
Poise NX60 Specifications
| Range | 60 km/charge |
| Motor Type | BLDC |
| Charging Time | 4-5 Hr |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Body Type | Electric Scooters |
| Fuel Type | Electric |
Poise NX60 Features
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Clock | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Transmission | Automatic |
| Kerb Weight | 123 kg |
What’s Included with Poise NX60
| Battery Warranty | 2 Years |
Poise NX60 Specifications
Engine and Transmission
| Starting | Remote Start,Push Button Start |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Bluetooth Connectivity | Bluetooth |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Additional Features Of Variant | Side stand ignition lock, FM Radio |
| Seat Type | Single |
| Clock | Digital |
| Passenger Backrest | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Combine Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Side stand ignition lock, FM Radio |
| Passenger Footrest | Yes |
| Display | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Electric Scooters |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 730 mm |
| Length | 1900 mm |
| Height | 1110 mm |
| Wheelbase | 1380 mm |
| Dry Weight | 83 kg |
| Kerb Weight | 123 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 45 km/Hr |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Motor Type | BLDC |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Capacity | 0.24 Kwh |
| Battery Warranty | 2 Years |
| Motor Warranty | 1 Year |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Range
| Claimed Range | 60 km/charge |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| Tyre Size | Front :-110/70-12, Rear :-120/70-12 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-304.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Battery Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Range
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of NX60 Alternatives
Rs.88,250* Onwards
Rs.91,399* Onwards- TEST RIDE AVAILABLE
Rs.1,02,499* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.49,999* Onwards - TEST RIDE AVAILABLE
Rs.59,999* Onwards
Rs.69,990* Onwards
Rs.81,669* Onwards
Rs.83,300* Onwards
Poise NX60 Colours
Poise NX60 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience