charge4-5 Hr | ₹37,499 |
EMotorad T-Rex Air Key Specs & Features
| Range | 50 km/charge |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Kerb Weight | 22.38 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
- Speedometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
EMotorad T-Rex Air comparison with similar Bikes
EMotorad T-Rex Air Rs.36,999* Onwards 1 Reviews | Rs.33,499* Onwards 1 Reviews | Rs.34,700* Onwards 1 Reviews | Rs.28,499* Onwards | Rs.38,277* Onwards | Rs.46,990* Onwards | Rs.42,119* Onwards 2 Reviews | Rs.39,999* Onwards 1 Reviews | Rs.49,999* Onwards 3 Reviews |
| Riding Range50 km/charge | Riding Range45 km/charge | Riding Range33 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range- | Riding Range60 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range50-60 km/charge |
| Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity0.21 Kwh | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.27 Kwh | Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.27 Kwh | Battery Capacity36V / 7.65AH Kwh | Battery Capacity0.42 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power250 W | Power350 W | Power350 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time2.5-3 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time7 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor Type- | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC |
| Weight22.38 kg | Weight27 kg | Weight23 kg | Weight- | Weight- | Weight19.8 kg | Weight27 kg | Weight20 kg | Weight- |
| Currently Viewing | T-Rex Air vs Hum | T-Rex Air vs Rompus Plus | T-Rex Air vs Ultra Pro | T-Rex Air vs Fat Tyre | T-Rex Air vs Heileo H100 | T-Rex Air vs GET 5 | T-Rex Air vs Neo | T-Rex Air vs WINN |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
EMotorad T-Rex Air Colours
EMotorad T-Rex Air is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Orange Blaze
Coral Cruise
Tropical Green
Sundown Yellow
EMotorad T-Rex Air Gallery
EMotorad T-Rex Air has 6 images, view picture gallery of T-Rex Air .
EMotorad T-Rex Air User Reviews
- All (1)
- Speed (1)
- Latest
- EMotorad T Rex Air is a greatEMotorad T Rex Air is a great all terrain E bicycle... Its 27.5 inches tires give a good standstill and initiated 5 levels pedal assistance making the rides smooth and easy.... Besides a detachable 10.2 Ah battery with a range of more than 50 km and a top speed of 25 km per hour, this bike is the perfect fit for adventures as well as daily commutes....Read More
- View All EMotorad T-Rex Air Reviews
EMotorad T-Rex Air Range
The ARAI claimed range of EMotorad T-Rex Air is 50 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 50 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
EMotorad T-Rex Air Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 2 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 670 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1130 mm |
| Kerb Weight | 22.38 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Nylon Tyres |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.37 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 50 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 100mm travel fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.40- 27.5 Rear :-2.40- 27.5 |
| Wheel Size | Front :-698.5 mm,Rear :-698.5 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | High Tensile Steel Frame |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
EMotorad T-Rex Air Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The EMotorad T-Rex Air is equipped with tube-type tyres, which are commonly used... Read More
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
EMotorad T-Rex Air Summary
The EMotorad T-Rex Air is an electric bike, available in 2 variants, at a starting price of Rs 36,999. The battery capacity of the EMotorad T-Rex Air 29 is 0.37 Kwh. The weight of the T-Rex Air is 22.38 kg.The T-Rex Air comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the T-Rex Air in 4 colours - Orange Blaze, Coral Cruise, Tropical Green, Sundown Yellow.
EMotorad T-Rex Air Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.40,054* |
| Ghaziabad | Rs.40,054* |
| New Delhi | Rs.40,054* |
| Noida | Rs.40,054* |
| Muradnagar | Rs.40,054* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.40,065* |
| Mumbai | Rs.40,065* |
| Pune | Rs.40,065* |
| Hyderabad | Rs.40,065* |
| Chennai | Rs.40,065* |