
View All Images
Hero Lectro C8
Hero Lectro C8 Price
The following details are indicative and subject to change.
| C8 STD 25 km/Hr30 km/charge4 Hr DISCONTINUED | ₹36,999 |
Explore Similar Bikes
Rs.32,499* Onwards
Rs.33,499* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.44,999* Onwards
Rs.49,999* Onwards
Rs.31,004* Onwards
Rs.34,700* Onwards
Rs.29,999* Onwards
Hero Lectro C8 Key Specs & Features
| Range | 30 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Battery Warranty | 2 Years |
- Key Specs
- What's Included
- All Specifications
Hero Lectro C8 Colours
Hero Lectro C8 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Grey
Blue
Hero Lectro C8 Gallery
Hero Lectro C8 has 9 images, view picture gallery of C8 .
Hero Lectro C8 User Reviews
- All (1)
- Latest
- Overall a good product fromOverall a good product from hero can't expect much because it's a new thing but they are doing great liked the product
- View All Hero Lectro C8 Reviews
Hero Lectro C8 Range
The ARAI claimed range of Hero Lectro C8 is 30 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 30 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
Hero Lectro C8 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Gear Box | 7 Speed |
| Paddle | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 160 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Water Proof Rating | 67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 30 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Mode Suspension 700C 80mm(Including 20mm preload) travel with Lock In lock out |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
Hero Lectro C8 Questions & answers
A) For this, we may suggest you to refer to the user manual for the bicycle or ... Read More
Hero Lectro C8 Latest Updates
The Hero Lectro C8 is a mid-spec electric hybrid bicycle. The Hero Lectro C8 is a commuter e-cycle designed for a varied range of customers; fitness enthusiasts to environmentally conscious people or those who want a cost-effective way of commuting.
Hero Lectro C8 Price
The Hero Lectro C8 is available in a single variant priced at Rs. 36,999 (on-road). The e-cycle is available with the option of two colour schemes: Grey and Blue.
Hero Lectro C8 Key Features
Hero Lectro C8 offers convenience for everyday commuting, whether running errands, travelling to work, or taking leisurely rides. The e-cycle has an LED headlight and a small control panel that displays speed and riding modes.
The Lectro C8 offers multiple ride modes, including a fully electric mode, which requires no pedalling, and the pedal assist mode, which is subdivided into Low, Medium, and High modes.
Hero Lectro C8 offers connectivity via the I-Smart App. The app provides features like ride tracking, which lets the rider track analytics.
Hero Lectro C8 Powertrain
The Lectro C8 is powered by a combination of a 5. 8 Ah In-tube Battery and a 250W motor, offering a claimed range of up to 30 km in pedelec mode and about 25 km in throttle mode with a rider who weighs 70kg. This e-cycle has a claimed top speed of 25kmph in electric only mode and takes about 4 hours to fully charge the battery with the visuals of the battery status displayed on the switch gear.
Hero Lectro C8 Suspension and Brakes
The Hero Lectro C8 electric cycle has a telescopic fork and gets disc brakes at both ends. It also has slim tube-type tyres with spoke wheels.
Hero Lectro C8 Rivals
The Hero Lectro C8 challenges some e-cycles in its price range, like the EMotorad T-Rex and Motovolt Kivo. Those looking for electric bicycles at a relatively lower price range can also opt for the Hero Lectro C6 and Motovolt Hum.