
Hero Maestro Edge BS4 Specifications
| Mileage (Overall) | 53 kmpl |
| Displacement | 110.9 cc |
| Engine Type | Air - Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 8.15 PS @ 7500 rpm |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5500 rpm |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Fuel Type | Petrol |
Hero Maestro Edge BS4 Features
| ABS | No |
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Boot Light | Yes |
| External Fuel Filling | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Mobile Connectivity | No |
| LED Tail Light | LED Type |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
What’s Included with Hero Maestro Edge BS4
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
Hero Maestro Edge BS4 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air - Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
| Displacement | 110.9 cc |
| Max Torque | 8.7 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Automatic Clutch |
| Ignition | Full Transisterized CDI |
| Gear Box | CVT |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Single Piece |
| Body Graphics | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Carry hook | Yes |
| Underseat storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Braking Type | Integrated Braking System |
| Charging Point | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| External Fuel Filling | Yes |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Carry Hook | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 53 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Boot Space | Yes |
| Width | 695 mm |
| Length | 1841 mm |
| Height | 1190 mm |
| Saddle Height | 775 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1261 mm |
| Kerb Weight | 110 kg |
| Load Carrying Capacity | 130 kg |
| Additional Storage | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | Halogen |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Taillights | LED Type |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 130 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 22 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 22 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 36 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 8.15 PS @ 7500 rpm |
| Drive Type | Belt Drive |
| Battery Type | Lead Acid |
| Transmission | Automatic |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorber |
| Suspension Rear | Unit Swing with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Brakes Front | Drum |
| Brakes Rear | Drum |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-90/100-12 Rear :-90/100-10 |
| Wheel Size | Front :-304.8 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | High Rigidity Underbone Type |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 5 Years or 40,000 Km |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of Maestro Edge BS4 Alternatives
Rs.73,400* Onwards
Rs.44,550* Onwards
Rs.74,960* Onwards
Rs.44,990* Onwards
Rs.74,910* Onwards
Rs.76,438* Onwards
Rs.68,846* Onwards
Rs.69,766* Onwards
Comfort User Reviews of Hero Maestro Edge BS4
Based on97 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (97)
- Comfort (18)
- Mileage (34)
- Looks (27)
- Engine (21)
- Maintenance (13)
- Performance (12)
- More...
- Latest
- Maestro Edge 110 cc for sale. Good condition. AllIt's been good so far, very comfortable to ride. I've used this for 3 years. There's been repair in the engine once and it has been running absolutely fine since then
- Comfortable ScooterA lightweight and comfortable scooter with a robust and reliable engine, the vehicle requires minimal maintenance. However, there have been instances of water running into the wires during heavy rains, causing some maintenance issues.Read More
- Suitable For Personal Use With No HasslesI have used this bike for the last 4 years. Parts of the bike are all good and there is no issue at all in running, I use it daily to commute to my office place which is just 0.5km from my residence. It traveled a lifetime of about 20,000km. If you are looking for personal usage, this is in superb condition and can be used right away with no extra repairs/issues/permissions. All checked. I have a helmet in the boot-which can be taken along with the bike, that is just 1-month old-bought on Warangal roadside for ₹600- it is very comfortable and has cushioning inside and hard black on top, it has no front rim and opens freely downside.Read More
- Good Mileage And Good PickupGood mileage and good pickup, And very comfortable for riding and its colour are also good.1
- Best scooter.Awesome riding and comfortable to sit and ride. The best part of balancing in high-speed riding.
- The Wonderful ScooterThis scooter is very comfortable to ride. So I always like to ride this scooter and i would like to Thanks for Hero for giving me the opportunity to buy this scooter. Again thanks a lot.Read More1
- Good ScooterHero Maestro Edge is a very good scooter, its mileage is very good, and it is also comfortable to ride. I like its color and graphics very much.
- Comfortable Scooter- Hero Maestro Edge 125ccHero Maestro Edge 125cc is very comfortable, good mileage and smooth sound, very low maintenance.1
- Hero Maestro EdgeComfort is very good with less maintenance. The look is awesome. One should have this. I loved it. If you want less expensive scooter then go for Hero Maestro Edge but if you want high CC then Hero Maestro Edge 125. It has 125 CC that also looks premium than Hero Maestro Edge, the choice is yours. I will suggest going for Hero Maestro Edge 125.Read More
- Nice ScooterVery nice Scooter as it has telescopic suspension and its mileage is excellent, its pick up as average and comfort is good but when we come to its price then it is cheaper than Activa 5g, Jupiter, Access 125.Read More2
- View All Hero Maestro Edge BS4 Reviews
Hero Maestro Edge BS4 Colours
Hero Maestro Edge BS4 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Hero Maestro Edge BS4 Questions & answers
Q) What is the price of side panel of maestro edge
By Bikedekho Experts on 27 Mar 2020
A) For the exact price and availability, we would suggest you walk into the nearest... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Does Maestro Edge have metal body?
By Bikedekho Experts on 22 Mar 2020
A) The body of Hero Moto Corp Maestro Edge is made of ABS plastic.
Reply on this answerView all Answers (4)
Q) What is the price of Maestro Edge display?
By Bikedekho Experts on 15 Mar 2020
A) The exact information regarding the cost of the display of the Hero Maestro Edge... Read More
Reply on this answerView all Answers (3)
Q) Which one is best pleasure plus yaa maestro edge ????
By Bikedekho Experts on 16 Feb 2020
A) If you prefer a lightweight scooter for basic commuting, then you may go for the... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) How many years of guaranty does Hero Moto Corp Maestro Edge have?
By Bikedekho Experts on 19 Jan 2020
A) Hero Moto Corp Maestro Edge comes with a warranty of 5 years.
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Hero Maestro Edge BS4 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Hero Two Wheelers
- Scooters
- Bikes
Hero Destini 125Rs 76,438* Onwards
Hero Pleasure PlusRs 69,766* Onwards
Hero Xoom 125Rs 81,994* Onwards
Hero Xoom 160Rs 1,37,898* Onwards
Hero Xoom 110Rs 73,551* Onwards
Hero Splendor PlusRs 76,177* Onwards
Hero Xtreme 125RRs 90,800* Onwards
Hero HF DeluxeRs 58,977* Onwards
Hero Glamour X 125Rs 86,567* Onwards
Hero Splendor Plus XTECRs 79,703* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience