
Royal Enfield Thunderbird 350 Specifications
| Mileage (ARAI) | 34 kmpl |
| Displacement | 347 cc |
| Engine Type | 4Stroke SingleCylinder AirCooled OHV |
| Max Power | 18.0@5501 BHP@RPM |
| Max Torque | 27.46@3500 Nm@rpm |
| Fuel Capacity | 14.45 litre |
| Body Type | Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Royal Enfield Thunderbird 350 Features
| ABS | No |
| Transmission | Manual |
| Kerb Weight | 175 kg |
| Fuel Tank | 14.45 litre |
| Seat Height | 740 mm |
Royal Enfield Thunderbird 350 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | 4Stroke SingleCylinder AirCooled OHV |
| Displacement | 347 cc |
| Max Torque | 27.46@3500 Nm@rpm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Ignition | Digital TCI |
| Gear Box | 5Speed |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 90 mm |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| ARAI Mileage | 34 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes, Tourer Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 750 mm |
| Length | 2120 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 14.45 litre |
| Fuel Reserve | 1.25 litre |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 175 kg |
| Total Weight | Not Available |
| Seat height | 740 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 18.0@5501 BHP@RPM |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| ABS | No |
| Frame | Tubular Welded |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Compare Specs of Thunderbird 350 Alternatives
Rs.1,11,569* Onwards
Comfort User Reviews of Royal Enfield Thunderbird 350
Based on98 User Reviews
Write a Review & Win ₹5000
Popular Mentions
- All (98)
- Comfort (41)
- Looks (25)
- Mileage (22)
- Performance (15)
- Power (15)
- Service (14)
- More...
- Latest
- Verified Purchase
- Royal Enfield Thunderbird 350. My Black Beauty 🖤It is a best in cruising segment. Gives complete comfort in long rides. Queen of roads. Cursing adventure. Made for every road and runs like butter. Gives royalty feeling. As my height is above 6 feet this is best suitable for my height. Also it has low maintenance cost. I have explored around half of the India and covered most of districts in Maharashtra. Riding experience so far is excellent. In long ride after 10-12 hrs of riding it gives issue of back ache. Back suspension needs to be improved The person who loves cruising can definitely go for it. This is best machine to ride between 60 80 kmph speed. It will give you better mileage above 35. Will suggest to ride it 60 kmph. Above 80 kmph it vibrates unbearable. Odometer needs to be looked after. It gets faulty repeatedly.Read More
- ROYAL ENFIELD THUNDERBIRD 3501. Very comfortable seats for rider and pillion. The riding position is also great with stretched arms. 2. Includes an inbuilt backrest for the pillion. 3. Matte black/stone color. Now that is what I am talking about being in a different league. 4. Fancy gadgets give the feel of an upmarket cruiser. Twin disk brakes, rear adjustable gas shocks, projector headlamps, removable seats, larger fuel tank, and digital console.Read More
- Best Budget Cruiser with Unmatched Comfort & RangeIf Your looking for the best cruiser bike on a budget, this one stands out effortlessly. The riding comfort is truly unbeatable, especially on long distance trips. The bike stability at high speeds, which gives superconfidence in riding. The 20lit fuel tank which no other bike in this segment offers.Read More1
- It is a good bike,,good mileage for this segmentIt is a good bike for long ride and has good mileage,, i got 32 in city use with lower gear And 42 in highways and thats quite good mileage about this bike,,and its very comfort to use especially for long rides So if you are preffering comfort woth good mileage,,it would be a better bikeRead More
- Amazing BikeThe design of the vehicle is fabulous and the mileage is nice, and The comfort of the vehicle is fine.
- Good BikeThe riding experience is very good, compared to Meteor it offers better seating comfort, Ground clearance is an awesome bike for long drives.
- Very Good BikeIt is a very good bike. it provides a comfortable ride for long hours. I faced no issues with it. It gives good mileage and pickup is as expected. After-sales service is good.2
- Very good cruiser bikeVery comfortable bike to ride in city, and also for highway touring. I have ride 800kms in a day comfortably. Looks great, good performance1
- Good BikeIt is a good bike. Comfortable and easy maintenance. The metal body gives long life. One of the best cruising bike in India.3 3
- Real Hero of EnfieldA stylish powerful bike with maximum performance and power. The first choice of Enfield lovers. The most comfortable bike in all Enfields. Maintenance is very reasonable and balancing is ultimate. Easy to ride and control.Read More3
- View All Royal Enfield Thunderbird 350 Reviews
Royal Enfield Thunderbird 350 Colours
Royal Enfield Thunderbird 350 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Royal Enfield Thunderbird 350 Questions & answers
Q) WOULD IT BE ADVISABLE TO PURCHASE A BULLET THUNDERBIRD 2015 MODEL WHICH HAS COMPLETED 12500KMS?
By Bikedekho Experts on 15 Nov 2021
A) It would be unfair to give a verdict here as it would depend on certain factors ... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) Price of Thunderbird 350 back light and full seat. Thunderbird 350X handle bar price?
By Bikedekho Experts on 29 Jan 2020
A) For the availability of spare parts, we would suggest you walk into the nearest ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) What is the cost of Thunderbird 350 speedo meter console?
By Bikedekho Experts on 12 Jan 2020
A) In order to the exact price and availability of spares, we would suggest you ... Read More
Reply on this answerView all Answers (2)
Q) Which one is best classic or Thunderbird?
By Bikedekho Experts on 4 Oct 2019
A) If you are one of those who like to travel mostly on the highways for long rides... Read More
Reply on this answerView all Answer
Q) I am not able to decide which bike to purchase and remains for long run with minimal maintenance. RE 350 Thunderbird or Jawa 42?
By Bikedekho Experts on 4 Oct 2019
A) When it comes to the performance the Jawa 42 outperforms the Thunderbird 350 as ... Read More
Reply on this answerView all Answers (4)
Did you find this information helpful?
Royal Enfield Thunderbird 350 Brochure
Download brochure for detailed information of specs, features & prices.
Popular Royal Enfield Two Wheelers
Royal Enfield Continental GT 650Rs 3,53,105* Onwards
Royal Enfield Hunter 350Rs 1,37,640* Onwards
Royal Enfield Bullet 350Rs 1,64,423* Onwards
Royal Enfield Classic 350Rs 1,85,854* Onwards
Royal Enfield Himalayan 450Rs 3,05,736* Onwards
Upcoming Royal Enfield Bikes
*Ex-showroom price in Delhi
×
We need your city to customize your experience