15 Images
1 Colours

2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White
Key Specs & Features of 2024 Roadster Dark - Glacial White
| Engine | 334 cc |
| Power | 29 PS |
| Torque | 29.40 Nm |
| Mileage | 28.53 kmpl |
| Kerb Weight | 194 kg |
| Brakes | Double Disc |
- ABS Dual Channel
- DRLs
- Mobile Connectivity Bluetooth
- Navigation
- Service Due Indicator
- Speedometer Digital
- Odometer Digital
- Tripmeter Digital
- Fuel gauge
- Tachometer Digital
| Navigation assist | Yes |

New digital instrument console provides a lot of information

Reasonably comfortable for pillion riders compared to rivals

Feels light and handles very well in traffic
- Key Specs
- Top Features
- App Features
- Stand Out Features
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Latest Updates
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Price: The price of the 2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White in Delhi is Rs 1,93,502 (Ex-showroom). To know more about the 2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White images, reviews, offers & other details, download the BikeDekho App.
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White mileage : It returns a certified mileage of 28.53 kmpl.
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Colours: This variant is available in 1 colours: Glacial White.
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Engine and Transmission: It is powered by 334 cc engine and puts a power of 29 PS . Torque remains at 29.40 Nm .
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White vs similarly priced variants of competitors: In this price range, you may also consider TVS Ronin Base - Lighting Black, which is priced at Rs 1,48,742, Triumph Speed 400 STD, which is priced at Rs 2,63,030 and Royal Enfield Guerrilla 450 Dash Twilight Blue, which is priced at Rs 2,90,303.
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Price
| Ex-Showroom Price | Rs.1,93,502 |
| RTO | Rs.15,480 |
| Bike Insurance | Rs.11,944 |
| On-Road Price in delhi | Rs.2,20,926 |
2024 Yezdi Roadster Colours
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White is available in the following colours in India. View all 2024 Roadster Dark - Glacial White, 2024 Roadster Dark - Inferno Red, 2024 Roadster Dark - Smoke Grey, 2024 Roadster Dark - Hunter Green, 2024 Roadster Dark - Steel Blue, 2024 Roadster Crimson, 2024 Roadster Dark - Shadow Grey, 2024 Roadster Dual Tone, 2024 Roadster Chrome - Sin Silver, 2024 Roadster Chrome - Gallant Grey images with different colour options on BikeDekho.
Glacial White
2024 Yezdi Roadster Mileage
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White gives a mileage of 32.16 kmpl in highway, as tested by our experts.
| Fuel Type | ARAI Mileage |
|---|---|
| Petrol | 28.53 kmpl |
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4 Stroke, Liquid Cooled, DOHC |
| Displacement | 334 cc |
| Max Torque | 29.40 Nm @ 6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 81 mm |
| Stroke | 65 mm |
| Compression Ratio | 11:01 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Roadside Assistance | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| City Mileage | 28.53 kmpl |
| Highway Mileage | 32.16 kmpl |
| Overall Mileage | 28.53 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Roadster Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Fuel Capacity | 12.5 L |
| Fuel Reserve | 2.5 L |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Kerb Weight | 194 kg |
| Seat height | 790 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 320 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 30 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 140 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 29 PS @ 7300 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork ø 41 mm |
| Suspension Rear | Twin Shock Absorbers , Gas Filled Emulsion With 5-Step Adjustable Pre-load |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/90-18 Rear :-130/80-17 |
| Wheel Size | Front :-457.2 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Double Cradle |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Kms/30 Days |
| 2nd Service | 6000 Kms/180 Days |
| 3rd Service | 12000 Kms/365 Days |
| 4th Service | 18000 Kms |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 4 Years or 50,000 Km |
| Roadside Assistance | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Variants of 2024 Yezdi Roadster
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White Images and Videos
- Images
- Videos
UNCHARTED | Season 1 | Episode 2 | Teaser | PowerDrift
The White Sands of Rajasthan | Uncharted | Episode 2 | PowerDrift
Royal Enfield Meteor 350 vs Yezdi Roadster | Kya Yezdi finally Meteor ko hara sakta hai? | Compared
Yezdi Roadster vs Royal Enfield Meteor 350 | How evenly matched are their spec sheets?
Yezdi Roadster | More than just a link between Jawa and Yezdi | Pros, Cons and Should You Buy It
2024 Yezdi Roadster Dark - Glacial White User Reviews
- All (83)
- Experience (31)
- Comfort (31)
- Power (27)
- Looks (26)
- Engine (22)
- Performance (22)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- Really good to raid this bike.. I missed a lotI buy this bike on: 2023 of July: but I don’t have time to ride : just 5 thousand kilometres ran : and the bike have really good power and good comfort to ride, never feel tired just want to ride, and Service costs also low, and road present also good, when I ride in the road people ares asking me a lot about bike.Read More1 1
- Yezdi Roadster 350CC Super BikeYezdi Roadster is a good and powerful 350CC engine Bike. It has perfect road presence and an eye-catching body shape. It is a well-maintained showroom with a service record. Not expensive maintenance at all. Also installed Type C and USB mobile original charger and the glass shield for better appearance.Read More
- Very good bikeNice bike look and performance. Road presentation is very nice every like and stylish of bike. When you drive got in air fellow what. Yezdi roadster look harley. noticed by each people . For long ride it very good beacause it have liquid cooled so you have no stop long ride and have 6 gear that made bike run smother.Read More
- mileage and comfortImpressive mileage and amazing comfort with good style and great maintenance. The speed is also very nice.
- Great ExperienceThe bike delivers superb performance. I've ridden it for over 2000 km, including a tour from Delhi to Udaipur. It performs well both on long journeys and in city rides.
- Great BikeThis bike is excellent for its price range. It benefits from liquid cooling, which is a plus point. Furthermore, the bike has a great appearance.
Top 10 Bikes in India
Royal Enfield Continental GT 650Rs4,03,511* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs1,59,558* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs1,92,223* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs2,12,064* Onwards
TVS RaiderRs95,611* Onwards
TVS Apache RTR 160Rs1,35,336* Onwards
Honda SP 125Rs1,04,055* Onwards
Yamaha R15 V4Rs1,96,355* Onwards
Hero Splendor PlusRs90,570* Onwards
TVS RoninRs1,48,742* Onwards
2024 Yezdi Roadster Competitors
Rs.1,27,690* Onwards
Rs.2,31,890* Onwards
Rs.2,49,194* Onwards
Rs.1,97,500* Onwards
Rs.2,35,000* Onwards
Yezdi Showrooms in Delhi
- Nastroj India Pvt Ltd -Shadara
Nastroj India Private Limited - Babarpur 4.8 (41) Reviews Plot No 30/11, 100 Feet Main Road, Babarpur, Nearby Maujpur metro station , Delhi, 110094
- Nastroj India Private Limited-East Azad Nagar
Property No 383/10B ,East Azad Nagar, Delhi, 110051
- ASCO Motors-Patparganj
80, Fie, Patparganj Industrial Area, New Delhi, 110092
- Aaryan Motors - Chand Bagh Colony
D-2 G/F Kh.No-115/185/2 Gali No-1 Main Wazirabad Road Chand Bagh Colony Near Tvs Motor, Delhi, 110094
- Khandelwal Motorcraft-Karol Bagh
Plot No.65, M.M Road, Rani Jhansi Road, Karol Bagh, Delhi, 110055
Users Also Viewed
More Bike Options to Consider
Trending Yezdi Bikes
- Popular
- Upcoming
