GT Vegas
Rs.57,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹1,780
Don't miss out on the best offers this April
GT Vegas Price
The price of GT Vegas in India starts at Rs. 57,999 . GT Vegas comes with 1 variants.
| Vegas STD 25 km/Hr60-70 km/charge4.3 Hr | ₹57,999 |
GT Vegas Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Range | 60-70 km/charge |
| Battery Capacity | 1.5 Kwh |
| Kerb Weight | 88 kg |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GT Vegas comparison with similar Scooters
GT Vegas Rs.57,999* Onwards 1 Reviews | Rs.44,990* Onwards 151 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.55,555* Onwards 54 Reviews | Rs.74,999* Onwards 8 Reviews | Rs.50,000* Onwards 4 Reviews | Rs.59,640* Onwards 32 Reviews | Rs.36,960* Onwards 2 Reviews |
| Riding Range60-70 km/charge | Riding Range92 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range68 km/charge | Riding Range120-125 km/charge | Riding Range80 km/charge | Riding Range85 km/charge | Riding Range55 km/charge |
| Battery Capacity1.5 Kwh | Battery Capacity2.2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity0.98 Kwh | Battery Capacity3.07 Kwh | Battery Capacity1.92 Kwh | Battery Capacity1.54 Kwh | Battery Capacity- |
| Power- | Power- | Power3 kW | Power2.2 kW | Power250 W | Power- | Power- | Power250 W | Power250 W |
| Charging Time4.3 Hr | Charging Time3.53 Hr | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time- | Charging Time3-4 Hr | Charging Time- | Charging Time4-5 Hr | Charging Time6-8 Hr |
| Top Speed25 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed65 km/Hr | Top Speed- | Top Speed25 km/Hr | Top Speed25 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypePMSM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC |
| Weight88 kg | Weight- | Weight- | Weight96 kg | Weight- | Weight- | Weight80 kg | Weight- | Weight- |
| Currently Viewing | Vegas vs VX2 | Vegas vs S1 Z | Vegas vs E Luna | Vegas vs Wynn | Vegas vs XGT CAT 2.0 | Vegas vs Eeva | Vegas vs Flash | Vegas vs Neu |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
GT Vegas Colours
GT Vegas is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Orange
GT Vegas Gallery
GT Vegas has 20 images, view picture gallery of Vegas .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

GT Vegas User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Warranty (1)
- Speed (1)
- Latest
- GT Vegas runs stealthily through citiesGT Vegas electric scooter runs stealthily through cities with a very smooth and luxurious ride and very responsive controls. it has a 1.5 kWh lithium battery and can run for a range of 60 to 70 km on a single charge. This electric scooter can reach a maximum speed of 25 km/h. It takes about 4 hours and 30 minutes to charge the battery up to 80%. It has a weight capacity of 150 kg and comes with a warranty of 3 years, making it a sensible choice for city commuting.Read More
- View All GT Vegas Reviews
GT Vegas Range
The ARAI claimed range of GT Vegas is 60-70 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60-70 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
GT Vegas Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Regenerative Braking | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Park Assist |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Park Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 680 mm |
| Length | 1880 mm |
| Height | 1020 mm |
| Saddle Height | 760 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Kerb Weight | 88 kg |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1.5 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60-70 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Double Shocker With Dual Tube Technology |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-3.00-10 Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 50,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
GT Vegas Questions & answers
Q) Does GT Vegas need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive GT Vegas.
Q) What is the range offered by GT Vegas on a full charge?
A) GT Vegas offers range of 60-70 km/charge.
Q) How much time GT Vegas will take to charge?
A) GT Vegas will take total 4.3 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of GT Vegas?
A) Top speed of GT Vegas is 25 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of GT Vegas?
A) Battery Capacity of GT Vegas is 1.5 Kwh.
Q) What is the weight of GT Vegas?
A) The weight of GT Vegas is 88 kg.
Q) When will the GT Vegas launch?
A) The GT Vegas was launched on May, 2024
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
GT Vegas Summary
The GT Vegas is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 57,999. The battery capacity of the GT Vegas STD is 1.5 Kwh. The weight of the Vegas is 88 kg.The Vegas comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the Vegas in 1 colour - Orange.
Similar Scooters Like GT Vegas
Rs.59,900* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.46,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.64,990* Onwards
Rs.71,990* Onwards
Rs.71,531* Onwards
Rs.49,500* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹1,780Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
GT Vegas Brochure
Download the Vegas brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
GT Vegas Price in India
Trending GT Force Scooters
GT Force RYD PlusRs 68,999* Onwards
GT Force One Plus ProRs 76,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

