Warivo Nova
Rs.55,999
onwardsEx-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,715
Don't miss out on the best offers this May
Warivo Nova Price
The price of Warivo Nova in India starts at Rs. 55,999 and goes upto Rs. 64,999. Warivo Nova comes with 3 variants.
| Nova STD 25 km/Hr60 km/charge | ₹55,999 | ||
| Nova X 25 km/Hr60 km/charge | ₹59,999 | ||
| Nova S 25 km/Hr60 km/charge | ₹64,999 |
Warivo Nova Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Clock
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Warivo Nova comparison with similar Scooters
Warivo Nova Rs.55,999* Onwards 2 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.53,017* Onwards 4 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews |
| Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.44 Kwh | Battery Capacity- |
| Power250 W | Power3 kW | Power2.2 kW | Power250 W | Power- | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time5.3 Hr | Charging Time6-8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight71.4 kg | Weight- |
| Currently Viewing | Nova vs S1 Z | Nova vs E Luna | Nova vs Wynn | Nova vs XGT CAT 2.0 | Nova vs Flash | Nova vs Eeva | Nova vs Reo | Nova vs Neu |
Warivo Nova Colours
Warivo Nova is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Orange
Green
Blue
Warivo Nova Gallery
Warivo Nova has 8 images, view picture gallery of Nova .
Warivo Nova User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (2)
- Safety (1)
- Gear (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Speed (1)
- More...
- Latest
- Very good bikeThe bike is very comfortable and good looking as well and the mileage is also very good but the disk break is not so good, but the bike is very nice as well as the performance is also very good so that's why I choose this bike. I travel with this bike very far ride maximum 100 km, the ride was very smooth and comfortable, the breaking are not so good but the ride was very comfortable and nice, the mileage was also very good. I would recommend this bike because of this bike comfort and the special look, mileage is so good, I would recommend everyone to buy this bike, this bike it is very good. The bike is very smooth in riding.Read More1
- Good productBest in this price point out in the market and the looks are over powered .The disc brakes are not too good... Top speed could be a bit high. The colours are the best attraction.... People in my town are loving it and it has flagship lavel features.. safety gears and much more ... Overall a good product.Read More3 1
- View All Warivo Nova Reviews
Warivo Nova Range
The ARAI claimed range of Warivo Nova is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Warivo Nova Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 10 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 720 mm |
| Length | 2000 mm |
| Height | 1210 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Wheelbase | 1500 mm |
| Dry Weight | 80 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90 -12, Rear :- 90/90 -12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm, Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Warivo Nova Questions & answers
Q) Does Warivo Nova need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Warivo Nova.
Q) What is the range offered by Warivo Nova on a full charge?
A) Warivo Nova offers range of 60 km/charge.
Q) What is the top speed of Warivo Nova?
A) Top speed of Warivo Nova is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Warivo Nova?
A) Battery Capacity of Warivo Nova is Kwh.
Q) When will the Warivo Nova launch?
A) The Warivo Nova was launched on Jun, 2025
Q) What is the exact Height of Warivo Nova?
A) The height of Warivo Nova is 1210 mm
Q) What will be the lowest down payment for Warivo Nova?
A) The lenders generally finance 90% of the value of the . Some customers might be eligible for 100...
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Warivo Nova Summary
The Warivo Nova is an electric scooter, available in 3 variants, at a starting price of Rs 55,999. It gets a 810 mm tall seat.The Nova comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Nova in 3 colours - Orange, Green, Blue.
Similar Scooters Like Warivo Nova
Rs.56,000* Onwards
Rs.48,256* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.65,884* Onwards
Rs.64,360* Onwards
Rs.44,385* Onwards
Rs.60,159* Onwards
Rs.61,998* Onwards
Rs.52,200* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,715Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Warivo Nova Brochure
Download the Nova brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Warivo Nova Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.59,356* |
| Ghaziabad | Rs.59,356* |
| New Delhi | Rs.59,356* |
| Noida | Rs.59,356* |
| Muradnagar | Rs.59,356* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.59,373* |
| Mumbai | Rs.59,373* |
| Pune | Rs.59,373* |
| Hyderabad | Rs.59,373* |
| Chennai | Rs.59,373* |
Trending Warivo Motors Scooters
Warivo Motors NexaRs 58,300* Onwards
Warivo Motors NeoRs 39,999* Onwards
Warivo Motors EdgeRs 44,999* Onwards
Warivo Motors CRXRs 79,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

