Toutche Heileo M200
Rs.62,990
OnwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,911
Don't miss out on the best offers this April
Toutche Heileo M200 Price
The price of Toutche Heileo M200 in India starts at Rs. 62,990 and goes upto Rs. 66,990. Toutche Heileo M200 comes with 2 variants.
| Heileo M200 9.6 Ah 25 km/Hr60 km/charge3.5 Hr | ₹62,990 | ||
| Heileo M200 12.8 Ah 25 km/Hr80 km/charge4 Hr | ₹66,990 |
Toutche Heileo M200 Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.35 Kwh |
| Kerb Weight | 21.1 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Hub Motor |
- Speedometer Digital
| Roadside Assistance | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Toutche Heileo M200 comparison with similar Bikes
Toutche Heileo M200 Rs.62,990* Onwards | Rs.56,999* Onwards | Rs.44,999* Onwards 1 Reviews | Rs.49,999* Onwards 3 Reviews | Rs.47,999* Onwards 25 Reviews | Rs.66,500* Onwards | Rs.42,119* Onwards 2 Reviews | Rs.79,999* Onwards 6 Reviews | Rs.82,250* Onwards |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range75 km/charge | Riding Range32 km/charge | Riding Range50-60 km/charge | Riding Range105 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range30-35 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range50-70 km/charge |
| Battery Capacity0.35 Kwh | Battery Capacity0.61 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.42 Kwh | Battery Capacity0.72 Kwh | Battery Capacity0.31 Kwh | Battery Capacity0.27 Kwh | Battery Capacity0.47 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power230 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time3.5 Hr | Charging Time5-7 Hr | Charging Time3.5 Hr | Charging Time7 Hr | Charging Time4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5-7 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeHub Motor | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC |
| Weight21.1 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight40 kg | Weight- | Weight27 kg | Weight21 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Heileo M200 vs Ranger | Heileo M200 vs V24 | Heileo M200 vs WINN | Heileo M200 vs Urbn e-Bike | Heileo M200 vs MXE | Heileo M200 vs GET 5 | Heileo M200 vs EMX | Heileo M200 vs XE |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Toutche Heileo M200 Colours
Toutche Heileo M200 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Black and Yellow
Toutche Heileo M200 Gallery
Toutche Heileo M200 has 7 images, view picture gallery of Heileo M200 .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Toutche Heileo M200 Range
The ARAI claimed range of Toutche Heileo M200 is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Toutche Heileo M200 Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 8 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Roadside Assistance | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Walk Assist, Auto power-cut off on Braking |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Walk Assist, Auto power-cut off on Braking |
| Display | Advanced LCD Display |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 710 mm |
| Length | 1780 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1100 mm |
| Kerb Weight | 21.1 kg |
| Load Carrying Capacity | 110 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Tyre Brand | Kenda |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Hub Motor |
| Drive Type | Hub Motor, Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.35 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Alloy | Spring suspension | 60mm travel without Lockout |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-1.95-27 Rear :-1.95-27 |
| Wheel Size | Front :-600 mm,Rear :-600 mm |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 6061 Aluminium Alloy |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Toutche Heileo M200 Questions & answers
Q) Does Toutche Heileo M200 need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Toutche Heileo M200.
Q) What is the range offered by Toutche Heileo M200 on a full charge?
A) Toutche Heileo M200 offers range of 60 km/charge.
Q) How much time Toutche Heileo M200 will take to charge?
A) Toutche Heileo M200 will take total 3.5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Toutche Heileo M200?
A) Top speed of Toutche Heileo M200 is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Toutche Heileo M200?
A) Battery Capacity of Toutche Heileo M200 is 0.35 Kwh.
Q) What is the weight of Toutche Heileo M200?
A) The weight of Toutche Heileo M200 is 21.1 kg.
Q) When will the Toutche Heileo M200 launch?
A) The Toutche Heileo M200 was launched on Sep, 2019
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Toutche Heileo M200 Summary
The Toutche Heileo M200 is an electric bike, available in 2 variants, at a starting price of Rs 62,990. The battery capacity of the Toutche Heileo M200 12.8 Ah is 0.35 Kwh. The weight of the Heileo M200 is 21.1 kg.The Heileo M200 comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Heileo M200 in 2 colours - Blue, Black and Yellow.
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,911Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Toutche Heileo M200 Price in India
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

