NIJ Automotive Accelero R14
NIJ Automotive Accelero R14 Price
| Accelero R14 Lead Acid 24 km/Hr180 km/charge6-8 Hr | ₹49,731 | ||
| Accelero R14 Lithium Ion 24 km/Hr180 km/charge3-4 Hr | ₹73,326 |
NIJ Automotive Accelero R14 Key Specs & Features
| Range | 180 km/charge |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Kerb Weight | 86 kg |
| Top Speed | 24 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
NIJ Automotive Accelero R14 Overview
The NIJ Automotive Accelero R14 is a low-speed electric scooter which offers decent city performance and has a modern design.

NIJ Automotive Accelero R14 Price
The NIJ Automotive Accelero R14 is priced from Rs 49,731 to Rs 73,326 (ex-showroom).
NIJ Automotive Accelero R14 Colour Options
The NIJ Automotive Accelero R14 is available in four colour options: Grey, Blue, Red, and Black.
NIJ Automotive Accelero R14 Variants
The NIJ Automotive Accelero R14 is available in two variants: Lead Acid and Lithium Ion. A lithium ion battery offers a much longer lifespan and is faster to charge than a lead acid battery. On the other hand, a lead acid battery is a lot cheaper to source.
NIJ Automotive Accelero R14 Design
The NIJ Automotive Accelero R14 is a compact e-scooter which has a modern design with sharp body panels and some exciting colour options. At the front, the scooter gets an apron-mounted headlight and at the rear there is a sharp looking LED tail light, which makes it look quite sporty. While the side profile makes it look like any other conventional scooter.

NIJ Automotive Accelero R14 Motor And Battery
The NIJ Automotive Accelero R14’s lead acid battery variant comes with a claimed range of 63km with a 1.9kWh battery pack. While the lithium-ion variant comes with a claimed range of 75km with a 1.8kWh battery pack. The 250W motor is common for all variants. The lead acid variant takes 6 to 8 hours to get fully charged, while the lithium-ion variant takes 3 to 4 hours.

NIJ Automotive Accelero R14 Chassis, Suspension And Brakes
The NIJ Automotive Accelero R14 gets a steel tube frame with telescopic fork and twin rear shock absorbers. It runs on 10-inch alloy wheels at both ends, while the scooter gets a front disc and rear drum brake setup. At 86kg (kerb), it’s quite light.

NIJ Automotive Accelero R14 Features
The NIJ Automotive Accelero R14 gets a LCD console along with all LED lights. The e-scooter also gets cruise control, reverse mode, park assist and a backrest.

NIJ Automotive Accelero R14 Competition
The NIJ Automotive Accelero R14 competes with the Komaki X One, Zelio Eeva and Yulu Wynn. Amongst these e-scooters, the Accelero R14 is the most-affordable followed by the Wynn, X One, and Eeva.

