
2024 Triumph Trident 660 Stand Out Features

Impressively compact dimensions for a middleweight

Distinct in-line three-cylinder engine note
2024 Triumph Trident 660 Specifications
| Mileage (City) | 17.47 kmpl |
| Displacement | 660 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| No. of Cylinders | 3 |
| Max Power | 81 PS @ 10250 rpm |
| Max Torque | 64 Nm @ 6250 rpm |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes, Street Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
2024 Triumph Trident 660 Features
| ABS | Dual Channel |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Fuel Tank | 14 L |
What’s Included with 2024 Triumph Trident 660
| Mobile Application | Yes |
2024 Triumph Trident 660 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| Displacement | 660 cc |
| Max Torque | 64 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 74.0 mm |
| Stroke | 51.1 mm |
| Compression Ratio | 11.95:1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Additional Features Of Variant | Shift Assist - Triumph Shift Assist (Accessory fit), System - Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control, Exhaust - Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer, Swingarm - Twin-sided, fabricated steel, Rake -23.9º, Trail - 105.4 mm, Class Leading Technology |
| Seat Type | Split |
| Clock | Digital |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Clock | Digital |
| Riding Modes | Rain,Road |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Shift Assist - Triumph Shift Assist (Accessory fit), System - Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control, Exhaust - Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer, Swingarm - Twin-sided, fabricated steel, Rake -23.9º, Trail - 105.4 mm, Class Leading Technology |
| Display | TFT screen |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 17.47 kmpl |
| Highway Mileage | 22.88 kmpl |
| Overall Mileage | 17.47 kmpl |
| Acceleration (0-80 Kmph) | 3.35s |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 4.77s |
| Acceleration (0-160) | 11.61s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.30 mm |
| Braking (80-0 Kmph) | 28.45 mm |
| Braking (100-0 Kmph) | 43.72 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Street Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 790 mm |
| Length | 2020 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1407 mm |
| Kerb Weight | 189 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Rear Brake Diameter | 255 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 4.77s |
| Top Speed | 212 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 81 PS @ 10250 rpm |
| Drive Type | X-ring chain |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Showa 41mm upside down separate function forks (SFF) |
| Suspension Rear | Showa monoshock RSU, with preload adjustment |
| Brakes Front | Double Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17 Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
- What’s Included
Compare Specs of 2024 Trident 660 Alternatives
Rs.9,99,000* Onwards
Rs.10,86,300* Onwards
Rs.7,26,000* Onwards
Rs.8,99,000* Onwards
Rs.5,80,000* Onwards
Rs.8,00,000* Onwards
Comfort User Reviews of 2024 Triumph Trident 660
Based on4 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (4)
- Comfort (1)
- Performance (2)
- Mileage (2)
- Looks (2)
- Experience (2)
- Latest
- MonsterOnRoadComing to the looks of the bike it's attractive and Performance is awesome the main thing I like the exhaust sound .I am addicted to the sound. mileage is also good.coming to the comfort rider position is ok back side person comfort is not good.headlights also have good vision and overall experience is gooodRead More
- View All 2024 Triumph Trident 660 Reviews
2024 Triumph Trident 660 Colours
2024 Triumph Trident 660 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
2024 Triumph Trident 660 Questions & answers
Q) What is the Ground clearance of Triumph Trident 660?
By Dillip on 11 Mar 2021
A) It would be unfair to give a verdict as Triumph Trident 660 hasn't launched. ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Did you find this information helpful?
Popular Triumph Two Wheelers
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards
Upcoming Triumph Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience