iVOOMi Jeet X
iVOOMi Jeet X Price
| Jeet X STD 70 km/Hr100 km/charge5 Hr | ₹84,999 | ||
| Jeet X ZE - 2.1 kWh 61 km/Hr120 km/charge5 Hr | ₹89,999 | ||
| Jeet X ZE - 2.5 kWh 61 km/Hr140 km/charge5.25 Hr | ₹99,999 | ||
| Jeet X ZE - 3 kWh 61 km/Hr170 km/charge5.45 Hr | ₹1,04,999 |
iVOOMi Jeet X Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Range | 100 km/charge |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- All Specifications
iVOOMi Jeet X comparison with similar Scooters
iVOOMi Jeet X Rs.84,999* Onwards 3 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews |
| Riding Range100 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge |
| Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh |
| Power2.5 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power6 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W |
| Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed70 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor100 Nm | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypePermanent Magnet Motor | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC |
| Weight96 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight106 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg |
| Currently Viewing | Jeet X vs Orbiter | Jeet X vs Chetak | Jeet X vs Chetak C2501 | Jeet X vs VX2 | Jeet X vs S1 X | Jeet X vs S1 Z | Jeet X vs E Luna | Jeet X vs Jaunty-3W |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
iVOOMi Jeet X Colours
iVOOMi Jeet X is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Gray
White
Blue
Ultra Red
Urban Geen
Nardo gray
iVOOMi Jeet X Gallery
iVOOMi Jeet X has 9 images, view picture gallery of Jeet X which includes 360 view of Scooters.
iVOOMi Jeet X User Reviews
- All (3)
- Looks (1)
- Safety (1)
- Maintenance (1)
- Spare (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- More...
- Latest
- Ivoomi Jeetx E bikeGood selection for Electric bike as strong pickup and good mileage. Low breakdown & service centre near me is great support. It's battery is removable so can charge in the house or if outdoor then at hotel to. Low maintenance charges and low failure in any spares. So eco friendly and good savings by using this bikeRead More
- Nice safetyOverall nice performance Safety All features are very good We feel like there is no soud when we drive
- IVOOMI Jeet Is Very Good Ev ScooteriVoomi Jeet is a very good EV scooter which is good in range and looks. Its riding experience is very nice.3
- View All iVOOMi Jeet X Reviews
iVOOMi Jeet X Range
The ARAI claimed range of iVOOMi Jeet X is 100 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
iVOOMi Jeet X Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 2.5 kW |
| Range (Eco Mode) | 100 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 90 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 75 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Charger Output | 7 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9° |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Rated Power - 1.8 kW, Riding Modes - Eco | Rider | Speed, Off Board Charger, One Wire Communication Type Controller, Turning Radius - 1856 mm |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 820 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1200 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 96 kg |
| Total Weight | 246 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 110 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | Permanent Magnet Motor |
| Torque (Motor) | 100 Nm |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hrs |
| Charging Time(0-100%) | 5 Hrs |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Adjustable Spring loaded Telescopic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Frame | High Tensile , ERW1 Steel Tube with 35mm Día |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 1 Year or 30,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
iVOOMi Jeet X Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) IVOOMi Jeet is available in 3 different colours - Blue, Red, Grey.
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
iVOOMi Jeet X Latest Updates
The iVoomi JeetX ZE electric scooter has been launched, with prices starting from Rs 89,999. This electric scooter gets three battery pack options. It looks quite similar to the standard JeetX e-scooter, but has blacked-out body accents. The JeetX ZE’s colours include green, rose, gold, silver, brown, blue, grey, and red.
There are three battery packs to choose from - 2. 1kWh, 2. 5kWh, and 3. 0kWh, priced at Rs 89,999, Rs 94,999, and Rs 99,999, respectively. The claimed ranges for these variants are 120km, 140km, and 170km respectively. However, the hub-mounted motor is the same for all the variants, with a 7kW peak power.
The features list of iVoomi JeetX ZE includes real-time distance to empty readout, turn-by-turn navigation, call and SMS alerts, and geofencing. The e-scooter is equipped with a telescopic fork, front disc and a rear drum brake, LED lights, 12-inch wheels at both ends, and a 770mm tall seat.
The JeetX ZE’s rivals include Ola S1 X, Ola S1 Air, Ampere Magnus EX, and Kinetic Green Flex, amongst others.
Similar Scooters Like iVOOMi Jeet X
Rs.89,999* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.84,900* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.97,999* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.87,550* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.64,993* Onwards
iVOOMi Jeet X Brochure
iVOOMi Jeet X Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.88,954* |
| Ghaziabad | Rs.88,954* |
| New Delhi | Rs.88,954* |
| Noida | Rs.88,954* |
| Muradnagar | Rs.88,954* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.88,982* |
| Mumbai | Rs.88,982* |
| Pune | Rs.88,982* |
| Hyderabad | Rs.88,982* |
| Chennai | Rs.88,982* |
Trending iVOOMi Scooters
iVOOMi S1Rs 54,999* Onwards

