Discontinued on Dec, 2024
Merico Evanka
Rs.62,505*
Last recorded price in 2024 Delhi
Merico Evanka Price
The following details are indicative and subject to change.
| Evanka STD 45 km/Hr6-7 Hr DISCONTINUED | ₹62,505 |
Explore Similar Scooters
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.84,900* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Merico Evanka Key Specs & Features
| Kerb Weight | 58.5 kg |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
- Charging Point
- Clock
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Merico Evanka Colours
Merico Evanka is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Merico Evanka Gallery
Merico Evanka has 7 images, view picture gallery of Evanka .
Merico Evanka User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Price (1)
- Comfort (1)
- Latest
- Unique Design And FeaturesThe design is unique, and the price is also affordable. It's very good and comfortable to ride; I love it. The features are also very good.
- View All Merico Evanka Reviews
Merico Evanka Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Self Start Only |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | 8.2 L |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 12° |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Theft Protection |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1800 mm |
| Height | 1280 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 58.5 kg |
| Total Weight | 93.5 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigid Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

