GT RYD Plus
Rs.68,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,107
Don't miss out on the best offers this May
GT RYD Plus Price
The price of GT RYD Plus in India starts at Rs. 68,999 . GT RYD Plus comes with 1 variants.
| RYD Plus STD 25 km/Hr90-95 km/charge4-5 Hr | ₹68,999 |
GT RYD Plus Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Range | 90-95 km/charge |
| Battery Capacity | 2.2 Kwh |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GT RYD Plus comparison with similar Scooters
GT RYD Plus Rs.68,999* Onwards 1 Reviews | Rs.91,550* Onwards 5 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 6 Reviews |
| Riding Range90-95 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range118 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range322 km/charge |
| Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity- |
| Power- | Power1.8 kW | Power5.5 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power2.4 kW | Power1.2 kW | Power3 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time- |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed55 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor30 Nm | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight90 kg | Weight101 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight108 kg | Weight93 kg | Weight- |
| Currently Viewing | RYD Plus vs Orbiter | RYD Plus vs S1 X | RYD Plus vs S1 Z | RYD Plus vs E Luna | RYD Plus vs Jaunty-3W | RYD Plus vs Magnus Grand | RYD Plus vs Optima | RYD Plus vs XR7 |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. / kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
GT RYD Plus Colours
GT RYD Plus is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
White
Blue
GT RYD Plus Gallery
GT RYD Plus has 19 images, view picture gallery of RYD Plus .
GT RYD Plus User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Warranty (1)
- Speed (1)
- Latest
- A smooth and efficient rideGT RYD Plus ev scooter offers a smooth and efficient ride for city commuting. Its 2.2 kWh lithium battery offers a range of up to 90-95 km per charge with a maximum speed of 25 kmph. It takes about 4 hours and 30 minutes to charge up to 80 percent. With a loading capacity of 160 kg and a 3 year warranty, it is a reliable option for daily use.Read More1
- View All GT RYD Plus Reviews
GT RYD Plus Range
The ARAI claimed range of GT RYD Plus is 90-95 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 90-95 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
GT RYD Plus Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Park Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 680 mm |
| Length | 1980 mm |
| Height | 1220 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 90 kg |
| Load Carrying Capacity | 160 kg |
| Seat height | 680 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.2 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 90-95 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Double Shocker With Dual Tube Technology |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
GT RYD Plus Questions & answers
Q) Does GT RYD Plus need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive GT RYD Plus.
Q) What is the range offered by GT RYD Plus on a full charge?
A) GT RYD Plus offers range of 90-95 km/charge.
Q) How much time GT RYD Plus will take to charge?
A) GT RYD Plus will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of GT RYD Plus?
A) Top speed of GT RYD Plus is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of GT RYD Plus?
A) Battery Capacity of GT RYD Plus is 2.2 Kwh.
Q) What is the weight of GT RYD Plus?
A) The weight of GT RYD Plus is 90 kg.
Q) When will the GT RYD Plus launch?
A) The GT RYD Plus was launched on May, 2024
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
GT RYD Plus Summary
The GT RYD Plus is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 68,999. The battery capacity of the GT RYD Plus STD is 2.2 Kwh. The weight of the RYD Plus is 90 kg. It gets a 680 mm tall seat.The RYD Plus comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the RYD Plus in 2 colours - White, Blue.
Similar Scooters Like GT RYD Plus
Rs.84,900* Onwards
Rs.74,999* Onwards
Rs.53,017* Onwards
Rs.56,709* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.84,443* Onwards
Rs.73,934* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.52,999* Onwards
Rs.65,884* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,107Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
GT RYD Plus Brochure
Download the RYD Plus brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
GT RYD Plus Price in India
- Nearby
- Popular
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Sahibabad | Rs.72,563* |
| Ghaziabad | Rs.72,563* |
| New Delhi | Rs.72,563* |
| Noida | Rs.72,563* |
| Muradnagar | Rs.72,563* |
| City | Starting On-Road Price |
|---|---|
| Bangalore | Rs.72,584* |
| Mumbai | Rs.72,584* |
| Pune | Rs.72,584* |
| Hyderabad | Rs.72,584* |
| Chennai | Rs.72,584* |
Trending GT Force Scooters
GT Force VegasRs 57,999* Onwards
GT Force One Plus ProRs 76,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

