GT One Plus Pro
Rs.76,999
Ex-showroom price in Delhi
EMI starts from ₹2,336
Don't miss out on the best offers this April
GT One Plus Pro Price
The price of GT One Plus Pro in India starts at Rs. 76,999 . GT One Plus Pro comes with 1 variants.
| One Plus Pro STD 70 km/Hr100-110 km/charge4-5 Hr | ₹76,999 |
GT One Plus Pro Key Specs & Features
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Range | 100-110 km/charge |
| Battery Capacity | 2.5 Kwh |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
- Charging Point
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
| Anti theft alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
GT One Plus Pro comparison with similar Scooters
GT One Plus Pro Rs.76,999* Onwards 1 Reviews | Rs.88,250* Onwards 5 Reviews | Rs.91,399* Onwards 2 Reviews | Rs.84,999* Onwards 103 Reviews | Rs.59,999* Onwards 41 Reviews | Rs.69,990* Onwards 75 Reviews | Rs.81,669* Onwards 10 Reviews | Rs.83,300* Onwards 129 Reviews | Rs.89,999* Onwards 4 Reviews |
| Riding Range100-110 km/charge | Riding Range86 km/charge | Riding Range113 km/charge | Riding Range108 km/charge | Riding Range146 km/charge | Riding Range110 km/charge | Riding Range75-100 km/charge | Riding Range89 km/charge | Riding Range85 km/charge |
| Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity1.8 Kwh | Battery Capacity2.5 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity3 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh | Battery Capacity1.56 Kwh | Battery Capacity2 Kwh | Battery Capacity2.3 Kwh |
| Power- | Power1.8 kW | Power- | Power7 kW | Power3 kW | Power2.2 kW | Power249 W | Power1.2 kW | Power2.4 kW |
| Charging Time4-5 Hr | Charging Time- | Charging Time3.45 Hr | Charging Time- | Charging Time- | Charging Time5 Hr | Charging Time6 Hr | Charging Time4.5 Hr | Charging Time6 Hr |
| Top Speed70 km/Hr | Top Speed68 km/Hr | Top Speed55 km/Hr | Top Speed101 km/Hr | Top Speed70 km/Hr | Top Speed50 km/Hr | Top Speed25 km/Hr | Top Speed48 km/Hr | Top Speed65 km/Hr |
| Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- | Torque Motor- |
| Motor TypeBLDC | Motor TypeBLDC | Motor TypeHub Motor | Motor TypeMid Drive IPM | Motor Type- | Motor TypeBLDC | Motor TypeBrushless DC | Motor TypeBLDC | Motor Type- |
| Weight80 kg | Weight101 kg | Weight107 kg | Weight105 kg | Weight- | Weight96 kg | Weight62 kg | Weight93 kg | Weight108 Kg |
| Currently Viewing | One Plus Pro vs Orbiter | One Plus Pro vs Chetak C2501 | One Plus Pro vs S1 X | One Plus Pro vs S1 Z | One Plus Pro vs E Luna | One Plus Pro vs Jaunty-3W | One Plus Pro vs Optima | One Plus Pro vs Magnus Grand |
Avg. Drive per day30 kms
10 kms200 kms
Electricity PriceRs.8.5
Rs.2/UnitRs.24/Unit
- Running CostRs. /kms
- Saving per monthRs.
Running cost for Diesel Rs. /kms
*EV cost figures are indicative, basis Electric Vehicle's mileage and electricity cost*You also need to consider other charges like maintenance, service, equipments, vehicle cost, insurance and taxes
GT One Plus Pro Colours
GT One Plus Pro is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Gray
Blue
GT One Plus Pro Gallery
GT One Plus Pro has 20 images, view picture gallery of One Plus Pro .
Test Rides Available
- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

- TEST RIDE AVAILABLE

GT One Plus Pro User Reviews
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Warranty (1)
- Comfort (1)
- Performance (1)
- Latest
- Performance of this electric scootiBest electric scooti in this budget and a great performance and not bad comfort all are goods and battery warranty for 3 years
- View All GT One Plus Pro Reviews
GT One Plus Pro Range
The ARAI claimed range of GT One Plus Pro is 100-110 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-110 km/charge |
Ask anything & get answer in 48 hours
GT One Plus Pro Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Central Locking | Yes |
| Additional Features Of Variant | Parking Assist |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Charging Point | Yes |
| Gradeability | 9 Degrees |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Central Locking | Yes |
| EBS | Yes |
| Additional Features | Parking Assist |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | TFT |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 530 mm |
| Length | 1790 mm |
| Height | 1180 mm |
| Saddle Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Kerb Weight | 80 kg |
| Load Carrying Capacity | 180 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Scooter Speed | high |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.5 Kwh |
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
| Reverse Assist | Yes |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-80%) | 4 Hr 30 Min |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic |
| Suspension Rear | Double Shocker With Dual Tube Technology |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-90/90-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 3 Years or 60,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
GT One Plus Pro Questions & answers
Q) Does GT One Plus Pro need a license?
A) Yes, it is required to have a driving license to drive GT One Plus Pro.
Q) What is the range offered by GT One Plus Pro on a full charge?
A) GT One Plus Pro offers range of 100-110 km/charge.
Q) How much time GT One Plus Pro will take to charge?
A) GT One Plus Pro will take total 4-5 Hr to charge from 0-100 percent.
Q) What is the top speed of GT One Plus Pro?
A) Top speed of GT One Plus Pro is 70 km/Hr.
Q) What is the battery capacity of GT One Plus Pro?
A) Battery Capacity of GT One Plus Pro is 2.5 Kwh.
Q) What is the weight of GT One Plus Pro?
A) The weight of GT One Plus Pro is 80 kg.
Q) When will the GT One Plus Pro launch?
A) The GT One Plus Pro was launched on May, 2024
Best Electric Scooters
- Popular
- Upcoming
GT One Plus Pro Summary
The GT One Plus Pro is an electric scooter, available in 1 variant, at a starting price of Rs 76,999. The battery capacity of the GT One Plus Pro STD is 2.5 Kwh. The weight of the One Plus Pro is 80 kg.The One Plus Pro comes with a Disc brake up front and Drum brake at the rear. You can buy the One Plus Pro in 2 colours - Gray, Blue.
Similar Scooters Like GT One Plus Pro
Rs.74,999* Onwards
Rs.86,999* Onwards
Rs.69,499* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.79,990* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.60,073* Onwards
Rs.65,000* Onwards
Rs.79,999* Onwards
Rs.88,000* Onwards
Did you find this information helpful?
Calculate EMI
Your monthly EMI
₹2,336Edit EMI
Interest calculated at 9.7% for 36 months
GT One Plus Pro Brochure
Download the One Plus Pro brochure for comprehensive details on technical specifications, features, variants, and available colours.
GT One Plus Pro Price in India
Trending GT Force Scooters
GT Force RYD PlusRs 68,999* Onwards
GT Force VegasRs 57,999* Onwards
GT Force Drive ProRs 85,999* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

