Zelio Gracy i
Rs.54,000
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,649
Don't miss out on the best offers this April
Zelio Gracy i Price
The price of Zelio Gracy i in India starts at Rs. 54,000 and goes upto Rs. 66,000. Zelio Gracy i comes with 3 variants.
| Gracy i Gel 60V, 32Ah 25 km/Hr80-90 km/charge6-7 Hr | ₹54,000 | ||
| Gracy i Gel 72V, 42Ah 25 km/Hr130-140 km/charge7-8 Hr | ₹58,500 | ||
| Gracy i Lithium-Ion 60V, 30Ah 25 km/Hr90-100 km/charge4 Hr | ₹66,000 |
Zelio Gracy i Key Specs & Features
| Range | 80-90 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Kerb Weight | 85 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Motor | BLDC |
- Fast Charging
- Keyless Ignition
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 1 Year |
| Motor Warranty | 2 |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Zelio Gracy i comparison with similar Scooters
Zelio Gracy i Rs.54,000* Onwards 1 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.34,999* Onwards 192 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews |
| Riding Range80-90 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh |
| Power- | Power- | Power- | Power250 W | Power3 kW | Power2.2 kW | Power250 W | Power- | Power250 W |
| Charging Time6-7 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight85 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight80 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Gracy i vs VX2 | Gracy i vs X One | Gracy i vs Rubie | Gracy i vs S1 Z | Gracy i vs E Luna | Gracy i vs Wynn | Gracy i vs Eeva | Gracy i vs Flash |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Zelio Gracy i Colours
Zelio Gracy i is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Red
Blue
Zelio Gracy i Gallery
Zelio Gracy i has 29 images, view picture gallery of Gracy i .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Zelio Gracy i User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Comfort (1)
- Price (1)
- Showroom (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Best affordable ev schooterI like the design and I get fav colour of mine too and I have less budget because I am still a student and cant earn that much money from my salary package as fresher so it is stylish have good mileage good showrooms and good affordability and best for daily use I usually used this as a daily saviour of my life , it is very good for an daily use usage and I like it s comfort and durability and how strong it is overall good ev scooter at this price and on highway it is good too I would recommend this bike to all students who are responsible and have low budget and want a good designed good durable ev scooter for daily use like office going and college going etc it is best for daily useRead More4 2
- View All Zelio Gracy i Reviews
Zelio Gracy i Range
The ARAI claimed range of Zelio Gracy i is 80-90 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 80-90 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Zelio Gracy i Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Keyless Ignition | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Parking Gear, Auto Repair Switch |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Fast Charging | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking Gear, Auto Repair Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 85 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 2 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 80-90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Zelio Gracy i Questions & answers
Q) Does Zelio Gracy i need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Zelio Gracy i.
Q) What is the range offered by Zelio Gracy i on a full charge?
A) Zelio Gracy i offers range of 80-90 km/charge.
Q) How much time Zelio Gracy i will take to charge?
A) Zelio Gracy i will take total 6-7 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of Zelio Gracy i?
A) Top speed of Zelio Gracy i is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Zelio Gracy i?
A) Battery Capacity of Zelio Gracy i is 1.92 Kwh.
Q) What is the weight of Zelio Gracy i?
A) The weight of Zelio Gracy i is 85 kg.
Q) When will the Zelio Gracy i launch?
A) The Zelio Gracy i was launched on Sep, 2025
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Zelio Gracy i Summary
The Zelio Gracy i is an electric scooter, available in 3 variants, at a starting price of Rs 54,000. The battery capacity of the Zelio Gracy i Lithium-Ion 60V, 30Ah is 1.92 Kwh. The weight of the Gracy i is 85 kg.The Gracy i comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Gracy i in 3 colours - White, Red, Blue.
Similar Scooters Like Zelio Gracy i
Rs.55,000* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.64,360* Onwards
Rs.64,993* Onwards
Rs.60,888* Onwards
Rs.61,000* Onwards
Rs.64,888* Onwards
Rs.65,997* Onwards
Rs.62,500* Onwards
Rs.54,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,649Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Zelio Gracy i Price in India
Trending Zelio Scooters
Zelio EevaRs 50,000* Onwards
Zelio X Men 2.0Rs 69,499* Onwards
Zelio Eeva EcoRs 49,500* Onwards
Zelio LegenderRs 65,000* Onwards
Zelio Legender PlusRs 60,073* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

