24 Images
2 Colours

Ducati Multistrada V4 Rally Red
Key Specs & Features of Multistrada V4 Rally Red
| Engine | 1158 cc |
| Power | 172 PS |
| Torque | 63 Nm |
| Mileage | 15.4 kmpl |
| Kerb Weight | 240 kg |
| Brakes | Double Disc |
- Riding Modes
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tachometer Digital
- Key Specs
- Top Features
Ducati Multistrada V4 Rally Red Latest Updates
Ducati Multistrada V4 Rally Red Price: The price of the Ducati Multistrada V4 Rally Red in Delhi is Rs 31,76,200 (Ex-showroom). To know more about the Ducati Multistrada V4 Rally Red images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
Ducati Multistrada V4 Rally Red mileage : It returns a certified mileage of 15.4 kmpl.
Ducati Multistrada V4 Rally Red Colours: This variant is available in 2 colours: Black,Red.
Ducati Multistrada V4 Rally Red Engine and Transmission: It is powered by 1158 cc engine and puts a power of 172 PS. Torque remains at 63 Nm.
Ducati Multistrada V4 Rally Red vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider KTM 1290 Super Adventure S STD, which is priced at Rs 25,09,336, Triumph Tiger 1200 GT Pro, which is priced at Rs 21,42,388 and BMW R 1300 GS Pro, which is priced at Rs 25,65,326.
Ducati Multistrada V4 Rally Red Price
| Ex-Showroom Price | Rs.31,76,200 |
| RTO | Rs.2,54,096 |
| Bike Insurance | Rs.67,685 |
| On-Road Price in delhi | Rs.34,97,981 |
Ducati Multistrada V4 Colours
Ducati Multistrada V4 Rally Red is available in the following colours in India. View all Multistrada V4 STD, Multistrada V4 S, Multistrada V4 Rally Red, Multistrada V4 Rally Black, Multistrada V4 Pikes Peak, Multistrada V4 RS images with different colour options on BikeDekho.
Black
Red
Ducati Multistrada V4 Mileage
Ducati Multistrada V4 Rally Red gives a mileage of 15.4 kmpl Overall, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 15.4 kmpl |
Ducati Multistrada V4 Rally Red Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | V4 Granturismo, V4 - 90°, 4 Valves Per Cylinder, counter-rotating crankshaft, Twin Pulse firing order, liquid cooled |
| Displacement | 1158 cc |
| Max Torque | 63 Nm |
| No. of Cylinders | 4 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 83 mm |
| Stroke | 53.5 mm |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Digital |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Yes |
| Additional Features | Rake - 24.5°, Trail - 102.5 mm |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 15.4 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Tourer Bikes, Off Road Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 22 L |
| Wheelbase | 1567 mm |
| Dry Weight | 215 kg |
| Kerb Weight | 240 kg |
| Seat height | 840 - 860 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 180 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 172 PS |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Tyre Size | Front :-120/70-19 Rear :-190/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Frame | Aliminium Monocoque Frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
Compare Variants of Ducati Multistrada V4
Ducati Multistrada V4 Rally Red Images and Videos
- Images
- Videos
EXCLUSIVE: 2023 Multistrada V4 Rally | Thicc Boy | PowerDrift VLOG
Upcoming Two-wheelers in October 2022 | Hero Vida, Bajaj, TVS, Ducati & Keeway | Launches and more
Ducati Multistrada V4 S vs Harley Davidson Pan America 1250 Special | Vivo X70 Series | PowerDrift
Ducati Multistrada V4 Rally Red User Reviews
- All (2)
- Pickup (1)
- Looks (1)
- Maintenance (1)
- Power (1)
- Latest
- Nice BikeIt's superb! The acceleration is impressive, and it has a nice look. The pickup is excellent. It is definitely worth buying if you appreciate its specs and looks.
- The Ducati MultistradaThe Ducati Multistrada is an adventure touring bike, which has a lot of features. The power of this bike is amazing, but the maintenance cost is very high and it is not an economical bike.Read More1 1
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,34,841* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,90,981* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
Ducati Multistrada V4 Competitors
Rs.22,73,900* Onwards
Rs.19,39,000* Onwards
Rs.23,25,000* Onwards
Rs.18,85,000* Onwards
Rs.17,63,400* Onwards
Ducati Multistrada V4 News
Ducati Showrooms in Delhi
- North Star Automotive
A-21/12 Phase II, Naraina Industrial Area, Delhi, 110028
- Ducati Chandigarh
A21/12, Phase -2 Naraina Industrial Area, Delhi, 110026
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Ducati Bikes
- Popular
- Upcoming
