
View All Images
Discontinued on May, 2024
GT Drive Plus
Rs.1,03,215*
Last recorded price in 2024 Delhi
Latest GT Force Scooter was launched on May 2024
GT Drive Plus Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Drive Plus STD 60 km/Hr100-110 km/charge4-5 Hr DISCONTINUED | โน1,03,215 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.1,15,322* Onwards
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,10,006* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.1,17,047* Onwards
Rs.1,18,147* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.1,16,881* Onwards
GT Drive Plus Key Specs & Features
| Range | 100-110 km/charge |
| Kerb Weight | 88 kg |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Motor | BLDC |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 3 Years |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GT Drive Plus Colours
GT Drive Plus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
White
GT Drive Plus Gallery
GT Drive Plus has 8 images, view picture gallery of Drive Plus .
GT Drive Plus Range
The ARAI claimed range of GT Drive Plus is 100-110 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-110 km/charge |
GT Drive Plus Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 1.2 kW |
| Range (Eco Mode) | 100-110 km/charge |
| Range (Normal Mode) | 80-90 km/charge |
| Range (Sport Mode) | 65-70 km/charge |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Carry Hook | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 15 Degree |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features | E-ABS, I-CAT, Parking Mode |
| Carry Hook | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 700 mm |
| Length | 1870 mm |
| Height | 1070 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 88 kg |
| Load Carrying Capacity | 160 kg |
| Seat height | 780 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 60 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Warranty | 3 Years |
| Reverse Assist | Yes |
| Motor Warranty | 1 Year 6 Months |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Double Shocker With Dual Tube Technology |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00 - 10 Rear :-3.00 - 10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Strength Tubular Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
Did you find this information helpful?
GT Drive Plus Brochure
Download the Drive Plus brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
Trending GT Force Scooters
GT Force RYD PlusRs 68,999* Onwards
GT Force VegasRs 57,999* Onwards
GT Force One Plus ProRs 76,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience
