
KTM 200 Duke All Specifications & Features
The KTM 200 Duke is powered by a 199.5 cc Liquid Cooled engine which produces 25 PS @ 10000 rpm of power. It has a fuel tank of 13.5 L and a claimed mileage of 35 kmpl. The KTM 200 Duke starts at Rs 1,98,055 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in one variants.
KTM 200 Duke Stand Out Features

The motorcycle gets a coloured TFT display

Sharp looks which makes the bike look appealing

Brilliant handling which suits the motorcycle’s fun to ride character
KTM 200 Duke Specifications
| Mileage (Overall) | 35 kmpl |
| Displacement | 199.5 cc |
| Engine Type | Single cylinder, 4-Valve, Liquid Cooled, DOHC, FI |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 25 PS @ 10000 rpm |
| Max Torque | 19.3 Nm @ 8000 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
KTM 200 Duke Features
| ABS | Dual Channel |
| Switchable ABS | Yes |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
What’s Included with KTM 200 Duke
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
KTM 200 Duke App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
KTM 200 Duke Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Single cylinder, 4-Valve, Liquid Cooled, DOHC, FI |
| Displacement | 199.5 cc |
| Max Torque | 19.3 Nm @ 8000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 49 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Music Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Split |
| Clock | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Switchable ABS | Yes |
| Mobile Application | Yes |
| Service Due Indicator | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Super Moto Mode ABS |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 35 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 831 mm |
| Length | 2072 mm |
| Height | 1109 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Fuel Reserve | 2.7 L |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheelbase | 1357 mm |
| Kerb Weight | 159 kg |
| Seat height | 822 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grab Rail | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Report Incorrect Specs | |
Performance
| Top Speed | 140 kmph |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 25 PS @ 10000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 8AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Wp Apex Usd Forks, 43 mm Diameter |
| Suspension Rear | Wp Apex Monoshock, 10 Step Adjustable |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-110/70-17 Rear :-150/60-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Split - Steel Trellis Frame Tubular , ( Bolt On Sub-Frame ) |
| Tyre Type | Tubeless |
| 1st Service | 1000 Km / 2 months |
| 2nd Service | 8500 Km / 5 months |
| 3rd Service | 16000 Km / 8 months |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Navigation assist | Yes |
| Low battery alert | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Display Size | 5 inch |
| Digital Display Type | TFT |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Stand Alarm | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Performance
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of 200 Duke Alternatives
Comfort User Reviews of KTM 200 Duke
- All (132)
- Comfort (41)
- Looks (55)
- Power (48)
- Mileage (38)
- Performance (36)
- Price (26)
- More...
- Latest
- Most Helpful
- Perfect performance beastPerformance and looks are top notch. My basic requirements were looks and performance. As a naked bike, the looks are very good looking. The colour scheme and every other this is just adorable. The performance of this bike is just awesome. Comfortable and enjoying rides, Naked sports has ability to give performance and ride comfort at same time. My rides are comfortable for both city and highway. The rides are just pure love never felt anything annoying while riding. The best naked bike in the segment, performance, looks, stability, breaking. Everything is just top notch and you can feel the premiumness. True beast. I already recommend this to every person who has this budget and into performance bikes.Read More1 2
