CFMoto 300NK
CFMoto 300NK Price
| 300NK STD 127 kmph33 kmpl292.4 cc | ₹2,29,000 |
CFMoto 300NK Key Specs & Features
| Engine | 292.4 cc |
| Power | 27.87 PS |
| Torque | 20 Nm |
| Mileage | 33 kmpl |
| Kerb Weight | 151 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Riding Modes
- LED Tail Light
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
CFMoto 300NK comparison with similar Bikes
CFMoto 300NK Rs.2,29,000* Onwards 5 Reviews | Rs.2,59,490* Onwards 697 Reviews | Rs.2,22,740* Onwards 39 Reviews | Rs.2,03,214* Onwards 7 Reviews | Rs.1,75,513* Onwards 28 Reviews | Rs.1,66,200* Onwards 710 Reviews | Rs.1,49,990* Onwards 131 Reviews | Rs.1,59,000* Onwards 79 Reviews | Rs.2,17,400* Onwards 150 Reviews |
| Mileage33 kmpl | Mileage34 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage27 kmpl | Mileage35 kmpl | Mileage45 kmpl | Mileage45.5 kmpl | Mileage56.87 kmpl | Mileage30.08 kmpl |
| Engine292.4 cc | Engine312.2 cc | Engine312.12 cc | Engine373.3 cc | Engine199.5 cc | Engine155 cc | Engine155 cc | Engine155 cc | Engine249.07 cc |
| Power27.87 PS @ 8750 rpm | Power38 PS @ 9900 rpm | Power35.6 PS @ 9700 rpm | Power40 PS @ 8800 rpm | Power24.5 PS @ 9750 rpm | Power18.4 PS @ 10000 rpm | Power18.4 PS @ 10000 rpm | Power18.4 PS @ 10000 rpm | Power31 PS @ 9250 rpm |
| Top Speed127 kmph | Top Speed164 kmph | Top Speed150 kmph | Top Speed155 kmph | Top Speed141 kmph | Top Speed140 kmph | Top Speed- | Top Speed122 kmph | Top Speed148 kmph |
| Torque20 Nm @ 7000 rpm | Torque29 Nm @ 7900 rpm | Torque28.7 Nm @ 6650 rpm | Torque35 Nm @ 6500 rpm | Torque18.74 Nm @ 8000 rpm | Torque14.2 Nm @ 7500 rpm | Torque14.2 Nm @ 7500 rpm | Torque14.1 Nm @ 7500 rpm | Torque25 Nm @ 7250 rpm |
| Weight151 kg | Weight174 kg | Weight169 kg | Weight193 kg | Weight159.5 kg | Weight141 kg | Weight137 kg | Weight141 kg | Weight162.8 kg |
| Currently Viewing | 300NK vs Apache RR 310 | 300NK vs Apache RTR 310 | 300NK vs Dominar 400 (2025) | 300NK vs Pulsar RS200 | 300NK vs R15 V4 | 300NK vs XSR 155 | 300NK vs MT 15 Version 2.0 | 300NK vs 250 Duke |
CFMoto 300NK Colours
CFMoto 300NK is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Grey
CFMoto 300NK Gallery
CFMoto 300NK has 10 images, view picture gallery of 300NK .
CFMoto 300NK User Reviews
- All (5)
- Comfort (2)
- Style (1)
- Experience (1)
- Performance (1)
- Power (1)
- Looks (1)
- More...
- Latest
- Duke 300 new lookVery stylishly look and very comfortable bike. And awesome deshing op performed. Other handling option are best like while control plus stopee control ...1
- Impressive PowerThis segment offers impressive power, along with new and enhanced features. The dynamic design, improved comfort, and added style make for a more stylish ride. Plus, it boasts better road presence, elevating the overall experience.Read More1 3
- WrFake bike please do not buy, this bike worth very less than what they have asked for. I have 300 but it's a waste of money please don't buy this worst bike ever.40 8
- Poor Bike.It would've been much better if they have ABS brakes fir this price. Hope they'll add ABS soon.4 2
- Insane Design and Machine.Stunning bike. Highly recommended. Cfmoto and KTM together have made this insane machine. Fascinating. LED display. Brand new designed rims. Underbelly exhaust. Air gaps for the tail section, for better aerodynamics. Amazingly bright headlights.Read More5 4
- View All CFMoto 300NK Reviews
CFMoto 300NK Mileage
The ARAI claimed mileage of CFMoto 300NK is 33 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 33 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
CFMoto 300NK Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder,4-stroke,Liquid cooled,4-value,DOHC,Balance shaft |
| Displacement | 292.4 cc |
| Max Torque | 20 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Ignition | ECU |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 61.2 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 33 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 780 mm |
| Length | 1990 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Saddle Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1360 mm |
| Kerb Weight | 151 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 127 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 27.87 PS @ 8750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Retractable |
| Suspension Rear | Cantilever |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70 - R17 Rear :-140/60 - R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel tubular |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| No. of Tripmeters | 2 |
| High Beam Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- App Features
- Console Features
CFMoto 300NK Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) No, CFMoto 300NK is available for sale in Indian market.
A) You may follow the below link to get the details for the dealership available [... Read More
CFMoto 300NK Latest Updates
After teasing the launch last month, CFMoto has finally introduced the first BS6 motorcycle in its lineup, the 300NK at Rs 2. 29 lakh. Yes, the price is the same as the BS4 model.
The CFMoto 300NK is powered by a 296cc, single-cylinder, liquid-cooled engine. In the BS4 avatar, the engine developed 28PS at 8800rpm and 25Nm at 7200rpm. The entry-level naked gets USD fork up front and a monoshock at the rear. Braking is handled by disc brakes at both ends, aided by dual-channel ABS. The 300NK gets a fuel-tank capacity of 12. 5 litres and weighs 151kg.
In July 2019, CFMoto created quite the buzz in the Indian big-bike market with its 650cc offerings that undercut its main rivals by a considerable margin. It launched four motorcycles in India, starting with the 300NK priced at Rs 2. 29 lakh. The CFMoto 300NK BS6 rival the BMW G 310 R BS6 in its segment.
Similar Bikes Like CFMoto 300NK
Rs.2,85,000* Onwards
Rs.1,81,460* Onwards
Rs.1,89,768* Onwards
Rs.2,57,000* Onwards
Rs.1,85,000* Onwards
Rs.1,81,517* Onwards
Rs.1,98,476* Onwards
CFMoto 300NK Price in India
Trending CFMoto Bikes
- Popular
- Upcoming
CFMoto 650GTRs 5,59,000* Onwards
CFMoto 650NKRs 4,29,000* Onwards
CFMoto 650MTRs 5,29,000* Onwards


CFMoto 450SSNot yet confirmed Expected Launch

