Discontinued on Dec, 2024
Merico Fashia
Rs.61,311*
Last recorded price in 2024 Delhi
Merico Fashia Price
The following details are indicative and subject to change.
| Fashia STD 45 km/Hr6-7 Hr DISCONTINUED | ₹61,311 |
Explore Similar Scooters
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Merico Fashia Key Specs & Features
| Kerb Weight | 58.60 kg |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Merico Fashia Colours
Merico Fashia is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Brown
Merico Fashia Gallery
Merico Fashia has 7 images, view picture gallery of Fashia .
Merico Fashia Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | 0.5 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Theft Protection |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 680 mm |
| Length | 1760 mm |
| Height | 1260 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 58.60 kg |
| Total Weight | 94.12 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-3-10 Rear :-3-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

