
Ducati Monster 1200 Specifications
| Mileage | - |
| Displacement | 696 cc |
| Engine Type | L-Twin Cylinder, 2 Valve Per Cylinder Desmodromic, Air Cooled |
| Max Power | 80 bhp (58.8 kW) @ 9,000 rpm |
| Max Torque | 69 Nm (50.6 lb-ft) @ 7,750 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 15 Ltrs |
| Fuel Type | Petrol |
Ducati Monster 1200 Features
| ABS | No |
| Kerb Weight | 161 Kgs |
| Fuel Tank | 15 Ltrs |
| Seat Height | 770 mm |
Ducati Monster 1200 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | L-Twin Cylinder, 2 Valve Per Cylinder Desmodromic, Air Cooled |
| Displacement | 696 cc |
| Max Torque | 69 Nm (50.6 lb-ft) @ 7,750 rpm |
| Starting | Self Start Only |
| Clutch | APTC Wet Multiplate With Hydraulic Control |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 88 mm |
| Stroke | 87.2 mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 15 Ltrs |
| Kerb Weight | 161 Kgs |
| Total Weight | 185 Kgs |
| Seat height | 770 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 80 bhp (58.8 kW) @ 9,000 rpm |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | No |
| Tyre Size | Front :-Pirelli Angel ST Size:-120/60 17” Rear :-Pirelli Angel ST Size:-160/60 17” |
| Wheel Size | Front :-3-Spoke Light Alloy Size:-3.50 x 17 Rear :-3-Spoke Light Alloy Size:-4.50 x 17 |
| Wheels Type | Alloy |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Monster 1200 Alternatives
Rs.7,77,000* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.5,66,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.5,59,000* Onwards
Rs.8,00,000* Onwards
Rs.5,29,000* Onwards
Rs.5,80,000* Onwards
Comfort User Reviews of Ducati Monster 1200
Based on1 User Review
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (1)
- Power (1)
- Latest
- I love itAll though this is a power house. I think I will buy it next time for racing. This is good but my Hayabusa 2018 is more compatible than Ducati Monster 1200 but if I get a chance to test ride it then I will go for it.Read More
- View All Ducati Monster 1200 Reviews
Ducati Monster 1200 Colours
Ducati Monster 1200 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Did you find this information helpful?
Ducati Monster 1200 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Ducati Two Wheelers
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati Streetfighter V4Rs 28,68,600* Onwards
Ducati Scrambler 800Rs 10,65,200* Onwards
Ducati MonsterRs 12,95,000* Onwards
Ducati Multistrada V4Rs 24,56,300* Onwards
Latest Ducati Bikes
Ducati Desmo450 MXRs 17,23,600* Onwards
Ducati Panigale V4Rs 32,05,100* Onwards
Ducati XDiavel V4Rs 30,88,700* Onwards
Ducati Streetfighter V2Rs 17,50,200* Onwards
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience