Triumph Tracker 400
- The Triumph Tracker 400 is a flat-track themed bike from the British brand.
- The India-spec bike uses the new 350cc engine platform, offering similar levels of performance as the 350cc Thruxton 400.
Triumph Tracker 400 Price
| Tracker 400 STD 154 kmph27.77 kmpl349 cc | ₹2,46,225 |
Triumph Tracker 400 Key Specs & Features
| Engine | 349 cc |
| Power | 40 PS |
| Torque | 32 Nm |
| Mileage | 27.77 kmpl |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- Traction Control
- Adjustable Windshield
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Tachometer Digital

Race number on the side panels look really cool

Wide handlebar for extra leverage

Scrambler 400 X-borrowed double-barrel exhaust is a neat touch
- Key Specs
- Top Features
- Stand Out Features
- All Specifications
Expert Review
Introduction

Triumph has finally launched the Tracker 400 in India, expanding its entry-level 400 range of bikes further. The Tracker is based on the same platform as the other 350cc Triumph bikes but gets different styling and a more powerful engine tune. The 350cc Tracker 400 has been priced at Rs 2,46,225 (ex-showroom, Delhi), placing it right between the Triumph Speed 400 and Triumph Scrambler 400 X. The Triumph Tracker 400 is offered in a single variant.
Design
The Tracker 400 gets a flat-track-inspired design with a slim fuel tank, flat seat, compact tail section, and number-board-style panels. It also gets a wider handlebar for a more aggressive stance. It is available in 3 colour options, all priced the same: Aluminium Silver Gloss, Racing Yellow, and Phantom Black. The colour schemes are all fairly loud, and will attract eyeballs wherever you go. Here’s a closer look at all the colours of the Triumph Tracker 400.

Features
Safety Features
Triumph has equipped the 350cc Tracker 400 with a premium Bosch dual-channel ABS, and a switchable traction control system. These should ensure optimum grip on wet roads or gravel.
Convenience Features
It gets the same features as all other Triumph 400 bikes: all-LED lights and a semi-digital console. The digital part shows the odometer, tachometer, two trip meters, fuel gauge, distance-to-empty, and clock. There’s no smartphone connectivity at all.
Rider And Pillion Comfort
Rider Comfort
The Triumph Tracker 400 is meant for sporty riding, complete with your elbows out. So consequently, it has a wide handlebar, rear-set footpegs, and a flat-track inspired rider’s seat. Don’t expect to be super comfortable for long-distance touring, but if aggressive short-distance riding is your thing, you’ll find it appropriate.
Pillion Comfort
The Tracker 400 gets a seat cowl, which will have to be removed to accommodate the pillion. Expect it to be just about comfortable for short commutes.
Engine, Mileage & Performance
The Tracker 400 is powered by a 349cc engine that makes 40PS and 32Nm – same as the Triumph Thruxton 400, making it slightly more powerful than the other Triumph 350cc bikes.

