Discontinued on Dec, 2024
Trinity Motors Rafiki
Rs.69,999*
onwardsLast recorded price in 2024 Delhi
Trinity Motors Rafiki Price
The following details are indicative and subject to change.
| Rafiki Silver 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | ₹69,999 | |
| Rafiki Gold 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | ₹76,999 |
Explore Similar Scooters
Rs.91,550* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.89,999* Onwards
Trinity Motors Rafiki Key Specs & Features
| Range | 75 km/charge |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Brand Motor |
| Brakes | Disc |
| Motor Warranty | 2 Year |
| Charger Warranty | 2 Years |
- Key Specs
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Trinity Motors Rafiki Range
The ARAI claimed range of Trinity Motors Rafiki is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Trinity Motors Rafiki Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 48 V 10 AMP |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Motor - 48V / 60V (30 mm Magntic), Controller - 12Tube Waterproof Sine Wave Controller, Climbablity - 25° |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 600 mm |
| Length | 1700 mm |
| Height | 1150 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brand Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Motor Warranty | 2 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shockers |
| Suspension Rear | Double Dual Tube Hydraulic Shockers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Charger Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Did you find this information helpful?
Trinity Motors Rafiki Brochure
Download the Rafiki brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
