Zelio Eeva Eco
Rs.49,500
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,535
Don't miss out on the best offers this May
Zelio Eeva Eco Price
The price of Zelio Eeva Eco in India starts at Rs. 49,500 and goes upto Rs. 68,000. Zelio Eeva Eco comes with 5 variants.
| Eeva Eco Lead Acid 48V 32Ah 55-60 km/charge7-8 Hr | ₹49,500 | ||
| Eeva Eco LX 60-90 km/charge7-9 Hr | ₹51,551 | ||
| Eeva Eco Lead Acid 60V 32Ah 70 km/charge7-9 Hr | ₹52,000 | ||
| Eeva Eco ZX 60-90 km/charge7-9 Hr | ₹53,551 | ||
| Eeva Eco Lithium Ion 60V 30Ah 70-75 km/charge8-9 Hr | ₹68,000 |
Zelio Eeva Eco Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Zelio Eeva Eco comparison with similar Scooters
Zelio Eeva Eco Rs.49,500* Onwards 1 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.34,999* Onwards 193 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews |
| Riding Range55-60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.44 Kwh |
| Power- | Power250 W | Power- | Power3 kW | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time7-8 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time6-8 Hr | Charging Time5.3 Hr |
| Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight80 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight- | Weight71.4 kg |
| Currently Viewing | Eeva Eco vs Rubie | Eeva Eco vs X One | Eeva Eco vs S1 Z | Eeva Eco vs Wynn | Eeva Eco vs Flash | Eeva Eco vs Eeva | Eeva Eco vs Neu | Eeva Eco vs Reo |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
Zelio Eeva Eco Colours
Zelio Eeva Eco is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Glossy Black
Glossy Red
Glossy Blue
Glossy Grey
Grey
Sea Green
Zelio Eeva Eco Gallery
Zelio Eeva Eco has 31 images, view picture gallery of Eeva Eco .
Zelio Eeva Eco User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Safety (1)
- Performance (1)
- Comfort (1)
- Looks (1)
- Lights (1)
- Latest
- Performance and looksGood in performance and look is excellent , it makes the world eco friendly as it runs with battery it's ride is very smooth and comfortable with safety features it makes the ride safe and its features are also very diverse , it's light in front and back is so bright and maintainance is very affordableRead More2
- View All Zelio Eeva Eco Reviews
Zelio Eeva Eco Range
The ARAI claimed range of Zelio Eeva Eco is 55-60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Zelio Eeva Eco Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking Gear, Auto Repair Switch |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.54 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100-10,Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Zelio Eeva Eco Questions & answers
Q) Does Zelio Eeva Eco need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Zelio Eeva Eco .
Q) What is the range offered by Zelio Eeva Eco on a full charge?
A) Zelio Eeva Eco offers range of 55-60 km/charge.
Q) How much time Zelio Eeva Eco will take to charge?
A) Zelio Eeva Eco will take total 7-8 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the battery capacity of Zelio Eeva Eco ?
A) Battery Capacity of Zelio Eeva Eco is 1.54 Kwh.
Q) What is the weight of Zelio Eeva Eco ?
A) The weight of Zelio Eeva Eco is 80 kg.
Q) When will the Zelio Eeva Eco launch?
A) The Zelio Eeva Eco was launched on Jan, 2025
Q) What will be the lowest down payment for Zelio Eeva Eco ?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Zelio Eeva Eco Summary
The Zelio Eeva Eco is an electric scooter, available in 5 variants, at a starting price of Rs 49,500. The battery capacity of the Zelio Eeva Eco Lithium Ion 60V 30Ah is 1.54 Kwh. The weight of the Eeva Eco is 80 kg.The Eeva Eco comes with a Drum brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Eeva Eco in 6 colours - Glossy Black, Glossy Red, Glossy Blue, Glossy Grey, Grey, Sea Green.
Similar Scooters Like Zelio Eeva Eco
Rs.41,222* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.53,999* Onwards
Rs.54,999* Onwards
Rs.39,499* Onwards
Rs.44,993* Onwards
Rs.52,990* Onwards
Rs.60,100* Onwards
Rs.55,993* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,535Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Zelio Eeva Eco Brochure
Download the Eeva Eco brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Zelio Eeva Eco Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.52,754* |
| Ghaziabad | Rs.52,754* |
| New Delhi | Rs.52,754* |
| Noida | Rs.52,754* |
| Muradnagar | Rs.52,754* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.52,769* |
| Mumbai | Rs.52,769* |
| Pune | Rs.52,769* |
| Hyderabad | Rs.52,769* |
| Chennai | Rs.52,769* |
Trending Zelio Scooters
Zelio EevaRs 50,000* Onwards
Zelio Gracy iRs 54,000* Onwards
Zelio X Men 2.0Rs 69,499* Onwards
Zelio LegenderRs 65,000* Onwards
Zelio Legender PlusRs 60,073* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

