Kinetic Green Zing
Kinetic Green Zing Price
| Zing STD 25 km/Hr70 km/charge3-4 Hr | ₹71,990 | ||
| Zing Big B 25 km/Hr100 km/charge3-4 Hr | ₹79,990 |
Kinetic Green Zing Key Specs & Features
| Range | 70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.4 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
- Charging Point
- Speedometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Kinetic Green Zing comparison with similar Scooters
Kinetic Green Zing Rs.71,990* Onwards 24 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range70 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity1.4 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power250 W | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight- | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | Zing vs Orbiter | Zing vs Chetak C2501 | Zing vs S1 X | Zing vs S1 Z | Zing vs E Luna | Zing vs Jaunty-3W | Zing vs Optima | Zing vs Magnus Grand |
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Kinetic Green Zing Colours
Kinetic Green Zing is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Royal White
Romantic Red
Magic Blue
Kinetic Green Zing Gallery
Kinetic Green Zing has 21 images, view picture gallery of Zing which includes 360 view of Scooters.
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Kinetic Green Zing User Reviews
- All (24)
- Comfort (7)
- Looks (6)
- Speed (5)
- Service (4)
- Experience (4)
- Legroom (2)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- Kinetic ScooterKinetic Electric scooter best in class and 90 km mileage on full charge. The total running is 2300 km only. The scooter is in brand new like condition and single handle driven. The charging takes 3.5 hours if fully discharge and only 1 unit electricity consumed. So it is very cheap running cost and economical in all expects.Read More1
- It's a great scooter for short ride. Thank youI am using this scooty from past 7th month and I'm very happy, the scooter are really good. Love you kinetic for giving us a wonderful scooter. It's very comfortable for office ride or any kind of short ride. The milage is good with comfortable ride. Light weight so can easily ride at crowded area.Read More
- Best scooter to go for it's very reliableBest schooter under budget schooter to go for it's under 1 lakh service is good best battery used and good to go for. The lights are good in dark it gives lights under seat which is good in dark too. Also the range is nice according to it's price also if we see the efficiency it's take only 3 units to charge and can run upto 100kms very cost effective as compared to other evs.Read More1
- It's very good 👍. IIt's very good 👍. I like it. Very stylish latest design. No maintenance cost. Just charging and ride. Very smooth and comfortable. I just love it.1
- Good vehicle for meNice and comfort and full psisa rasool vehicle I am using this vehicle for my business activity approx 40 kilometer per day
- Good ev scooter as compared to other non-RTO ev'sGood ev scooter as compared to other non-rto ev's But its body quality is cheap plastic and its suspension makes every ride worst for passenger
- Very bad company service is not providCompany ki service ekadam ghatiya quality ki hai koi bhi staff responsible nahin hai karvane dete to mahinon Tak vahin per gadi padi rahti hai aur to aur battery original battery bhi change karke nikal kar le lete dusra duplicate battery de dete 15 km chalta hai gadi basRead More2
- Best non rto electric scooterBest non rto electric scooter i have seen... With good range and less charging time and good speed too.. I am definitely buying it... 👍
- Very bad serviceIt is very good for middle class office going persons. But some diteibuters doesn't care to other station's customer. I brought in Ambala. Now dealer of Danapur doesn't attended to me. I bound for repair in hero electric service station. My vehicle is also under warranty.Read More
- High Level SatisfactionGlad to hear you're enjoying the smooth ride without any issues. The zing and reliability of the bike seem to be exceeding your expectations, akin to the speed and strength of a horse. It's great that you're not concerned about servicing either, indicating a high level of satisfaction with your Hero bike. Happy riding!Read More
- View All Kinetic Green Zing Reviews
Kinetic Green Zing Range
The ARAI claimed range of Kinetic Green Zing is 70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 70 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Kinetic Green Zing Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Detachable Battery |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Charger Output | 6 Amp. |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 10° |
| Speedometer | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Detachable Battery |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 160 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.4 Kwh |
| Swappable Battery | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Spring With 3 Times Adjustable |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-100/90 - 10 Rear :-100/90 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Kinetic Green Zing Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Kinetic Green Zing has a top speed of 45 km/hr.
A) Click on the given link and select your city accordingly for dealership details... Read More
A) You need no license or registration in India for scooters that have their top ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Kinetic Green Zing Latest Updates
The Kinetic Green Zing is a budget-friendly electric scooter specifically targeting young riders. It is a low-speed electric scooter with a top-speed limited to 25kmph, so it neither requires a licence to ride, nor needs registration.
Kinetic Green Zing Price
The Kinetic Green Zing comes in two variants – Zing Standard priced at Rs 71,990 and Zing Big B priced at Rs 79,990 (ex-showroom Bengaluru). Three colour choices are on offer: Magic Blue, Romantic Red, and Royal White.
Kinetic Green Zing Key Features
Key features of the Kinetic Green Zing include a digital instrument cluster with speedometer, odometer, battery status, trip meter, parking indicator, and failure alert light. Additional features include a cruise control, USB charging, and a parking brake.
Furthermore, it has a remote key with several capabilities including an anti-theft alarm, keyless operation, and a "locate my scooter" light. The scooter also gets a apron-mounted glovebox, a sizeable footboard, a roomy single-piece seat with a cushioned pillion backrest. It also comes with an underseat storage compartment.
Kinetic Green Zing Motor and Battery
The Kinetic Green Zing gets a 60V 35A motor integrated with a 1. 4kWh battery capable of delivering up to 70km per charge in its basic model and a 1. 7kWh battery providing 100km per charge in the Big B variant. The scooter can reach a top speed of 25kmph.
The charging duration for the scooter ranges between 3 to 4 hours, depending upon the model.
Kinetic Green Zing Suspension and Brakes
Equipped with a telescopic fork and a 3-step preload adjustable twin rear shock absorbers, the Kinetic Green Zing gets drum brakes at the front and the rear with regenerative braking. The scooter operates on the tubeless tyres wrapped on alloy wheels.
Kinetic Green Zing Rivals
Key rivals of the Kinetic Green Zing, include the Hero Electric Atria and Ola S1X, in comparable price brackets.
Similar Scooters Like Kinetic Green Zing
Rs.59,640* Onwards
Rs.55,000* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.56,852* Onwards
Kinetic Green Zing Brochure
Kinetic Green Zing Price in India
Trending Kinetic Green Scooters
- Popular
- Upcoming
Kinetic Green E LunaRs 69,990* Onwards
Kinetic Green ZoomRs 71,531* Onwards
Kinetic Green E Luna PrimeRs 82,490* Onwards
Kinetic Green ZuluRs 79,990* Onwards
Kinetic Green FlexRs 1,09,874* Onwards

