Triumph Trident 660
Triumph Trident 660 Price
| Trident 660 STD 212 kmph20 kmpl660 cc | ₹8,99,000 |
Triumph Trident 660 Key Specs & Features
| Engine | 660 cc |
| Power | 81 PS |
| Torque | 64 Nm |
| Mileage | 20 kmpl |
| Kerb Weight | 190 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Riding Modes Rain,Road,Sports
- Traction Control
- Cruise Control
- Quick Shifter
- Navigation
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
| Navigation assist | Yes |
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
Triumph Trident 660 Overview
The Trident 660 from Triumph is a compact street naked motorcycle which gets a 660cc three-cylinder engine.

Triumph Trident 660 Price
The Triumph Trident 660 is priced at Rs 8,49,000 (ex-showroom Delhi).
Triumph Trident 660 Colour Options
The Triumph Trident 660 is available in four exciting colour options: Jet Black, Diablo Red/ Sapphire Black, Cosmic Yellow/ Sapphire Black, and Cobalt Blue/ Sapphire Black.
Triumph Trident 660 Variants
The Triumph Trident 660 is only available in a single variant.

Triumph Trident 660 Design
The Triumph Trident 660 is a compact bike with a minimalist, slightly neo-retro design. It gets a muscular tank with a round LED headlight and clean looking tail section. The Trident 660 is available in four dual-tone colour options which go very well with the overall sporty design of the motorcycle.

Triumph Trident 660 Engine
The Triumph Trident 660 gets a 660cc liquid-cooled, 3-cylinder engine which makes 81PS at 10,250rpm and 64Nm at 6,250rpm. The bike comes with a 6-speed gearbox with a slip and assist clutch.

Triumph Trident Chassis, Suspension And Brakes
The Triumph Trident 660 uses a steel tubular perimeter frame along with 41mm inverted fork and a rear monoshock from Showa with preload adjustability. The bike also gets twin 310mm front and a single 255mm rear disc brake setup with dual channel ABS. It runs on 17-inch alloy wheels with a 120-section front tyre and a 180-section rear tyre. The saddle height is an accessible 805mm, while the bike weighs 190kg (kerb), and gets a 14-litre fuel tank.

Triumph Trident 660 Features
The Triumph Trident 660 gets a bidirectional quickshifter, cruise control, cornering ABS, cornering traction and 3 ride modes: Sport, Road and Rain. Along with this, the bike gets all-LED lights, a TFT console with smartphone connectivity which supports turn-by-turn navigation and SMS/call alerts.

Triumph Trident 660 Competition
The Triumph Trident 660 competes with the Honda CB750 Hornet, Kawasaki Z650 and Honda CB650R. Amongst these rivals, the Z650 is the most affordable one, while both the Hondas are more expensive than the Trident 660.

