Vespa Notte 125
Vespa Notte 125 Price
The following details are indicative and subject to change.
| Notte 125 STD 90 kmph60 kmpl125 cc DISCONTINUED | ₹96,606 | |
| Notte 125 BS6 90 kmph124.45 cc DISCONTINUED | ₹1,07,167 |
Explore Similar Scooters
TVS NTORQ 125Rs.81,250* Onwards
TVS iQubeRs.1,11,422* Onwards
Bajaj ChetakRs.1,07,400* Onwards
Aprilia SR 125Rs.1,22,875* Onwards
Honda Activa 6GRs.74,369* Onwards
Suzuki Access 125Rs.78,984* Onwards
Suzuki Burgman StreetRs.1,01,944* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs.74,960* Onwards
Vespa Notte 125 Key Specs & Features
| Engine | 125 cc |
| Power | 9.63 PS |
| Torque | 9.9 Nm |
| Mileage | 60 kmpl |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Brakes | Drum |
- Clock
- Speedometer Analogue
- Odometer Analogue
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Vespa Notte 125 Colours
Vespa Notte 125 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Black
Black
Vespa Notte 125 Gallery
Vespa Notte 125 has 10 images, view picture gallery of Notte 125 .
Vespa Notte 125 User Reviews
- All (13)
- Looks (4)
- Performance (3)
- Pickup (2)
- Price (2)
- Suspension (2)
- Mileage (2)
- More...
- Latest
- Not Comfortable EnoughI am using this bike for the last 2 years. If you are going to ride every day by Vespa Notte 125, then you will get problems. The other parts of this bike work perfectly. If you ride this bike then you think that another bike is better.Read More1
- Vespa NOTTE 12 - Nice and easy to driveBest and comftable bike I have ever seen in my entire life. I have spine pain problem doctor adviced me to dont drive two wheeler vehicle but I brought this Vespa NOTTE 125. IT Gives much comfort as we want and mileage is too good save my money. I advice to you to buy this vehicle.Read More
- Perfect for regular use - Notte 125I am using Vespa Notte 125 for last 6 months. It's mileage, road grip, comfort all are good as compared with a bike.
- Vespa notte is a awesome scooterFirst thing, this scooter is a head-turner. Its pickup is very good it goes 100 KMPH easily. Mileage is also good. I'm using this scooter as a commuter. The major thing that look was awesome that Matt black is the beauty of this scooter. The print quality is also awesome. Braking is good. And, both suspension is good. Overall, this scooter is awesome.Read More9 3
- Performance pack.The scooter offers good performance but the braking systems are average, mileage is also very less.
- Brilliant inventionLove the look of this scooter. It is good in performance as well as style and surely should go for this scooter.
- Scooter's cost is highIt has a retro design that I like but no grab rail behind on the upper side of the seat which is dangerous while riding with pillion in speed. Design is good but the price is not worth and it is so costly.Read More5 2
- Poor braking mechanism, Worst Suspension and Service networkJust topping to 92 kmph doesn't work. Braking system needs to be efficient as well. Clocked 10k+ kms in less than 9 months. Travel 60kms/day. Experiencing backache due to the poor suspension. Buying a Vespa @ 80-90k is inviting illness to your health. Worst service network in Chennai. If the 1st service outlet is nit up to the standard, you switch to a different outlet, spare availability is a nightmare there. The service advisor told me that we'll not be able to order for a spare which costs just 1000 (price quoted to change the rear wheel). We do order only in Lakhs to the factory for a new vehicle booking. What do you mean?? I patiently told them that, I'll wait till you get all spares quote till some lakhs and order the cheap spare for me. He told ok. I'm waiting for the service advisor to call me regarding the availability of the spare. I am afraid to give service to any outlets in Chennai. 2 star I've provided only for the looks and the zapping comfort in city traffic.Read More6 1
- Maaze aa GayaPeople usually purchase Honda Activa but the day I purchased Vespa Notte125 it has totally changed my perception for it excellent scooter with great pickup and power and performance.Read More6
- Nice colour and lookGood color and chassis totally premium vechiels people always ask the detail about vehicles while driving at road
- View All Vespa Notte 125 Reviews
Vespa Notte 125 Mileage
The ARAI claimed mileage of Vespa Notte 125 is 60 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 60 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Vespa Notte 125 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, 3-Valve |
| Displacement | 125 cc |
| Max Torque | 9.9 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 3 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Automatic |
| Ignition | CDI Unit With Variable Advance And HV Coil |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | 62 mm |
| Stroke | 48 mm |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | No |
| Clock | Yes |
| Passenger Backrest | No |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | No |
| Underseat storage | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Carry Hook | No |
| Stepup Seat | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 60 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | No |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 690 mm |
| Length | 1770 mm |
| Height | 1140 mm |
| Fuel Capacity | 6.5 L |
| Saddle Height | 770 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1290 mm |
| Kerb Weight | 114 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Projector Headlights | No |
| Distance to Empty Indicator | No |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | No |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 150 mm |
| Rear Brake Diameter | 140 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 90 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 9.63 PS @ 7250 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/100 - 10" 53J, Rear :-90/100 - 10" 53J |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Monocoque Steel High Rigidity Structure |
| Tyre Type | Tube |
| Report Incorrect Specs | |
What ’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 24,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Vespa Notte 125 Questions & answers
A) Vespa Notte 125 is priced at Rs.76,612 (ex-showroom Maldah). In order to know ... Read More
A) The ARAI claimed mileage of Vespa Notte 125 is 60 kmpl.
A) Vespa Notte 125 is priced at Rs.74,041 (ex-showroom, Moradabad). Click on the ... Read More
A) The Vespa Notte 125 is priced at Rs.73,222*(Ex-Showroom Nagpur). Moreover, you ... Read More
Vespa Notte 125 Latest Updates
Vespa India have announced a new “More With Morya” offer for its entire scooter portfolio in India. As part of this scheme customers will be given a scratch card and they can win assured cashback up to Rs 20,000. The Vespa offer is only available at Vespa dealerships in Maharashtra, Gujarat, Madhya Pradesh and Rajasthan between August 1 and 31. Vespa has launched the Notte 125 BS6 at Rs 91,864 (ex-showroom Delhi), making it over Rs 17,000 more expensive than its BS4 predecessor. Despite this, it is the most affordable Vespa in the country, positioned below the LX 125 and priced on par with the Vespa Club. It is essentially the LX 125 but with an all-black colour scheme and with Notte badging on the apron storage box. The bodywork sports a matte black colour and the three-spoke alloy wheels are finished in black as well. Even the grab rails and the rear view mirrors get black finish, but the exhaust heat shield is in chrome. Instrumentation is fully analogue.
Mechanically, the scooter employs the same 125cc three-valve engine that’s still good for 10. 6PS of power and 10. 6Nm of torque. The scooter is suspended on trailing link front suspension and a single rear shock absorber. Braking is handled by drum units on both ends. Vespa does not offer a front disc even as an option with this scooter. The Aprilia SR 125, Honda Activa 125, Suzuki Burgman Street and TVS NTorq are the chief rivals of this scooter.
Vespa Notte 125 Brochure
Trending Vespa Scooters
- Popular
- Upcoming

Vespa GTSNot yet confirmed Expected Launch
Vespa PrimaveraNot yet confirmed Expected Launch