- OVERALL REVIEWDUKE 200 IS THE EASIEST BEST 200 CC BIKE IN THIS SEGMENT, IT'S HANDLING IS PERFECT AND LOOKS IS THE REASON WHY PEOPLES LOVE DUKE AND FOR IT'S POWER AND THEY DIDN'T COMPROMISE ON COMFORT. UNLIKE MT15 AND IT'S MILEAGE IS GOOD TOO FOR 200 CC AND POWERFUL BIKE LIKE THIS. MAINTENANCE ARE NOT COSTLY AS PEOPLE TALK ABOUT IT'S ACTUALLY PERFECT AND I LOVED THIS BIKE. DON'T LISTEN TO WHAT PEOPLE SAY IF YOU WANT A BIKE WITH LOTS OF FEATURES AND SHARP SPORTY BIKE AND HIGH TORQUE THIS IS THE NO DOUBT PERFECT BIKE FOR YOU.Read More3 2
- Duke 200 ReviewBike is overall worth it for money but there is heating issue for long ride. Now let’s talk about pros of this bike pros are it is very stylish and comfortable bike and braking are also good and the main factor to buy this bike in this segment is power of this bike it feels it has more powerful bike among this segment.Read More
- It is bestIt is best naked bike in india ..it has been almost 1 year I am using it and I feel it is a class bike..for the view of comfort it also good...breaking system is top notch...only maintenance cost is considerable....but you can easily go with this bike...best bike at mid range that is available in indiaRead More
- Review by thonThis bike is an ideal choice for who want a sporty, aggressive , and powerful bike in that budget comfort may be the issue after some time but in city ride and all it’s a best bike , something engine will heat in traffic and it’s have a good brake and handling plus good look and very powerful engineRead More1
- Best bike my dream bike 🚲Riders who enjoy exploring different terrains and prefer a comfortable, capable motorcycle for long rides. When choosing between the Duke and RC series, consider your riding style. Dukes are naked roadsters, while RCs are fully faired supersport motorcycles. May not be the most agile bike for very tight corners.Read More
- THE MEANING OF COMFORTKILLER LOOKK BIKE❤️ IF YOU WANT COMFORTABLE BIKE CHOOSE KTM DUKE OTHERWISE YOU CANNOT EXPERIENCE WHAT IS THE TRUE MEANING OF COMFORT. IT’S BREAKING SYSTEM AND CLUTH ARE TO SMOOTH LIKE I WANT AND IF YOU WANT THEN BUY IT. IN THIS BIKE EVERYTHING IS TOO GOOD. LIKE LOOKING GOOD , SITTING POSITION , HEADLIGHT , ALSO DON’T FORGET THE ENGINE . IN MY OPINION YOU WANT TO EXPERIENCE A GOOD THEN BUY IT .Read More
- It fell like just a heavan no word for this bikeThe bike is completely powerful handling stability breaking each and every think is so much good extremely grateful comfort is good 💯 milage is soo good 😊 in 200 cc segment no bike can't beat this power full mashine Duke will alwayss Duke. In front of Duke no bike can win in segment of 200 cc good.Read More
- Favorite bikeIs bike ki jitni taareef kro kam hai best bike hai yeh mileage thoda kam hai but comfort aur iski seat Bdiya hai racing bike hai aur bhi bahut acche feature hai plus iska pick-up bhi bahut gazab hai itne cost mein yeh bike best hai I love this bike my favourite one. Agr aap bike lene ki soch rhe ho toh isko hi buy kro.Read More1 1
- All boyz dreams bikeBest comfort and best feature of this bike //this bike are traveling with pilwen comfortable rides and millage also very good this bike looks wise good//I am desition is again parched to ktm brand // very wide full bike and seat height also very good this bike city wise also very comfortable rides...👍Read More1
- View All KTM 200 Duke Reviews
KTM 200 Duke Colours
KTM 200 Duke is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
KTM 200 Duke Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The KTM Duke 200 has Disc Brakes at front and rear wheel.
A) The torque of KTM Duke 200 is 19.2 Nm @ 8000 rpm.
A) The seat height of KTM Adventure 250 is 855 mm.
A) The KTM Duke 200 is offered in single variant that is KTM Duke 200 STD
A) The max torque available on KTM Duke 200 is 19.2 Nm @ 8000 rpm.
Did you find this information helpful?
Popular KTM Two Wheelers
KTM 390 DukeRs 2,77,268* Onwards
KTM 250 DukeRs 2,17,401* Onwards
KTM 200 DukeRs 1,98,055* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards
KTM 1390 Super Duke RRs 22,95,800* Onwards
Latest KTM Bikes
KTM 390 DukeRs 2,77,268* Onwards
KTM 390 AdventureRs 2,80,905* Onwards
KTM 390 Adventure RRs 3,78,405* Onwards
KTM RC 160Rs 1,88,936* Onwards
KTM 160 DukeRs 1,74,368* Onwards