Discontinued on Oct, 2024
Hero Lectro C1
Rs.32,999*
Last recorded price in 2024 Delhi
Hero Lectro C1 Price
The following details are indicative and subject to change.
| C1 STD 25 km/Hr30 km/charge3-4 Hr DISCONTINUED | ₹32,999 |
Explore Similar Bikes
Rs.33,499* Onwards
Rs.28,999* Onwards
Rs.38,000* Onwards
Rs.34,700* Onwards
Rs.38,999* Onwards
Rs.29,999* Onwards
Rs.24,999* Onwards
Rs.28,499* Onwards
Hero Lectro C1 Key Specs & Features
| Range | 30 km/charge |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Motor Power | 250 W |
| Motor | BLDC |
| Brakes | Disc |
| Tyre Type | Tube |
- Key Specs
- All Specifications
View More Specifications
Hero Lectro C1 Colours
Hero Lectro C1 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Blue
Brown
White
Hero Lectro C1 Range
The ARAI claimed range of Hero Lectro C1 is 30 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 30 km/charge |
Hero Lectro C1 Specifications
Engine and Transmission
| Motor Power | 250 W |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Seat Type | Single |
| Charger Output | 36 V / 2 A |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Additional Features | Head Set - Neco thread less with Safety lock Black, Chain - 1.27 cm x 0.317 cm, Pedals - Anti-skid Alloy pedals, Chain Wheel - Rugged 40Tx170MM Steel Crank, Saddle - Comfortable Premium Saddle, Brake lever - Alloy 3- finger, Front Hub - Quick Release imported hub, Stand - Chain stay mounted, Side stand - Chain stay mounted, Chain stay mounted, Side stand - Chain stay mounted, Side stand, Handle Bar - 680mm Featherlight Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Li-ion |
| Swappable Battery | Yes |
| Water Proof Rating | IP67 |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 30 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Rigid Aerodynamic Fork |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Wheels Type | Spoke |
| Frame | 48CM (19") Feather Light Al 6061 |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience
