
View All Images
GT Soul
GT Soul Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Soul Lead Acid 48V 25 km/Hr55-60 km/charge7-8 Hr DISCONTINUED | โน52,861 | ย |
| Soul Lead Acid 60V 55-60 km/charge7-8 Hr DISCONTINUED | โน55,561 | ย |
| Soul Lithium Ion 48V 25 km/Hr60-65 km/charge4-5 Hr DISCONTINUED | โน71,500 | ย |
| Soul Lithium Ion 60V 60-65 km/charge4-5 Hr DISCONTINUED | โน75,350 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.59,900* Onwards
GT Soul Key Specs & Features
| Range | 55-60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.96 Kwh |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 250 W |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
GT Soul Colours
GT Soul is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Red
Blue
GT Soul Gallery
GT Soul has 9 images, view picture gallery of Soul .
GT Soul Range
The ARAI claimed range of GT Soul is 60-65 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60-65 km/charge |
GT Soul Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 4 |
| Motor Power | 250 W |
| Range (Eco Mode) | 55-60 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | E-ABS, I-CAT, Parking Mode |
| Carry Hook | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1830 mm |
| Height | 1090 mm |
| Ground Clearance | 185 mm |
| Kerb Weight | 95 kg |
| Load Carrying Capacity | 130 kg |
| Seat height | 760 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 0.96 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 55-60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Double Shocker With Dual Tube Technology |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00 - 10 Rear :-3.00 - 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Strength Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
GT Soul Latest Updates
GT Force GT Soul is a low-speed electric scooter priced at Rs 49,996 (ex-showroom India).
It is powered by a BLDC hub motor, which is paired to either a 1. 15kWh lead acid battery or a 1. 34kWh Lithium-ion battery pack. It can claim a range of up to 60-65km on a single charge and can reach a top speed of 25kmph.
It features a telescopic fork and dual shock absorbers suspension setup, along with a disc up front and a drum at the rear. It comes packed with a central locking system, anti-theft alarm, parking mode, and a reverse mode.
It rivals the likes of Hero Electric Eddy, Ampere Reo Plus and BGauss A2 low-speed e-scooters.
GT Soul Brochure
Trending GT Force Scooters
GT Force RYD PlusRs 68,999* Onwards
GT Force VegasRs 57,999* Onwards
GT Force One Plus ProRs 76,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
