Polarity Smart Executive
Polarity Smart Executive Price
| Executive E1K 40 km/Hr80 km/charge | ₹38,000 | ||
| Executive E2K 60 km/Hr80 km/charge | ₹65,000 | ||
| Executive E3K 80 km/Hr80 km/charge | ₹1,05,000 |
Polarity Smart Executive Key Specs & Features
| Range | 80 km/charge |
| Battery Capacity | 0.2 Kwh |
| Kerb Weight | 55 kg |
| Top Speed | 40 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 1 kW |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
Polarity Smart Executive comparison with similar Bikes
Polarity Smart Executive Rs.38,000* Onwards 2 Reviews | Rs.24,999* Onwards 7 Reviews | Rs.25,999* Onwards 3 Reviews | Rs.39,999* Onwards 1 Reviews | Rs.29,999* Onwards | Rs.34,700* Onwards 1 Reviews | Rs.38,277* Onwards | Rs.49,999* Onwards 3 Reviews | Rs.49,999* Onwards 3 Reviews |
| Riding Range80 km/charge | Riding Range35 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range- | Riding Range33 km/charge | Riding Range- | Riding Range70-75 km/charge | Riding Range50-60 km/charge |
| Battery Capacity0.2 Kwh | Battery Capacity0.28 Kwh | Battery Capacity0.07 Kwh | Battery Capacity36V / 7.65AH Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.27 Kwh | Battery Capacity0.52 Kwh | Battery Capacity0.42 Kwh |
| Power1 kW | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power350 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time2.5-3 Hr | Charging Time- | Charging Time8 Hr | Charging Time7 Hr |
| Top Speed40 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight55 kg | Weight- | Weight- | Weight20 kg | Weight- | Weight23 kg | Weight- | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | Executive vs X1 | Executive vs Y3 | Executive vs Neo | Executive vs ZX | Executive vs Rompus Plus | Executive vs Fat Tyre | Executive vs WINN-X | Executive vs WINN |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Polarity Smart Executive Colours
Polarity Smart Executive is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Sandstone
Grey
Slate grey
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Polarity Smart Executive User Reviews
- All (2)
- Speed (1)
- Latest
- The polarity smart executive e3kThe polarity smart executive e3k has nice design easy to drive easy to maintain maintain free and is beat vehicle for day to day life
- best modelThis bike expirence is best and his model is best , bike speed is cool bike is very good I like bike
- View All Polarity Smart Executive Reviews
Polarity Smart Executive Range
The ARAI claimed range of Polarity Smart Executive is 80 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Polarity Smart Executive Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 200 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 55 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 40 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Polarity Smart Executive Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Polarity Smart Executive length specifications are currently not available ... Read More
A) Polarity Smart Executive are e-bicycles are offered in the Sport and Executive ... Read More
A) As of now, there is no dealership of Polarity Smart Executive in Bangalore.
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Polarity Smart Executive Latest Updates
Along with the Sport series, Polarity has also launched the Executive series of electric bicycles, which are priced from Rs 38,000 to Rs 1. 05 lakh (ex-showroom). While the E1K is the base model, the E2K is a mid-spec variant while the E3K is the top-end variant. All the e-bicycles are powered by a hub motor with power ranging from 1kW to 2. 5kW. In terms of features, these electric bicycles get all-LED lighting system, a TFT display and a USB port.