NIJ Automotive Accelero R14 comparison with similar Scooters
NIJ Automotive Accelero R14 Rs.49,731* Onwards 19 Reviews | Rs.35,280* Onwards 5 Reviews | Rs.34,999* Onwards 193 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews | Rs.59,900* Onwards 16 Reviews |
| Riding Range180 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range60 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range55 km/charge | Riding Range80 km/charge |
| Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.63 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity- | Battery Capacity1.44 Kwh |
| Power250 W | Power250 W | Power- | Power3 kW | Power250 W | Power250 W | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time6-8 Hr | Charging Time6-8 Hr | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time6-8 Hr | Charging Time5.3 Hr |
| Top Speed24 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight86 kg | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight- | Weight71.4 kg |
| Currently Viewing | Accelero R14 vs Rubie | Accelero R14 vs X One | Accelero R14 vs S1 Z | Accelero R14 vs Wynn | Accelero R14 vs Flash | Accelero R14 vs Eeva | Accelero R14 vs Neu | Accelero R14 vs Reo |
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
NIJ Automotive Accelero R14 Colours
NIJ Automotive Accelero R14 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Phantom Black
Polar White
Power Red
Grey
Thunder Blue
NIJ Automotive Accelero R14 Gallery
NIJ Automotive Accelero R14 has 12 images, view picture gallery of Accelero R14 .
NIJ Automotive Accelero R14 User Reviews
- All (19)
- Price (9)
- Comfort (8)
- Looks (7)
- Experience (7)
- Mileage (6)
- Style (3)
- More...
- Latest
- My Experience With NIJ Automotive Accelero R14I'm riding this scooter over 1 year so l know everything about this great scooter. First I want to say that the price of the scooter is so budget friendly,and the comfort is next level. Battery backup is completely different from another scooter and the features of the scooter is surprising. I think this is the best budget friendly with greatest features and battery backup scooter. Over 1 year of experience with this scooter I don't have any complaint for anything about this amazing thing. So I clearly say that go and buy this scooter and enjoy everything. THANK YOURead More
- Must buy for this price segmentWith moderate price and for middle class family can easily take and safety measures are up to mark With style looking ,better mileage and with comfortable seating with can easily with suspensions are absolutely fine, better experience on this scooty easily affordable price in this recent times ,worth of buying the scootyRead More1
- Best scooter everOne of the best electric scooter for children and elders . Charging time and range is very good with low maintenance
- Buying it is a great dealThis is a great deal with the price but some things could be better that company can improve but almost bike performance is great
- Budget friendlyNice scooter and budget friendly for everyone look the market price buy the electric scooter we will save our money
- Packed with bunch of features ........,,,👑Features are good at in this price range less weight for women can manage worth for price low maintenance with power motor support...1
- This scooter nice lookingVery nice scooter in under mony Comfortable with under bajat I like this scooter is very most looking nice i1
- Amazing performance excellent performanceAmazing performance excellent performance of his range strong body stylist looks like it a new generation support Speed and it's comfortable
- With my experience.Provide a lot features at very affordable price. The best scooty for college and office users. It stand on security concern.
- Budget saverOverall better experience and riding are smooth and confertable it is very lowest budget scooty then other brand so its budget friendly2
- View All NIJ Automotive Accelero R14 Reviews
NIJ Automotive Accelero R14 Range
The ARAI claimed range of NIJ Automotive Accelero R14 is 180 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 180 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
NIJ Automotive Accelero R14 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Backrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Gradeability | 12 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Controller - Sine Wave |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1720 mm |
| Height | 1110 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Kerb Weight | 86 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 180 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 24 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 180 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Dual Coil Spring Hydraulic Suspension |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00 - 10 Rear :-3.00 - 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
NIJ Automotive Accelero R14 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The NIJ Automotive Accelero R14 delivers efficient electric performance with a ... Read More
A) You may click on the given link and select your city accordingly for dealership ... Read More
A) For the availability, we would suggest you to please connect with the nearest ... Read More
A) In general, the down payment remains in between 20-30% of the on-road price of ... Read More
A) As of now there is no official update from the brands end. So, we would request ... Read More
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
NIJ Automotive Accelero R14 Summary
The NIJ Automotive Accelero R14 is an electric scooter, available in 2 variants, at a starting price of Rs 49,731. The battery capacity of the NIJ Accelero R14 Lithium Ion is 1.92 Kwh. The weight of the Accelero R14 is 86 kg.The Accelero R14 comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Accelero R14 in 5 colours - Phantom Black, Polar White, Power Red, Grey, Thunder Blue.
Similar Scooters Like NIJ Automotive Accelero R14
Rs.45,900* Onwards
Rs.59,900* Onwards
Rs.49,900* Onwards
Rs.52,900* Onwards
Rs.54,999* Onwards
NIJ Automotive Accelero R14 Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.52,988* |
| Ghaziabad | Rs.52,988* |
| New Delhi | Rs.52,988* |
| Noida | Rs.52,988* |
| Muradnagar | Rs.52,988* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.53,003* |
| Mumbai | Rs.53,003* |
| Pune | Rs.53,003* |
| Hyderabad | Rs.53,003* |
| Chennai | Rs.53,003* |
Trending NIJ Automotive Scooters
NIJ Automotive Accelero X-ProRs 58,100* Onwards
NIJ Automotive Accelero PlusRs 55,200* Onwards


