Zelio X Men 2.0
Zelio X Men 2.0 Price
| X Men 2.0 Lead Acid 60V 32Ah 25 km/Hr55-60 km/charge7-8 Hr | ₹69,499 | ||
| X Men 2.0 Lead Acid 72V 32Ah 25 km/Hr70 km/charge7-9 Hr | ₹71,999 | ||
| X Men 2.0 Lithium Ion 60V 30Ah 25 km/Hr80 km/charge4 Hr | ₹85,499 | ||
| X Men 2.0 Lithium Ion 74V 32Ah 25 km/Hr100 km/charge4-5 Hr | ₹91,500 |
Zelio X Men 2.0 Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Console | Digital |
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Zelio X Men 2.0 comparison with similar Scooters
Zelio X Men 2.0 Rs.69,499* Onwards 8 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 6 Reviews |
| Riding Range55-60 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range118 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range322 km/charge |
| Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity- |
| Power- | Power1.8 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power2.4 kW | Power1.2 kW | Power3 kW |
| Charging Time7-8 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed55 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight- | Weight101 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight108 kg | Weight93 kg | Weight- |
| Currently Viewing | X Men 2.0 vs Orbiter | X Men 2.0 vs S1 X | X Men 2.0 vs S1 Z | X Men 2.0 vs E Luna | X Men 2.0 vs Jaunty-3W | X Men 2.0 vs Magnus Grand | X Men 2.0 vs Optima | X Men 2.0 vs XR7 |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Zelio X Men 2.0 Colours
Zelio X Men 2.0 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
Red
Zelio X Men 2.0 Gallery
Zelio X Men 2.0 has 4 images, view picture gallery of X Men 2.0 .
Zelio X Men 2.0 User Reviews
- All (8)
- Comfort (3)
- Speed (3)
- Looks (2)
- Price (2)
- Experience (2)
- LED (1)
- More...
- Latest
- Very good vehicleHello mene ye gadi chali mujhe bohot pasand aayi iski speed mujhe achhi lagi or style me bhi different hai kuchh unique hai isiliye mujhe ye bohot achhi lagi gadi or to or ye bohot smood chalti he bohot comfortable hai iske jo jabardast features hai itne achhe bohot achha denge deti he gadi thank youRead More3 1
- Best of all timeIt's was best for teenagers on going to School college etc. because x-men zelio 2.0 do not required number plate RTO or driving licence because it's Eco friendly with you and our environment it's power mode go on high speed I like It's range on 4 to 5 hours of charge because it was affordable to because it's range are awesomeRead More3 1
- best electric scooters at this price rangeBest electric scooters at this price range I used it and it has a great performance and range You can blindly buy it and it has good features Good weight and has a good finish and has a sneak design and comfortability and this is called electric scooter the best ever zelio is a trusted brand better than olaRead More2 1
- Best price and good scooterBest price and good luck very good very beautiful bike ride with still so amazing experience and so good ye ek best bike hai. chlane me bhi or dekhne me bhi very osm. red colour mai aap ko es se achhi scooter kam price me or kahi nhi mil shakti hai. mene ese khrida or m bhhut khus hu very good feeling I'm happy.Read More2
- Killer ScottyZelio X men 2.0 is very good better than ola Scotty and other great look deshing body design led headlight overall very good
- It is aa best activaIt is aa best activa with e kit Best for milege and better With low budget it's really nice. Tnx u
- Scooty experienceIn the my experience Good scooty and good condition, average milage, and average maintenance cost but running time very good
- Nice design, good milage, niceNice design, good milage, nice looking, very comfortable, new design, speed is also amazing, good for working1
- View All Zelio X Men 2.0 Reviews
Zelio X Men 2.0 Range
The ARAI claimed range of Zelio X Men 2.0 is 55-60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 55-60 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Zelio X Men 2.0 Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | Parking switch, Auto repair switch, |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Dry Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic shock absorbers |
| Suspension Rear | Hydraulic shock absorbers |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12, Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Zelio X Men 2.0 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The Zelio X Men 2.0 offers a maximum top speed of around 25 km/Hr, making it ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
Zelio X Men 2.0 Latest Updates
May 15, 2025: Zelio offers a 2-year warranty with unlimited kilometres on all of its electric two-wheelers (X Men 2.0 too), covering key components such as the motor, controller, and frame.
Zelio Ebikes have launched the Zelio X Men low speed electric scooter. The scooter is available in five variants and prices start from Rs 64,543 (ex-showroom).
Zelio X Men Price
The Zelio X Men is available in five variants with different battery configurations: 1. 92kWh, 2. 3kWh, 2. 736kWh, 2. 28kWh (all lead acid) and 1. 92kWh (lithium-ion). The 1. 92kWh and 2. 3kWh lead acid variants are priced at Rs 64,543 and Rs 67,073 while the 1. 92kWh lithium-ion variant is priced at Rs 87,573 (all prices ex-showroom). The prices of the 2. 736kWh and 2. 28kWh lead acid variants haven’t been announced yet.
Zelio X Men Features
The Zelio X Men gets a digital instrument console along with a reverse mode, USB charging port and an anti-theft alarm.
Zelio X Men Motor, Battery And Range
The Zelio X Men’s 1. 9kWh (lead acid) variant gets a claimed range of 55-60km and takes 7-8 hours to fully charge the scooter while the 2. 3kWh lead acid variant gets a claimed range of 70km and a charging time of 7-9 hours. The 1. 92kWh lithium-ion variant gets a claimed range of 80km and a charging time of 4 hours. As the X Men is a low speed motor, top speed is likely to be limited to 25kmph.
Zelio X Men Suspension, Brakes And Other Details
The suspension setup of the Zelio X Men consists of telescopic fork and twin shock absorbers. It gets a disc brake at the front and a drum brake at the rear. It rolls on 90-section tyres at both ends with a 12-inch front wheel and a 10-inch rear wheel. The gross weight is 80kg and the payload capacity is 180kg.
Zelio X Men Rivals
The Zelio X Men rivals the Okinawa R30, Joy e-bike Wolf, Hero Electric Atria and the Ampere Reo Li Plus.
Similar Scooters Like Zelio X Men 2.0
Rs.59,999* Onwards
Rs.52,200* Onwards
Rs.62,999* Onwards
Rs.62,500* Onwards
Rs.70,000* Onwards
Rs.60,100* Onwards
Rs.55,993* Onwards
Rs.54,600* Onwards
Rs.60,999* Onwards
Rs.62,999* Onwards
Zelio X Men 2.0 Brochure
Zelio X Men 2.0 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.73,071* |
| Ghaziabad | Rs.73,071* |
| New Delhi | Rs.73,071* |
| Noida | Rs.73,071* |
| Muradnagar | Rs.73,071* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.73,092* |
| Mumbai | Rs.73,092* |
| Pune | Rs.73,092* |
| Hyderabad | Rs.73,092* |
| Chennai | Rs.73,092* |
Trending Zelio Scooters
Zelio EevaRs 50,000* Onwards
Zelio Gracy iRs 54,000* Onwards
Zelio Eeva EcoRs 49,500* Onwards
Zelio LegenderRs 65,000* Onwards
Zelio Legender PlusRs 60,073* Onwards

