Jitendra Primo
Rs.92,007
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,762
Don't miss out on the best offers this May
Jitendra Primo Price
The price of Jitendra Primo in India starts at Rs. 92,007 . Jitendra Primo comes with 1 variants.
| Primo S 52 km/Hr82 km/charge3.5-4 Hr | ₹92,007 |
Jitendra Primo Key Specs & Features
| Range | 82 km/charge |
| Battery Capacity | 2.04 Kwh |
| Kerb Weight | 83 Kg |
| Top Speed | 52 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Motor Power | 1.07 kW |
- Navigation
- Service Due Indicator
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Keyless Ignition
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Mobile Application | Yes |
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Jitendra Primo comparison with similar Scooters
Jitendra Primo Rs.92,007* Onwards | Rs.1,15,322* Onwards 483 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.1,07,606* Onwards 140 Reviews | Rs.96,504* Onwards 2 Reviews | Rs.1,17,047* Onwards 82 Reviews | Rs.1,18,147* Onwards 95 Reviews | Rs.99,490* Onwards 152 Reviews | Rs.1,16,881* Onwards 69 Reviews |
| Riding Range82 km/charge | Riding Range94 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range127 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range123 km/charge | Riding Range102 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range176 km/charge |
| Battery Capacity2.04 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2.9 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh |
| Power1.07 kW | Power4.4 kW | Power1.8 kW | Power- | Power- | Power4.3 kW | Power6 kW | Power6 kW | Power5.5 kW |
| Charging Time3.5-4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time5.45 Hr | Charging Time- | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- |
| Top Speed52 km/Hr | Top Speed75 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed63 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed80 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed117 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor33 Nm | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor22 Nm | Torque Motor22 Nm | Torque Motor25 Nm | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypePMSM | Motor TypeMid Drive IPM |
| Weight83 Kg | Weight110 kg | Weight101 kg | Weight- | Weight107 kg | Weight125 kg | Weight118 kg | Weight106 kg | Weight109 kg |
| Currently Viewing | Primo vs iQube | Primo vs Orbiter | Primo vs Chetak | Primo vs Chetak C2501 | Primo vs Rizta | Primo vs Activa e | Primo vs VX2 | Primo vs S1 Pro |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Jitendra Primo Colours
Jitendra Primo is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Silver
Red
Red and Black
Silver and Black
Grey
Black and Silver
Jitendra Primo Gallery
Jitendra Primo has 12 images, view picture gallery of Primo .
Jitendra Primo Range
The ARAI claimed range of Jitendra Primo is 82 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 82 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Jitendra Primo Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.07 kW |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | 14.28 L |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Charger Output | 600 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Gradeability | 7° |
| Service Due Indicator | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Thermal Propogation Alert, VIA Mobile App, Store Document in Application |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1100 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1250 mm |
| Kerb Weight | 83 Kg |
| Total Weight | 255 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 52 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.04 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 82 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-10 Rear :-90/90-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy Wheel |
| Frame | Tubular Structure |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Jitendra Primo Questions & answers
Q) Does Jitendra Primo need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Jitendra Primo.
Q) What is the range offered by Jitendra Primo on a full charge?
A) Jitendra Primo offers range of 82 km/charge.
Q) How much time Jitendra Primo will take to charge?
A) Jitendra Primo will take total 3.5-4 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Jitendra Primo?
A) Top speed of Jitendra Primo is 52 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Jitendra Primo?
A) Battery Capacity of Jitendra Primo is 2.04 Kwh.
Q) What is the weight of Jitendra Primo?
A) The weight of Jitendra Primo is 83 Kg.
Q) When will the Jitendra Primo launch?
A) The Jitendra Primo was launched on Dec, 2023
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Jitendra Primo Latest Updates
- August 13, 2025: Jitendra EV and MET’s Institute of Engineering (IOE), Nashik have signed a strategic MoU (memorandum of understanding). The MoU will help students get hands-on experience working on electric vehicles through factory visits, internships and other programs with Jitendra EV.
Similar Scooters Like Jitendra Primo
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.1,04,740* Onwards
Rs.1,11,499* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.87,550* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,762Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Jitendra Primo Brochure
Download the Primo brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Jitendra Primo Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.95,937* |
| Ghaziabad | Rs.95,937* |
| New Delhi | Rs.95,937* |
| Noida | Rs.95,937* |
| Muradnagar | Rs.95,937* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.95,965* |
| Mumbai | Rs.95,965* |
| Pune | Rs.95,965* |
| Hyderabad | Rs.95,965* |
| Chennai | Rs.95,965* |
Trending Jitendra EV Scooters
- Popular
- Upcoming
Jitendra EV JMT 1000Rs 65,997* Onwards
Jitendra EV YunikRs 92,000* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

