
Yamaha XSR 155 All Specifications & Features
The Yamaha XSR 155 is powered by a 155 cc Liquid Cooled engine which produces 18.4 PS @ 10000 rpm of power. It has a fuel tank of 10 L and a claimed mileage of 45.5 kmpl. The Yamaha XSR 155 starts at Rs 1,49,990 Rs (ex-showroom, Delhi). It is available in five variants.
Yamaha XSR 155 Stand Out Features

Lovely neo-retro design

Same engine as the Yamaha R15

Is pretty light at 137kg kerb
Yamaha XSR 155 Specifications
| Mileage (Overall) | 45.5 kmpl |
| Displacement | 155 cc |
| Engine Type | Liquid cooled, 4-stroke, SOHC, 4 Valve |
| No. of Cylinders | 1 |
| Max Power | 18.4 PS @ 10000 rpm |
| Max Torque | 14.2 Nm @ 7500 rpm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Fuel Type | Petrol |
Yamaha XSR 155 Features
| ABS | Dual Channel |
| DRLs | Yes |
| Mobile Connectivity | Bluetooth |
| Traction Control | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel gauge | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Transmission | Manual |
What’s Included with Yamaha XSR 155
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
Yamaha XSR 155 App Features
| Calls & Messaging | Yes |
Yamaha XSR 155 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Liquid cooled, 4-stroke, SOHC, 4 Valve |
| Displacement | 155 cc |
| Max Torque | 14.2 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 58.7 mm |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| Emission Type | BS6.2 |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Connectivity | Bluetooth |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Body Graphics | Yes |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Mobile Application | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Additional Features | Variable Valve Actuation (VVA) |
| Stepup Seat | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Vehicle Location Tracking | Yes |
| Hazard Lights | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Mileage and Performance
| Overall Mileage | 45.5 kmpl |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Body Graphics | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 805 mm |
| Length | 2005 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 10 L |
| Fuel Reserve | 1.6 L |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Wheelbase | 1325 mm |
| Kerb Weight | 137 kg |
| Seat height | 810 mm |
| Pillion Seat | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| DRLs | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Average Fuel economy Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Front Brake Diameter | 282 mm |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 18.4 PS @ 10000 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Battery Capacity | 12V / 4AH |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Swingarm (link suspension) |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| ABS | Dual Channel |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-140/70-17 |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Frame | Delta Box |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
What's Included
| Vehicle Warranty | 2 Years or 30,000 Km |
| Mobile Application | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
App Features
| Calls & Messaging | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Console Features
| Digital Display Type | LCD |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Gear Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| High beam indicator | Yes |
| Engine Temperature Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Mileage and Performance
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Underpinnings
- What's Included
- App Features
- Console Features
Compare Specs of XSR 155 Alternatives
Comfort User Reviews of Yamaha XSR 155
- All (131)
- Comfort (31)
- Looks (58)
- Mileage (46)
- Performance (28)
- Price (24)
- Style (17)
- More...
- Latest
- Yamaha XSR 155 Review: Retro Style Meets Modern PerformanceYamaha XSR 155 blends retro style with modern performance. Its 155cc VVA engine delivers smooth power, great mileage, and strong low-end torque. Lightweight, agile, and comfortable for city rides, it also features premium build quality, LED lighting, and slipper clutch—perfect for daily riders who want style plus reliability.Read More14 6
- Excellent. If you want to experience Yamaha .Smooth , great looking . For great experience. I sold my honda shine bike to buy this Yamaha xsr . Test drive is available into any showroom . I am sure you will not be disappointed. Performance is so good . It's mileage is good but not the best as other 150cc bikes . Journey is comfortable than other completely. I experienced so many bikes , but xsr is not doubt different from others. I suggest this type of bike always. I like this byke for it's great look . Yamaha xsr is a roadstar. You do not waste you're time to choice the bike and compare with same cc other bikes . I choose this type of vehicle because it's flat type seat and comfortable journey.Read More14 15
- Overall goodSmooth on highways, good mileage compare to others of this type, high speed, low maintenance charges, styling is very stylish and feel good and comfortable when we ride this bike, have big seat to travel others Overall Good and have great speed, performance with amazing mileage and nice space for keeping our luggage, 2 people can travel very comfortably in this bike and i recommended this bike to anyone who want to travel too far and like to view different religions I recommend this bike to them who like to travel in different cities have high distance and want to carry their luggage because bike have big seat and when other people see this bike you feel confident.Read More19 12
- This bike is Yamaha XSRThis bike is Yamaha XSR 155. This bike very comfortable for all type of users. Allover the states this bike is very usable use. All type of users used this bikes for allover the world. This bike milege is average of compared for other bikes. Safety propose of this bike is very good. But the speed of the bike is low for compare to other brand of the bikes company.Read More13 3
- It's really amazing I never want to sell this oneIt's really amazing I never ever feel this type of comfort in this segment It's an example for others what yamaha motercycle is. Comfortable durable amazing no word's to say thats really really amazing experience after a very long time This is an amazing experience that I wanna share with others..Read More2
- Best bike in rangeNice bike , comfortable ride, classy looks , build quality is good, price is little higher than others price should be 1.40 lakh5 1
- Budget friendlyBest bike in midium budget . Budget friendly bike good looking bike and best feature based vehicle with much comfort seat1
- Osama bikeBike is so beautiful nice luck and comfort is osaam and bike is over aol nice and mileage Its very reasonable price of xsr and gives best1
- Bike osaamBike is so beautiful nice luck and comfort is osaam and bike is over aol nice and mileage is so good1
- Best of bestNice performance and Good comfort with latest technology and milege it withstand with current competition of bikes and nice average4 2
- View All Yamaha XSR 155 Reviews
Yamaha XSR 155 Colours
Yamaha XSR 155 is available in multiple colour options in India. View all bike images with different colour options on BikeDekho.
Yamaha XSR 155 Questions & answers
- FAQ
- Latest Questions
A) The ARAI-claimed mileage of the Yamaha XSR 155 is 45.5 kmpl. However, the actual... Read More
A) For accessories related to the Yamaha XSR 155, we recommend connecting with your... Read More
A) The Yamaha XSR 155 has been officially launched in India, with an introductory ... Read More
A) It would be unfair to give a verdict here as the model is not launched yet. We ... Read More
A) As of now, there is no official update from the brand's end. So, we would ... Read More
Did you find this information helpful?
Popular Yamaha Two Wheelers
- Bikes
- Scooters
Yamaha R15 V4Rs 1,71,100* Onwards
Yamaha XSR 155Rs 1,49,990* Onwards
Yamaha MT 15 Version 2.0Rs 1,62,800* Onwards
Yamaha 2025 FZ-S FiRs 1,28,600* Onwards
Yamaha FZS-FI V3Rs 1,12,693* Onwards
Yamaha RayZR 125 Fi HybridRs 76,960* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi HybridRs 77,200* Onwards
Yamaha Aerox 155Rs 1,43,120* Onwards
Yamaha EC-06Rs 1,67,600* Onwards
Yamaha Fascino 125 Fi Hybrid (2019-2025)Rs 74,910* Onwards
Upcoming Yamaha Bikes & Scooters
- Bikes
- Scooters