eblu Feo
eblu Feo Price
| Feo X 60 km/Hr110 km/charge5 Hr | ₹99,999 | ||
| Feo STD 60 km/Hr110 km/charge5.25 Hr | ₹99,999 | ||
| UPCOMINGFeo DX 80 km/Hr150 km/charge3.5 Hr | Price to be announced |
eblu Feo Key Specs & Features
| Range | 110 km/charge |
| Battery Capacity | 2.36 Kwh |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Motor Power | 2.6 kW |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Single Channel
- Braking Type Combi Brake System
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
eblu Feo comparison with similar Scooters
eblu Feo Rs.99,999* Onwards 4 Reviews | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,10,006* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.1,17,047* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range150 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity4.2 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power5 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power6 kW | Power5.5 kW |
| Charging Time3.5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time5.45 Hr | Charging Time- | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- |
| Top Speed80 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor140 Nm | Torque Motor33 Nm | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- |
| Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight- | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight106 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | Feo vs iQube | Feo vs Orbiter | Feo vs Chetak | Feo vs Chetak C2501 | Feo vs Rizta | Feo vs Activa e | Feo vs VX2 | Feo vs S1 Pro |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
eblu Feo Colours
eblu Feo is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Traffic White
Telegrey
Wine Red
Pantone Blue
Jet Black
eblu Feo Gallery
eblu Feo has 12 images, view picture gallery of Feo .
eblu Feo User Reviews
- All (4)
- Mileage (2)
- Comfort (1)
- Seat (1)
- Looks (1)
- Dealer (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- Excellent eblu electric scooterExcellent eblu electric scooter comparison other company scooters.eblu body and looks very nice all colours design excellent but Hyderabad Telangana no dealer.pls arrange at least one dealership.Tq sirRead More1
- Never choose eblu feo, if you want don't to wasteThe scooty have multiple issues.. i have driven around 1000 km and had already visited 4 times for service and haven't rectified properly.. the product is not fully tested and launced.. pure negligence and suffer for a customerRead More1
- Best ScootyIt's good to ride, with a comfortable seat, and it offers better mileage compared to other scooters. It's a wise choice to try it out first before making a purchase, especially considering its best features.Read More
- Good PerformanceThe performance of this new Eblu Feo is just excellent, the mileage, battery life, and performance is excellent.1
- View All eblu Feo Reviews
eblu Feo Range
The ARAI claimed range of eblu Feo is 150 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 150 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
eblu Feo Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2.6 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | 28 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Gradeability | 7° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| EBS | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1850 mm |
| Height | 1140 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Torque (Wheel) | 110 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 2.36 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 5 Hours |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual tube twin shocker |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Single Channel |
| Tyre Size | Front :-90/90-R12 Rear :-90/90-R12 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
eblu Feo Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) For this, we would suggest you visit the nearest authorized service centre of ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
eblu Feo Latest Updates
A new variant of the Eblu Feo, called the Feo DX, was revealed at Bharat Mobility Expo 2025.
The Feo is a premium family electric scooter from Chhattisgarh-based Godawari Electric Motors' sub-brand Eblu. It is the only electric scooter from the brand, and has a neo-retro design, making it ideal for riders of all ages.
Eblu Feo Price
The Eblu Feo is available in a single standard variant priced at Rs 99,999 (Introductory, ex-showroom). The scooter is available in five colours: Telegrey, Traffic White, Pantone Blue, Wine Red, and Jet Black.
Eblu Feo Key Features
The Eblu Feo is equipped with a range of features, such as an LED headlight with integrated DRL, an LED taillamp, and a digital instrument cluster that, in addition to showing a speedometer, odometer, battery percentage, side-stand and mode indicator, also allows Bluetooth connectivity with phone notifications. The scooter also features a USB charging port under the seat, a dual apron-mounted glovebox for storage, and three riding modes: Economy, Normal, and Power, plus a reverse mode.
Eblu Feo Powertrain
The Feo gets a 2. 52 KW lithium-ion battery combined with an electric hub motor to generate 2. 7kW peak power, and 110Nm peak torque at the wheel. The scooter can deliver a claimed range of 110km on a full charge, a claimed top speed of 60 kmph with a claimed acceleration time from 0 to 60 kmph in 20 seconds. The scooter comes with a 15A charger, which takes about 5 hours and 25 minutes to charge the battery fully.
Eblu Feo Suspension and Brakes
The Eblu Feo electric scooter has a telescopic fork at the front and a twin rear shock absorbers. Its braking duties are handled by discs at both ends with a combined braking system. The scooter rolls on 12-inch wheels wrapped with 90-section tubeless tyres at both ends. The ground clearance of 173mm helps the scooter get over speed bumps and bad roads conveniently, while it has an accessible seat height of 765mm. It weighs 122kg kerb.
Eblu Feo Rivals
The Eblu Feo rivals the Hero Electric Optima, Ola S1 Air and Ather 450S in its price range. Those looking for petrol-powered scooters in a similar price range can opt for the top variants of TVS NTorq 125, Honda Dio 125 and Yamaha Fascino 125 Fi Hybrid.
Similar Scooters Like eblu Feo
Rs.1,20,300* Onwards
Rs.1,23,889* Onwards
Rs.99,900* Onwards
Rs.1,22,955* Onwards
Rs.88,900* Onwards
Rs.1,04,999* Onwards
Rs.1,07,758* Onwards
Rs.1,13,400* Onwards
Rs.1,06,899* Onwards
Rs.1,20,887* Onwards
eblu Feo Brochure
eblu Feo Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.1,04,216* |
| Ghaziabad | Rs.1,04,216* |
| New Delhi | Rs.1,04,216* |
| Noida | Rs.1,04,216* |
| Muradnagar | Rs.1,04,216* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.1,04,250* |
| Mumbai | Rs.1,04,250* |
| Pune | Rs.1,04,250* |
| Hyderabad | Rs.1,04,250* |
| Chennai | Rs.1,04,250* |

