Discontinued on May, 2023
Evtric Rise
Rs.1,41,699*
Last recorded price in 2023 Delhi
Evtric Rise Price
The following details are indicative and subject to change.
| Rise STD 70 km/Hr100-110 km/charge4-5 Hr DISCONTINUED | ₹1,41,699 |
Explore Similar Bikes
Rs.1,04,999* Onwards
Rs.1,39,950* Onwards
Rs.99,999* Onwards
Rs.1,29,999* Onwards
Rs.88,382* Onwards
Rs.98,382* Onwards
Rs.1,16,499* Onwards
Rs.1,49,999* Onwards
Evtric Rise Key Specs & Features
| Range | 100-110 km/charge |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Motor Power | 2 kW |
| Motor | BLDC Hub Motor |
| Brakes | Double Disc |
- Braking Type Combi Brake System
- DRLs
- Speedometer Digital
| Low battery alert | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
View More Specifications
Evtric Rise Colours
Evtric Rise is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Shine Black
Crystal Red
Evtric Rise Gallery
Evtric Rise has 11 images, view picture gallery of Rise .
Evtric Rise User Reviews
Based on2 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (2)
- Looks (2)
- Safety (2)
- Price (1)
- Mileage (1)
- Latest
- Average bikeIts safety and other features are good. Mileage is economical. lookwise this bike looks great. Overall an average bike.
- Amazing ExperienceIt is a nice bike. Its look and safety are good It looks like a sporty bike and its glamour is good and its price is average.
- View All Evtric Rise Reviews
Evtric Rise Range
The ARAI claimed range of Evtric Rise is 100-110 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 100-110 km/charge |
Evtric Rise Specifications
Engine and Transmission
| No. Of Batteries | 1 |
| Motor Power | 2 kW |
| Starting | Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Passenger Footrest | Yes |
| Charger Output | 720 W |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake System |
| Gradeability | 20° |
| Speedometer | Digital |
| Additional Features | Riding Modes - Traffic | City | Sports |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Bikes, Commuter Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 740 mm |
| Length | 1970 mm |
| Height | 1150 mm |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Load Carrying Capacity | 150 kg |
| Removable Battery Weight | 21 kg |
| Seat height | 735 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 220 mm |
| Rear Brake Diameter | 180 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 70 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC Hub Motor |
| Drive Type | Hub Motor |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2.88 Kwh |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 100-110 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Hydraulic |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-2.75-18, Rear :-110/90-16 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-406.4 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Charging
- Underpinnings
- App Features
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience

