Warivo Neo
Rs.39,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from âč1,257
Don't miss out on the best offers this April
Warivo Neo Price
The price of Warivo Neo in India starts at Rs. 39,999 . Warivo Neo comes with 1 variants.
| Neo STD 25 km/Hr60 km/charge | âč39,999 |
Warivo Neo Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Warivo Neo comparison with similar Scooters
Warivo Neo Rs.39,999* Onwards 5 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.34,999* Onwards 192 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews | Rs.26,499* Onwards 1 Reviews | Rs.54,000* Onwards 1 Reviews | Rs.41,222* Onwards 8 Reviews |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range40 km/charge | Riding Range80-90 km/charge | Riding Range50-55 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.34 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.34 Kwh |
| Power250 W | Power- | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W |
| Charging Time- | Charging Time3.53 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time- | Charging Time6-8 Hr | Charging Time4-6 Hr | Charging Time6-7 Hr | Charging Time7-8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed60 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight- | Weight51 kg | Weight85 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Neo vs VX2 | Neo vs X One | Neo vs Rubie | Neo vs Eeva | Neo vs Neu | Neo vs Sunny | Neo vs Gracy i | Neo vs Mini Lithino |
Warivo Neo Colours
Warivo Neo is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Warivo Neo Gallery
Warivo Neo has 10 images, view picture gallery of Neo .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Warivo Neo User Reviews
Based on5 User Reviews
Write a Review & Win âč5000
Popular Mentions
- All (5)
- Comfort (4)
- Price (3)
- Performance (2)
- Safety (1)
- Looks (1)
- Engine (1)
- More...
- Latest
- I can't believe his giveI can't believe his give me this performance in only in this price I love that scotty I suggest all of you you can buy this scotty without any thinking I hope you can buy this scotty because I was using 1 years his performance are super and battery performance is also very good and iam happy aur my family also happy đâșïžRead More2
- Electric scooty combination style performanceElectric scooty combination style performance and reliability into a compact and efficient package . Whether you are daily commutuer or weekend explore this scooty premises thrilling ride while minimizing your carbon footprint it's a smart choice anyone looking other one electric mobility without sacrificing quality or comfortRead More
- I am so happy to buy this scootyVery good comfortable. Battery is full charge under 5 hour. Spead is also good. I am so happy to buy this one. This budget friendly so anyone afford this one. If you can use in office work then it is Best. Bettry is good. Moter is also given too much power. It is easy to buy with emi option. This good productRead More
- Very Nice and comfortableVery nice charging time and smooth in road and the process us very nice and comfortable for the drive and safety is good and drive time no voice of engine and very strong mileage of others vehicle an such a nice electric scooter and very cheapest price and well condition i love this electric scooterRead More
- Super smoothComfort able and very smooth drive charge ing fast and range is 55-70 very cheap price and very good vehicle for two person go electric go green save Earth and save our family warivo neo is good choice for middle class family suitable for students delevery boy office work house work warivo neo is bestRead More
- View All Warivo Neo Reviews
Warivo Neo Range
The ARAI claimed range of Warivo Neo is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Warivo Neo Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 10 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 660 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1100 mm |
| Saddle Height | 740 mm |
| Ground Clearance | 142 mm |
| Wheelbase | 1500 mm |
| Dry Weight | 58.5 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/100 -10, Rear :- 90/100 -10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm, Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Warivo Neo Questions & answers
Q) Does Warivo Neo need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Warivo Neo.
Q) What is the range offered by Warivo Neo on a full charge?
A) Warivo Neo offers range of 60 km/charge.
Q) What is the top speed of Warivo Neo?
A) Top speed of Warivo Neo is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Warivo Neo?
A) Battery Capacity of Warivo Neo is Kwh.
Q) When will the Warivo Neo launch?
A) The Warivo Neo was launched on Jun, 2025
Q) What is the exact Height of Warivo Neo?
A) The height of Warivo Neo is 1100 mm
Q) What will be the lowest down payment for Warivo Neo?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Warivo Neo Summary
The Warivo Neo is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 39,999.The Neo comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Neo in 1 colour - White.
Similar Scooters Like Warivo Neo
Rs.49,500* Onwards
Rs.38,420* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.44,385* Onwards
Rs.39,499* Onwards
Rs.44,993* Onwards
Rs.44,799* Onwards
Rs.44,777* Onwards
Rs.42,924* Onwards
Rs.41,500* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
âč1,257Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Warivo Neo Brochure
Download the Neo brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Warivo Neo Price in India
Trending Warivo Motors Scooters
Warivo Motors NovaRs 55,999* Onwards
Warivo Motors NexaRs 58,300* Onwards
Warivo Motors EdgeRs 44,999* Onwards
Warivo Motors CRXRs 79,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
Ă
We need your city to customize your experience

