Nexzu Bazinga
Rs.32,950
OnwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,026
Don't miss out on the best offers this April
Nexzu Bazinga Price
The price of Nexzu Bazinga in India starts at Rs. 32,950 and goes upto Rs. 41,700. Nexzu Bazinga comes with 6 variants.
| Bazinga 5.2 Ah 25 km/Hr37 km/charge2.5-3 Hr | ₹32,950 | ||
| Bazinga Cargo 5.2 Ah 25 km/Hr37 km/charge2.5-3 Hr | ₹34,700 | ||
| Bazinga 8.7 Ah 25 km/Hr60 km/charge4.5-5 Hr | ₹35,950 | ||
| Bazinga Cargo 8.7 Ah 25 km/Hr60 km/charge4.5-5 Hr | ₹37,700 | ||
| Bazinga 14.5 Ah 25 km/Hr100 km/charge6.5-7 Hr | ₹39,950 | ||
| Bazinga Cargo 14.5 Ah 25 km/Hr100 km/charge6.5-7 Hr | ₹41,700 |
Nexzu Bazinga Key Specs & Features
| Range | 37 km/charge |
| Battery Capacity | 0.19 Kwh |
| Kerb Weight | 27 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Speedometer Digital
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Warranty | 1.6 Years |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Nexzu Bazinga comparison with similar Bikes
Nexzu Bazinga Rs.32,950* Onwards 1 Reviews | Rs.32,950* Onwards 1 Reviews | Rs.29,999* Onwards | Rs.24,499* Onwards 5 Reviews | Rs.31,004* Onwards 2 Reviews | Rs.30,999* Onwards 3 Reviews | Rs.32,999* Onwards 2 Reviews | Rs.34,999* Onwards | Rs.41,999* Onwards |
| Riding Range37 km/charge | Riding Range37 km/charge | Riding Range45 km/charge | Riding Range- | Riding Range25-30 km/charge | Riding Range30 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range30 km/charge |
| Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.21 Kwh | Battery Capacity0.19 Kwh | Battery Capacity0.31 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity0.25 Kwh | Battery Capacity0.37 Kwh | Battery Capacity0.21 Kwh |
| Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time2.5-3 Hr | Charging Time2.5-3 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time5-6 Hr | Charging Time2.5 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHigh Torque Hub Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeHub Motor | Motor TypeBLDC |
| Weight27 kg | Weight27 kg | Weight23 kg | Weight- | Weight27 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | Bazinga vs Roadlark | Bazinga vs Kivo | Bazinga vs Ladybird | Bazinga vs GET A | Bazinga vs H3 | Bazinga vs X3 | Bazinga vs Virbike V1 | Bazinga vs C5X |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Nexzu Bazinga Colours
Nexzu Bazinga is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Nexzu Bazinga Gallery
Nexzu Bazinga has 13 images, view picture gallery of Bazinga .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Nexzu Bazinga User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Performance (1)
- Latest
- "Nexzu Bazinga: Budget-Friendly Ride with Mixed ReNexzu Bazinga: Affordable, decent design, average battery life. Falls short in performance and durability. Suitable for casual riders, lacks appeal for experienced cyclists. 3.7 rating.Read More1
- View All Nexzu Bazinga Reviews
Nexzu Bazinga Range
The ARAI claimed range of Nexzu Bazinga is 37 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 37 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Nexzu Bazinga Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 635 mm |
| Length | 1864.36 mm |
| Height | 1016 mm |
| Kerb Weight | 27 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 0.19 Kwh |
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Motor Warranty | 1.6 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 37 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Yes |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | Cold Rolled Steel |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 1.6 Years |
| Vehicle Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Nexzu Bazinga Questions & answers
Q) Does Nexzu Bazinga need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Nexzu Bazinga.
Q) What is the range offered by Nexzu Bazinga on a full charge?
A) Nexzu Bazinga offers range of 37 km/charge.
Q) How much time Nexzu Bazinga will take to charge?
A) Nexzu Bazinga will take total 2.5-3 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Nexzu Bazinga?
A) Top speed of Nexzu Bazinga is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Nexzu Bazinga?
A) Battery Capacity of Nexzu Bazinga is 0.19 Kwh.
Q) What is the weight of Nexzu Bazinga?
A) The weight of Nexzu Bazinga is 27 kg.
Q) When will the Nexzu Bazinga launch?
A) The Nexzu Bazinga was launched on Jun, 2022
Best Electric Bikes
- Popular
- Upcoming
Nexzu Bazinga Summary
The Nexzu Bazinga is an electric bike, available in 6 variants, at a starting price of Rs 32,950. The battery capacity of the Nexzu Bazinga Cargo 14.5 Ah is 0.19 Kwh. The weight of the Bazinga is 27 kg.The Bazinga comes with a Disc brake up front and Disc brake at the rear. You can buy the Bazinga in 1 colour - Red.
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,026Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Nexzu Bazinga Price in India
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

