
KTM RC 125 (2019-2021) Specifications
| Mileage (City) | 44.95 kmpl |
| Displacement | 124.7 cc |
| Engine Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, 4-Valve, DOHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 14.95 PS @ 9250 rpm |
| Max Torque | 12 Nm @ 8000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 10 l |
| Body Type | Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
KTM RC 125 (2019-2021) Features
| ABS | Dual Channel |
| LED Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 154.2 kg |
| Fuel Tank | 10 l |
KTM RC 125 (2019-2021) App Features
| Low battery alert | Yes |
KTM RC 125 (2019-2021) Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, Single Cylinder, 4-Valve, DOHC |
| Displacement | 124.7 cc |
| Max Torque | 12 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, mechanically actuated |
| Gear Box | 6-Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 47.2 mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 44.95 kmpl |
| Highway Mileage | 45.87 kmpl |
| Overall Mileage | 42 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 10.75s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 18.24s |
| Quarter Mile | 20.30 sec @ 103.07 kmph |
| Roll-ons (30-70 kmph) | 7.22s |
| Roll-ons (40-80 kmph) | 10.18s |
| Braking (60-0 Kmph) | 18.75m |
| Braking (80-0 Kmph) | 35.83m |
| Braking (100-0 Kmph) | 57.57m |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Length | 1977 mm |
| Fuel Capacity | 10 l |
| Saddle Height | 835 mm |
| Ground Clearance | 178.5 mm |
| Wheelbase | 1341 mm |
| Dry Weight | 154.2 kg |
| Kerb Weight | 154.2 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Taillights | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 18.24s |
| Top Speed | 111 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 14.95 PS @ 9250 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | WP upside-down Ø 43 mm |
| Suspension Rear | WP monoshock |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-R17, Rear :- 150/60-R17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Steel trellis frame, powder-coated |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Compare Specs of RC 125 (2019-2021) Alternatives
Rs.1,41,990* Onwards
Rs.1,16,142* Onwards
Rs.1,32,962* Onwards
Rs.1,66,200* Onwards
Rs.1,59,000* Onwards
Rs.1,26,100* Onwards
Rs.1,45,023* Onwards
Rs.1,35,129* Onwards
Comfort User Reviews of KTM RC 125 (2019-2021)
Based on119 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (119)
- Comfort (7)
- Looks (60)
- Price (36)
- Performance (21)
- Power (21)
- Mileage (19)
- More...
- Latest
- With Sport Looks KTM RC 125 BikeKTM RC 125 Bike comes with a powerful engine and 6-speed manual transmission. I am using this bike for racing and its speed is very good, apart from that this bike is very comfortable and safe to ride. Its sporty look makes it more attractive. Its price is a little bit high but according to its performance and features, it is justified.Read More27 6
- With Sport Looks KTM RC 125 BikeKTM RC 125 Bike comes with a powerful engine and 6-speed manual transmission. I am using this bike for racing and its speed is very good, apart from that this bike is very comfortable and safe to ride. Its sporty look makes it more attractive. Its price is a little bit high but according to its performance and features, it is justified.Read More10 1
- High Pickup - KTM RC 125Riding KTM RC 125 makes me feel the power as the pickup is so great. It instantly boosts the speed. I ride easily at high speeds because the lightweight body and ABS make it both comfortable and safe. It easily pushes to 120 km smoothly without any issue.Read More2
- Best BikeKtm 125 is very comfortable bike mileage is very best .... l like this bike sound bike gear system very smooth and bike sitting smooth KTM 125 completely nice bike.1
- Amazing BikeThis bike has a great average. It has a comfortable seat. Two people can sit comfortably. This bike looks amazing. Its braking system is also good. Overall, it is a great bike for youngsters.Read More2
- Best Bike - KTM RC 125KTM RC 125 is a wonderful bike, good suspension then duke, enough power for normal rides, good comforts, best mileage with good sporty looks.7
- KTM RC 125The looks of the bike are very beautiful and the exhaust sound is as good as KTM RC 390. The pickup is slow but the ride can be full of comfort with no sudden pick-up.3
- View All KTM RC 125 (2019-2021) Reviews
KTM RC 125 (2019-2021) Colours
KTM RC 125 (2019-2021) is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
KTM RC 125 (2019-2021) Questions & answers
Q) KTM RC 125 left side full panel price.
By Bikedekho Experts on 2 Feb 2022
A) For the information related to the availability and price of spare parts, we ... Read More
Reply on this answerView all Answers (5)
Q) Can 2 people sit on it
By Bikedekho Experts on 15 Dec 2021
A) KTM RC 125 is capable of carrying two average adults.
Reply on this answerView all Answer
Q) Show me all colours of the ktm rc125
By Bikedekho Experts on 7 Sep 2021
A) KTM RC 125 is available in 1 colour - Orange.
Reply on this answerView all Answers (3)
Q) What is the mileage of RC 125 bs6 in city
By Bikedekho Experts on 16 Apr 2021
A) The estimated mileage for KTM RC 125 is around 46 km/l.
Reply on this answerView all Answer
Q) It is suitable for long drive to Ladakh?
By Dillip on 7 Mar 2021
A) The KTM RC 125 would not be a good option to go touring on. The riding posture ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular KTM Two Wheelers
KTM 390 Duke RRs 3,39,002* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,401* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards
Latest KTM Bikes
KTM 390 DukeRs 2,77,268* Onwards
KTM 390 AdventureRs 2,80,905* Onwards
KTM 390 Adventure SRs 3,78,405* Onwards
KTM RC 160Rs 1,88,936* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience