Discontinued on Dec, 2024
Trinity Motors Yaarii
Rs.69,999*
onwardsLast recorded price in 2024 Delhi
Trinity Motors Yaarii Price
The following details are indicative and subject to change.
| Yaarii Silver 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | ₹69,999 | |
| Yaarii Gold 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | ₹76,999 |
Explore Similar Scooters
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Trinity Motors Yaarii Key Specs & Features
| Range | 75 km/charge |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Brand Motor |
| Brakes | Disc |
| Motor Warranty | 2 Year |
| Charger Warranty | 2 Years |
- Key Specs
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Trinity Motors Yaarii Colours
Trinity Motors Yaarii is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Matte Black
Silver
Red
White
Pearl White
Trinity Motors Yaarii User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Pickup (2)
- Latest
- Best ScootyBest Scooty The scooter is good all over features are good. The build quality and pickup is not good as other scooters, and the battery runs for 50-60 km per charge (100%).Read More
- Good ScooterThe scooter is good all over features are good. The build quality and pickup is not good as other scooters,and the battery runs for 50-60 km per charge(100%).
- View All Trinity Motors Yaarii Reviews
Trinity Motors Yaarii Range
The ARAI claimed range of Trinity Motors Yaarii is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Trinity Motors Yaarii Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 48 V 10 Amp |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Motor - 48V/60V(30mm Magntic), Controller - 12Tube Waterproof Sine Wave Controller, Climbablity - 25° |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 600 mm |
| Length | 1700 mm |
| Height | 1150 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brand Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Motor Warranty | 2 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shockers |
| Suspension Rear | Double Dual Tube Hydraulic Shockers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Charger Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Trinity Motors Yaarii Questions & answers
Q) Spear part
By Bikedekho Experts on 26 May 2023
A) For the availability and prices of the spare parts, we'd suggest you to connect ... Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Questions
Did you find this information helpful?
Trinity Motors Yaarii Brochure
Download the Yaarii brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
