Benling Falcon
Benling Falcon Price
The following details are indicative and subject to change.
| Falcon LA 25 km/Hr70-75 km/charge7-8 Hr DISCONTINUED | ₹62,200 | |
| Falcon STD 25 km/Hr70-75 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹69,540 |
Explore Similar Scooters
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Benling Falcon Key Specs & Features
| Range | 70-75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Brushless Motor |
| Brakes | Disc |
- Charging Point
- DRLs
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Benling Falcon Colours
Benling Falcon is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Benling Falcon Gallery
Benling Falcon has 17 images, view picture gallery of Falcon .
Benling Falcon User Reviews
- All (10)
- Price (2)
- Seat (2)
- Comfort (2)
- Service (1)
- Mileage (1)
- Sell (1)
- More...
- Latest
- Benlg electricVery good electric scooter in this price. I loved it. It is very useful for students. And the battery performance is too good1
- Don't waste your hard earned money 💰Number one useless electric scooter no service no response just selling like desposposble glass use and throw type vehicle. Two controllers gone in 2 years cost each 7000 rupees waiting time upto 3 months simply worst vehicle I lost 80k in just 30 monthsRead More1
- Nice ExperienceIn excellent condition, this vehicle can cover a distance of 70 to 80 km on a single charge. Noteworthy features include the inclusion of forward and reverse buttons, along with an emergency mode for added versatility.Read More1
- Good ScooterFalcon Electric scooter had a very good experience while riding and this price range is very good.
- Awesome ScooterIt's an awesome scooter for riding. Its battery backup is also very good and extendable.1
- Benling the worst scooterOne of the worst scooter falcons. Only run by 52 km throttle got out of order, and there is no warranty for throttle, I have to pay 800 for new throttle, and the next day it again out of order. I started the scooter, it is not again moving, something is fault again, please don't buy e- scooter of this company. It's a waste of money.Read More5 1
- Excellent Scooter I have PurchasedExcellent scooter I have purchased this scooter 7 months ago. It is very great. Mileage is awesome, look is great, ground clearance is great. Good for Offroading. Fantastic vehicle so many features are there. Super comfortable seat the pickup is very high fantastic.Read More3 3
- Very Bad PerformanceIt is a very bad and defective scooter with lots of problems. Even the showroom mechanic agrees. I purchased this scooter on October 2020. I am thinking to file a case against the company.Read More30 13
- Awesome bikeVery nice and smooth to ride. I like it. But the bike seat is not comfortable.3 1
- Excellent Bike.After 2 months of research and collecting/listening to both negative and positive feedback - finally purchased one with an intention of "Go Green". This scooter is taking me 60 km with one full charge of the battery, travelling through the mountains and valleys of Hyderabad roads With Li-ion battery capacity of 60v 22 Ah (one full charge = 60 x 22 = 1320W = 1.3 units of electricity consumption and 3.5 hours to full charge), it takes appx Rs. 7 to Rs 10 to travel 60 km. I drove with my family (1+1) totalling to 120 kgs and did not find any difficulties in reaching home, safely back. With "Anti-Theft" alarm pre-installed - it gives a loud alarm for 2-3 mins (and repeats again if detected again) and chances are there, for the intruder to leave your vehicle alone. There is Reverse (I used it to drag my scooter out of parking easily) button and "Maintenance" button, which will take the vehicle 10-12 km easily in case of any battery drop. - Not suitable for persons in a hurry definitely - Its avg. is 25 Kmph and highest speed is 33 kmph (a company listed 25Kmph only) - Long ride or distance travellers - Not for you if your round trip is above 50 to 60 km. - The battery is definitely not a lasting substance. But is reliable for 3 years and 1000 cycles! (comes under warranty for replacement).Read More28 3
- View All Benling Falcon Reviews
Benling Falcon Range
The ARAI claimed range of Benling Falcon is 70-75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70-75 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Benling Falcon Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Additional Features | Smart Breakdown Maintenance Status, Smart Parking Assistance, Integrated Locking System, Regenerative Braking System, LED Turn Signals Placed in Handlebar, 72 V Smart Controller |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 165 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brushless Motor |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Capacity | 1.2 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70-75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Benling Falcon Questions & answers
A) The Benling Falcon is priced at INR 69,540 (Ex-showroom Price in Delhi). You may... Read More
A) For that, we'd suggest you to please visit the nearest authorized service center... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) The weight carrying capacity hasn't been revealed by the brand. Moreover, ... Read More
A) The Benling Falcon scooter with a price tag ranging between Rs. 48,150 to Rs. 59... Read More
Benling Falcon Latest Updates
June 26, 2025: The Benling Falcon is no longer on sale as the brand has shut its operations in India.

