Discontinued on Jun, 2022
Poise NX60
Rs.85,000*
Last recorded price in 2022 Delhi
Poise NX60 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| NX60 STD 45 km/Hr60 km/charge4-5 Hr DISCONTINUED | โน85,000 | ย |
Explore Similar Scooters
Rs.91,550* Onwards
Rs.1,07,606* Onwards
Rs.96,504* Onwards
Rs.99,490* Onwards
Rs.84,999* Onwards
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Poise NX60 Key Specs & Features
| Range | 60 km/charge |
| Battery Capacity | 0.24 Kwh |
| Kerb Weight | 123 kg |
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor | BLDC |
- Braking Type Combine Braking System
- Charging Point
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Clock Digital
- Speedometer Digital
- Tripmeter Digital
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
- Key Specs
- Top Features
- What's Included
- All Specifications
View More Specifications
Poise NX60 Colours
Poise NX60 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Nimbus Grey
Porcelain White
Matte Black Blue
Racy Red
Poise NX60 Gallery
Poise NX60 has 17 images, view picture gallery of NX60 .
Poise NX60 Range
The ARAI claimed range of Poise NX60 is 60 km/charge. This is the claimed range for all variants.
| Fuel Type | ARAI Range |
|---|---|
| Electric | 60 km/charge |
Poise NX60 Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Side stand ignition lock, FM Radio |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Dry Weight | 83 kg |
| Kerb Weight | 123 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 0.24 Kwh |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-12, Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Battery Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What's Included
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
ร
We need your city to customize your experience

