Hyosung Aquila GV300
Hyosung Aquila GV300 Price
The following details are indicative and subject to change.
| ย | ||
|---|---|---|
| Aquila GV300 STD 275 cc DISCONTINUED | โน3,00,000 | ย |
Explore Similar Bikes
Bajaj Dominar 400Rs.2,03,214* Onwards
Royal Enfield Guerrilla 450Rs.2,49,194* Onwards
Royal Enfield Meteor 350Rs.1,99,189* Onwards
Jawa 42 BobberRs.2,04,950* Onwards
Honda CB350 H'nessRs.1,92,700* Onwards
Harley-Davidson X440Rs.2,34,500* Onwards
Honda CB350Rs.1,97,003* Onwards
Harley-Davidson X440 TRs.2,79,500* Onwards
Hyosung Aquila GV300 Key Specs & Features
| Engine | 275 cc |
| Power | 26 PS |
| Torque | 23.5 NM |
| Brakes | Double Disc |
| Tyre Type | Tubeless |
| ABS | no |
- Speedometer Analogue
- Odometer Digital
- Fuel gauge
- Key Specs
- Top Features
- All Specifications
Expert Review
Overview
For DSK-Hyosung, the Aquila model name has proved popular in India. However, with not much by way of an update in the old model, its design was getting a bit long in the tooth. Cue the GV 300. This new 275cc V-twin engined replacement for the ageing cruiser is set to win hearts afresh, even as competition in the 300-cc segment heats up. During its initial launch, the Hyosung Aquila 250 had been the cynosure of everyone’s eyes, offering the V-twin engine in a 250cc capacity at a time when single-cylinder engines were the norm. This and the low-slung cruiser build had struck the aspirations of many a bike-lover. With no other offerings in a similar capacity or price-range, the Aquila had taken its throne rather easily.

However, that is not the case in the present day. With Royal Enfield’s presence and model line-up having doubled since then, and the entry of US-based UM Motorcycles this year, dominating the market will be an uphill task for the GV300. It seems to have come prepared for this. The 2016 DSK-Hyosung Aquila GV 300 is built around a 275cc, V-twin, oil-cooled, fuel-injected petrol motor. It produces 26bhp of power and 23.5Nm of torque, figures which are not impressive on their own. Then again, this is a cruiser and is not built for outright performance. It will offer a linear response for a comfortable highway ride while you meditate to the beautiful beat of the 8-valve V-twin.

With a 110mm 19-inch tyre at the front, and 150mm 16-incher at the rear, the bike looks ready to take you down the long winding highway and is capable of running fair distances with its 14-litre fuel tank. The GV 300, unlike its predecessor, has lost most of its shiny chrome bits to adopt a more relevant understated style. It still retains the 2-into-1 chromed exhaust which looks like a cannon from the side. The GV 300 or Aquila 300 as it will be called at launch has also ditched the twin instrument cluster setup from the 250 in favour of a single speedometer with integrated multi-information display (MID).

The bike also has thinner mudguards, which highlight the new 10-spoke black finish alloy wheels. Interestingly, the bike offers dual-channel Bosch ABS as standard, which will complement the 300mm front and 270mm single rear disc brake, respectively. The keyhole has been moved to the right side under the tank, to keep scratches and distractions during riding at bay. This cleans up the view one gets while cruising on the motorcycle. The Aquila 300 is pegged to cost a similar Rs. 3 lac as its predecessor at launch.
Hyosung Aquila GV300 Specifications
Engine and Transmission
| Engine Type | Air Oil Cooled, DOHC, 75-Degree V-Twin, 8-Valve |
| Displacement | 275 cc |
| Max Torque | 23.5 NM @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Gear Box | 5 Speed |
| Emission Type | bs4 |
| Report Incorrect Specs | |
Features
| Instrument Console | Analogue and Digital |
| Bluetooth Connectivity | No |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Report Incorrect Specs | |
Features and Safety
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Chassis and Suspension
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Report Incorrect Specs | |
Dimensions and Capacity
| Width | 1130 mm |
| Length | 2294 mm |
| Height | 875 mm |
| Fuel Capacity | 14 Ltrs |
| Wheelbase | 1515 mm |
| Report Incorrect Specs | |
Electricals
| Taillight | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| Report Incorrect Specs | |
Tyres and Brakes
| Radial Tyre | Yes |
| Report Incorrect Specs | |
Motor & Battery
| Peak Power | 26 bhp @ 8500 rpm |
| Drive Type | Chain Drive |
| Transmission | Manual |
| Report Incorrect Specs | |
Charging
| Charging At Home | No |
| Charging At Charging Station | No |
| Report Incorrect Specs | |
Underpinnings
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Hydraulic Double Shocks |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Disc |
| ABS | No |
| Wheels Type | Alloy |
| Tyre Type | Tubeless |
| Report Incorrect Specs | |
- Engine and Transmission
- Features
- Features and Safety
- Chassis and Suspension
- Dimensions and Capacity
- Electricals
- Tyres and Brakes
- Motor & Battery
- Charging
- Underpinnings
Hyosung Aquila GV300 Latest Updates
February 16, 2016: After a successful showing at the Auto Expo, DSK-Hyosung is planning to bring 4 new motorcycles in the next 18 months. As told by DSK Motowheels chairman Shirish Kulkarni to an online portal, GV 300 will be the first of the bunch to be launched in India. This bike will be an all-new motorcycle and will get a round headlamp, tear-drop tank along with split seats. It will replace the Aquila 250
