Discontinued on Dec, 2024
Trinity Motors Amigo
Rs.74,999*
OnwardsLast recorded price in 2024 Delhi
Trinity Motors Amigo Price
The following details are indicative and subject to change.
| Amigo Platinum 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | NA | |
| Amigo Basic 25 km/Hr75 km/charge3 Hr DISCONTINUED | ₹74,999 |
Explore Similar Scooters
TVS OrbiterRs.88,250* Onwards
Bajaj Chetak C2501Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 XRs.49,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Ola S1 ZRs.59,999* Onwards
Kinetic Green E LunaRs.69,990* Onwards
AMO Electric Jaunty-3WRs.81,669* Onwards
Hero Electric OptimaRs.83,300* Onwards
Ampere Magnus GrandRs.89,999* Onwards
Trinity Motors Amigo Key Specs & Features
| Range | 75 km/charge |
| Battery Capacity | 1.39 Kwh |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | Brand Motor |
- DRLs
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Trinity Motors Amigo Colours
Trinity Motors Amigo is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Brown
Trinity Motors Amigo Range
The ARAI claimed range of Trinity Motors Amigo is 75 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 75 km/charge |
Trinity Motors Amigo Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Additional Features Of Variant | Motor - 48V / 60V (30 mm Magntic), Controller - 12Tube Waterproof Sine Wave Controller, Climbablity - 25° |
| Charger Output | 48 V 10 AMP |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Motor - 48V / 60V (30 mm Magntic), Controller - 12Tube Waterproof Sine Wave Controller, Climbablity - 25° |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 580 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1050 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 62 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Brand Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.39 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 75 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Shockers |
| Suspension Rear | Double Dual Tube Hydraulic Shockers |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trinity Motors Amigo Brochure
Download the Amigo brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