City & Highway Performance
The engine has more than enough grunt for city riding, and is peppy enough for highway stints too. That said, the flat-track themed design means you’re exposed to winds while riding at higher speeds. As far as the Triumph Tracker 400 mileage is concerned, the brand claims 27.7kmpl, which isn’t all that bad for a sporty 350cc bike.
Gearbox
The Tracker 400 uses a 6-speed transmission with slip-and-assist clutch, which ensures the wheel doesn’t lock up while shifting down rapidly. The assist mechanism also ensures the lever action is easy enough to let the rider crawl comfortably on traffic-riddled roads.
Handling & Ride Quality
Brakes
The Tracker 400 uses a 300mm front disc with radial caliper, and a 230mm rear disc. This coupled with the dual-channel ABS means it should offer adequate braking performance.
Handling & Ride Quality
The bike comes with a USD fork, monoshock, and 17-inch wheels with MRF RevZ FD1 block-pattern tyres at both ends. It should be comfortable enough for urban riding, and with the block pattern tyres, it should be able to take on gravel roads as well. It may not be as trail-friendly as the Scrambler 400 X as the latter gets longer travel suspension, that too with a larger front wheel.
The kerb weight is 181kg (2kg lighter than the Thruxton 400). At 805mm, the seat is pretty accessible too. In fact, it is only 2mm taller than the Speed 400. The fuel tank capacity is 13 litres. The ground clearance is 162mm, which is 2mm lower than the Speed 400.
Rivals To Consider
The 350cc Triumph Tracker 400 is a unique motorcycle in its segment with no natural rivals. The closest alternative is the Royal Enfield Guerrilla 450, but the Royal Enfield bike gets a much more powerful engine. If you want a more comfortable riding posture, then you may also consider the Speed 400 from the brand's own lineup. Do note that it's less powerful than the Tracker 400. It will also go up against the upcoming KTM 350 Duke.
Pros & Cons
Good Things
- Unique flat-track themed design
- As powerful as the Thruxton 400
- 805mm seat is fairly accessible
Could Be Better
- The sporty riding posture may not appeal to everyone.
Triumph Tracker 400 comparison with similar Bikes
Triumph Tracker 400 Rs.2,46,225* Onwards | Rs.2,65,538* Onwards | Rs.2,18,087* Onwards 46 Reviews | Rs.3,22,000* Onwards 6 Reviews |
| Mileage27.77 kmpl | Mileage27.02 kmpl | Mileage31 kmpl | Mileage31.25 kmpl |
| Engine349 cc | Engine349 cc | Engine249.07 cc | Engine348 cc |
| Power40 PS @ 8750 rpm | Power40 PS @ 8700 rpm | Power31 PS @ 9500 rpm | Power38.52 PS @ 9500 rpm |
| Top Speed154 kmph | Top Speed157 kmph | Top Speed150 kmph | Top Speed140 kmph |
| Torque32 Nm @ 7500 rpm | Torque32 Nm @7500 rpm | Torque25 Nm @ 7500 rpm | Torque32.8 Nm @ 7500 rpm |
| Weight181 kg | Weight183 kg | Weight163.8 kg | Weight188 kg |
| Currently Viewing | Tracker 400 vs Thruxton 400 | Tracker 400 vs Vitpilen 250 | Tracker 400 vs GK350 |
Triumph Tracker 400 Videos


All New Triumph Tracker
7 days ago

350cc Triumph 400 Exhaust
8 days ago
Triumph Tracker 400 News & Updates
Triumph Tracker 400 Colours
Triumph Tracker 400 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Phantom black
Aluminium silver
Racing yellow
Triumph Tracker 400 Gallery
Triumph Tracker 400 has 25 images, view picture gallery of Tracker 400 which includes 360 view of Bikes.
Triumph Tracker 400 Mileage
The ARAI claimed mileage of Triumph Tracker 400 is 27.77 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 27.77 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Triumph Tracker 400 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid-cooled, Single-cylinder, 4 Valve, DOHC |
| Displacement | 349 cc |
| Max Torque | 32 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Electronic Injection |
| Clutch | Wet, Multiplate, Assist And Slip Clutch |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 56.1 mm |
| Compression Ratio | 12.1 : 1 |
| Emission Type | bs6-2.0 |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Adjustable Windscreen | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 27.77 kmpl |
| Acceleration (0-100 Kmph) | 7.6s |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cafe Racer Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 857 mm |
| Height | 1048 mm |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Saddle Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 162 mm |
| Wheelbase | 1367 mm |
| Kerb Weight | 181 kg |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| 0-100 Kmph (sec) | 7.6s |
| Top Speed | 154 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 40 PS @ 8750 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | 43 mm Upside Down Big Piston Forks. Wheel Travel - 140 mm |
| Suspension Rear | Gas Monoshock RSU With External Reservoir And Pre-load Adjustment. Wheel Travel - 130 mm |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17, Rear :- 150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Hybrid Spine And Perimeter, Tubular Steel, Bolt-on Rear Subframe |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 16000 Km / 1 Year |
| Report Incorrect Specs | |
What’s Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| Gear Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What’s Included
- App Features
- Console Features
Triumph Tracker 400 Questions & answers
Triumph Tracker 400 Latest Updates
April 6, 2026: The 350cc Triumph Tracker 400 has been launched in India at Rs 2,46,225 (ex-showroom, Delhi). It is as powerful as the Thruxton 400, but with a flat-track themed design.
Triumph Tracker 400 Price in India
Trending Triumph Bikes
- Popular
- Upcoming
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards