Discontinued on Jul, 2025
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription
Rs.49,999*
Last recorded price in 2025 Delhi
Latest Lectrix EV Scooter was launched on June 2025
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| LXS 2.0 Subscription Swapping 50 km/Hr98 km/charge5-6 Hr DISCONTINUED | โน49,999 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.35,280* Onwards
Rs.34,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.55,555* Onwards
Rs.59,640* Onwards
Rs.50,000* Onwards
Rs.36,960* Onwards
Rs.55,000* Onwards
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Key Specs & Features
| Range | 98 km/charge |
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Kerb Weight | 100 kg |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Brakes | Drum |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
View More Specifications
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Gallery
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription has 19 images, view picture gallery of LXS 2.0 Subscription .
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription User Reviews
Based on96 User Reviews
Write a Review & Win โน5000
Popular Mentions
- All (96)
- Comfort (43)
- Mileage (25)
- Looks (21)
- Performance (13)
- Experience (9)
- Style (8)
- More...
- Latest
- Best scooter under budgetBest scooter under budget and the company and the is best service and good battery life best scooter under budget
- เคฌเคนเฅเคค-เคฌเคนเฅเคค acchi scooty hai usmeinเคฌเคนเฅเคค-เคฌเคนเฅเคค acchi scooty hai usmein mileage bhi sahi hai gadi ke sahi hai sab kuchh sahi hai koi bhi chinta nahin hai
- best scooter in this budgetbest scooter in this budget range if you want scooter fir daily use this ks tha best one for you all needs
- Good handlingThis scooty is very good and mileage is so good.. battery backup thats all good and smothness of riding ..,๐ฅ
- The design of the ScootyThe design of the Scooty attracted me a lot, Also the colour looks very attractive and light weight easy to handle.1
- Nice ExperienceNice Experience I Like It Smooth And Comfortable My experience Is Good I Will Recommend u To Try These
- Most comfortable seats with attractiveMost comfortable seats with attractive colour combination. Great ride for city and highway both. Mileage is good
- Better then other EVI like the colors and the design of lectrix EV LXS 2.0 better then other ev bikes i will recommend to my friends and family for buying it the features are impressive an seats are more comfortable for long ridesRead More
- Its perfectAverage is pretty good, and overall its perfect for middle class family. And disk break takes my heart.
- Very nice comfortableSo beautiful so elegant just looking like wow very nice comfortable with mileage and low maintenance charges
- View All Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Reviews
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Range
The ARAI claimed range of Lectrix EV LXS 2.0 Subscription is 98 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 98 km/charge |
Lectrix EV LXS 2.0 Subscription Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 1.2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 100 kg |
| Removable Battery Weight | 19.5 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-40 Kmph (sec) | 10.5s |
| Top Speed | 50 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 98 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
Trending Lectrix EV Scooters
- Popular
- Series
Lectrix EV NDuroRs 87,550* Onwards
Lectrix EV ZYRORs 51,741* Onwards
Lectrix EV LXS 3.0Rs 91,990* Onwards
Lectrix EV LXS 2.0Rs 84,990* Onwards
Lectrix EV SX25Rs 54,999* Onwards
Lectrix EV LXSRs 91,399* Onwards
Lectrix EV LXS 2.0Rs 84,990* Onwards
Lectrix EV LXS 3.0Rs 91,990* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience


