Warivo CRX
Rs.79,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,438
Don't miss out on the best offers this April
Warivo CRX Price
The price of Warivo CRX in India starts at Rs. 79,999 . Warivo CRX comes with 1 variants.
| CRX STD 55 km/Hr85-90 km/charge | ₹79,999 |
Warivo CRX Key Specs & Features
| Range | 85-90 km/charge |
| Kerb Weight | 102 kg |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Motor | BLDC |
- Braking Type Combi Brake System
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Warivo CRX comparison with similar Scooters
Warivo CRX Rs.79,999* Onwards 1 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range85-90 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity- | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power1.5 kW | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time- | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed55 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor87 | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight102 kg | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | CRX vs Orbiter | CRX vs Chetak C2501 | CRX vs S1 X | CRX vs S1 Z | CRX vs E Luna | CRX vs Jaunty-3W | CRX vs Optima | CRX vs Magnus Grand |
Warivo CRX Colours
Warivo CRX is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Raven Black
Winter White
Poppy Red
Oxford Blue
Luxe Grey
Warivo CRX Gallery
Warivo CRX has 12 images, view picture gallery of CRX .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

Warivo CRX User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- LED (1)
- Service (1)
- Speed (1)
- Lights (1)
- Latest
- The Warivo CRX is AwesomeThe Warivo CRX is an affordable electric scooter designed for urban commuting. It offers a decent range, a top speed of around 55 km/h, and a removable battery for easy charging. Its sporty design, LED lights, and digital display add to its appeal. However, build quality and after-sales service may be concerns. Best for budget-conscious riders seeking daily transport.Read More
- View All Warivo CRX Reviews
Warivo CRX Range
The ARAI claimed range of Warivo CRX is 85-90 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 85-90 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Warivo CRX Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Motor IP Rating | IP67 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | 42 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 775 mm |
| Length | 2135 mm |
| Height | 1110 mm |
| Saddle Height | 750 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1990 mm |
| Kerb Weight | 102 kg |
| Additional Storage | 42 L |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Projector Headlights | Yes |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 55 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Peak Power | 2.3 kW |
| Torque (Motor) | 87 |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 3 Years |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 85-90 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual Shock |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Charger Warranty | 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
Warivo CRX Questions & answers
Q) Does Warivo CRX need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive Warivo CRX.
Q) What is the range offered by Warivo CRX on a full charge?
A) Warivo CRX offers range of 85-90 km/charge.
Q) What is the top speed of Warivo CRX?
A) Top speed of Warivo CRX is 55 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of Warivo CRX?
A) Battery Capacity of Warivo CRX is Kwh.
Q) What is the weight of Warivo CRX?
A) The weight of Warivo CRX is 102 kg.
Q) When will the Warivo CRX launch?
A) The Warivo CRX was launched on Sep, 2024
Q) What is the exact Height of Warivo CRX?
A) The height of Warivo CRX is 1110 mm
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Warivo CRX Summary
The Warivo CRX is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 79,999. The CRX produces a peak power of 2.3 kW. The weight of the CRX is 102 kg.The CRX comes with a Drum brake up front and Drum brake at the rear. As far as safety is concerned, it features Combi Brake System. You can buy the CRX in 5 colours - Raven Black, Winter White, Poppy Red, Oxford Blue, Luxe Grey.
Similar Scooters Like Warivo CRX
Rs.74,999* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.90,022* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.77,690* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,438Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
Warivo CRX Brochure
Download the CRX brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Warivo CRX Price in India
Trending Warivo Motors Scooters
Warivo Motors NovaRs 55,999* Onwards
Warivo Motors NexaRs 58,300* Onwards
Warivo Motors NeoRs 39,999* Onwards
Warivo Motors EdgeRs 44,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