Triumph Trident 660 comparison with similar Bikes
Triumph Trident 660 Rs.8,99,000* Onwards 1 Reviews | Rs.9,99,000* Onwards 2 Reviews | Rs.10,86,300* Onwards 18 Reviews | Rs.7,26,000* Onwards 9 Reviews | Rs.8,00,000* Onwards 9 Reviews | Rs.9,88,551* Onwards 6 Reviews | Rs.5,80,000* Onwards 11 Reviews |
| Mileage20 kmpl | Mileage20.83 kmpl | Mileage19.2 kmpl | Mileage19.02 kmpl | Mileage21.09 kmpl | Mileage23.8 kmpl | Mileage26.52 kmpl |
| Engine660 cc | Engine948 cc | Engine765 cc | Engine649 cc | Engine889 cc | Engine776 cc | Engine500 cc |
| Power81 PS @ 10250 rpm | Power125 PS @ 9500 rpm | Power120 PS @ 11500 rpm | Power68 PS @ 8000 rpm | Power121 PS @ 9250 rpm | Power82.93 PS @ 8500 rpm | Power47.5 PS @ 8500 rpm |
| Top Speed212 kmph | Top Speed195 kmph | Top Speed220 kmph | Top Speed212 kmph | Top Speed230 kmph | Top Speed130 kmph | Top Speed160 kmph |
| Torque64 Nm @ 6250 rpm | Torque98.6 Nm @ 7700 rpm | Torque80 Nm @ 9500 rpm | Torque64 Nm @ 6700 rpm | Torque99 Nm @ 7750 rpm | Torque78 Nm @ 6800 rpm | Torque46 Nm @ 6000 rpm |
| Weight190 kg | Weight212 kg | Weight189 kg | Weight188 kg | Weight171 kg | Weight205 kg | Weight216 kg |
| Currently Viewing | Trident 660 vs Z900 | Trident 660 vs Street Triple 765 | Trident 660 vs Z650 | Trident 660 vs 890 Duke | Trident 660 vs GSX-8R | Trident 660 vs 502 C |
Triumph Trident 660 News & Updates
Triumph Trident 660 Colours
Triumph Trident 660 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Jet Black
Diablo Red And Sapphire Black
Cobalt Blue And Sapphire Black
Cosmic Yellow And Sapphire Black
Triumph Trident 660 Gallery
Triumph Trident 660 has 18 images, view picture gallery of Trident 660 which includes 360 view of Bikes.
Triumph Trident 660 User Reviews
- All (1)
- Engine (1)
- Power (1)
- Latest
- It's beautifulIt's a very nice bike. It's checks all the boxes. It's beautiful. It's a triumphs beast of it's the best. Triumph is know for it's engine refinement. This bike has a very good power delivery and engine is smooth. No lags no issues best for daily commute. It's inline 3 engine screams power. It's built for peace and intelligence.Read More1
- View All Triumph Trident 660 Reviews
Triumph Trident 660 Mileage
The ARAI claimed mileage of Triumph Trident 660 is 20 kmpl. This is the claimed mileage for all variants.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 20 kmpl |
Ask anything & get answer in 48 hours
Triumph Trident 660 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid Cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| Displacement | 660 cc |
| Max Torque | 64 Nm @ 6250 rpm |
| No. of Cylinders | 3 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip and assist |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 74 mm |
| Stroke | 51.1 mm |
| Compression Ratio | 11.95:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Music Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Clock | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Riding Modes | Rain,Road,Sports |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Additional Features | GoPro control |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Real Time Mileage Indicator | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Exhaust Heat Shield | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 20 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Super Bikes, Sports Naked Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 795 mm |
| Length | 2020 mm |
| Height | 1089 mm |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Fuel Reserve | 2.1 L |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Wheelbase | 1407 mm |
| Kerb Weight | 190 kg |
| Seat height | 805 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Projector Headlights | LED Projector |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Pilot Lamps | LED Pilot Lamps |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 310mm |
| Rear Brake Diameter | 255 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 34 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 34 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 42 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 212 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 81 PS @ 10250 rpm |
| Drive Type | X-Ring Chain |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Showa 41mm upside down separate function big piston (SFF-BP) forks, Travel Wheel 120 mm |
| Suspension Rear | Showa monoshock RSU, with preload adjustment, Travel Wheel 120 mm 130 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-120/70-17,Rear :-180/55-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD Colour TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Triumph Trident 660 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) Yes, the Triumph Trident 660 features a quick-shifter, which lets you change ... Read More
A) The Triumph Trident 660 has a top speed of approximately 212 kmph. Designed as a... Read More
Triumph Trident 660 Latest Updates
July 8, 2025: Triumph has launched the 2025 Trident 660 in India with three new colour options, upgraded suspension and more features.
Triumph Trident 660 Price in India
Trending Triumph Bikes
- Popular
- Upcoming
Triumph Speed 400Rs 2,31,890* Onwards
Triumph Scrambler 400 XRs 2,59,241* Onwards
Triumph Scrambler 900Rs 10,24,700* Onwards
Triumph Street Triple 765Rs 10,86,300* Onwards
Triumph Rocket 3Rs 24,03,100* Onwards

